Kultúra
Éheztetéses állatkínzás? – Embertelen kísérlet állatokkal, élesben
Az ember megjelenése előtti ökoszisztéma helyreállítását javasolja a holland tájban Frans Vera ökológus. Amszterdamtól 30 km-re, a tengertől a hatvanas években elhódított 53 négyzetkilométeres területen megvalósult a terv. Vadlovakat, szarvasokat telepítettek be, és a marhák őseihez hasonló, Németországban tenyésztett lábasjószágok csordáit vitték a területre.
Az alapító a farkasok újratelepítését is ajánlotta, hogy ragadozók irtkítsák az állományt, de a szomszédságban lakók ezt mereven ellenezték.
A tél beálltával jöttek a bajok
Az állatok túlszaporodtak, és kitört az éhínség. A csordákban rettenetesen lesoványodott jószágok kóboroltak, és az éhező állatok egy idő után a kerítéseknek is nekimentek, hogy táplálékot keressenek.
Az állatvédők nagyon gyorsan léptek. (Hollandiában az állatokért harcoló civilek nagyon erősek, parlamenti képviseletük is jelentős.) Furgonszámra hordták a takarmányt a parkhoz.
Nem lankad a vita sem
Az állatvédők szerint egyszerű a helyzet: azokért az állatokért, amelyeket körülkerítünk, felelősek leszünk. Figyelni kell rájuk, táplálni őket.
Az erdészet szakemberei viszont a fejüket csóválják: arra hívják fel a figyelmet, hogy minden állatfaj korlátok között éli le az életét, akkor is, ha az ember nem húz köréjük kerítést.
Egyelőre olyan kompromisszum született, hogy legalább a parkból túl messzire elcsatangoló jószágokat ki lehet lőni.
Persze az is tény, hogy nem kell Hollandiáig utaznunk egy kis horror farmért
A Városi Kurír megjegyzése
Nemcsak az emberi történelemre, de az egész élővilágra jellemző, hogy a létfenntartásért folyó küzdelem hosszú szakaszaiban állandóan jelen volt az éhezés, mindig újra és újra ezt dobta az ökoszisztéma gépezete. Az emberiség is csak a legutóbbi időkben volt képes elérni, hogy legalább a leggazdagabb kontinenseken ne legyen rendszeres és általános csapás az éhínség.
Elképzelhető, hogy a holland kísérlet túlságosan is sikeres volt, megmutatva, hogy emberi beavatkozás nélkül a történelem előtti természetes állapotok mennyire keserves küzdelmet jelentettek a legelésző csordák számára. Különösen a tél átvészelése borzasztó nehéz. Nincs semmi meglepetés.
(Forrás: The Economist)
Szerző
Friss
- Márciusban Dunakeszin, áprilisban Komáromban, májusban hol választják egetverő bátorsággal díszpolgárrá Szijjártót?
- Májusi pénzhoroszkóp: 6 csillagjegynek ‘perceken belül’ indulhat a habzsi-dőzsi!
- Még mondja valaki, hogy Orbánnal senki nem akart Ferenc pápa temetésén közös képen szerepelni!
- Nem sikerült a Kutya Pártnak és a Tiszának megállapodni a választási koordinált indulásban
- Vihar Orbán ‘családi bilijében’, vagy ez is csak egy ‘ne arra figyeljenek, amit mondok’-cucc?
- Jakupcsek Gabriella nem akar ‘összepolitizálódni’, Magyar Péter gálánsan félre áll – A Fidesz-prop. azonnal narancssárgára festette a műsorvezetőt
- Kis-szovjet (+ Venezuela) összeborulás Szegeden
- A Trump-Zelenszkij dumcsi, ahová nem készítettek be 3. széket Orbánnak
- ‘Figyelj, haver’ – 23 éve halt meg Hofi Géza
- Két, látszólag egymással köszönőviszonyban sem álló hír, amit a letelepedési kötvény-biznisz kapcsol eggyé