Kerítésen túl
Élet és halál a Roszatom árnyékában
Bokros Lajos, a MoMa elnöke a tőle megszokott száraz, de talán éppen ezért drámai írásban szólat meg a Roszatom mindenkit veszélyeztető gyakorlata okán. Ne feledjük: ők az urak Paks 2.-ben.
Atom – túra
Ha a vándor elindul Cseljabinszk városától észak felé, Jekatyerinburg irányába, akkor hamar megérkezik egy Argajas nevű városba. Ez a település a rendszerváltás előtt nem szerepelt szovjet térképeken. Titkos katonai város volt. Csak azok ismerték, akik ott laktak.
Vajon miért? Azért mert itt található a valaha szigorúan titkos atomipari létesítmény, mai nevén a Majak Izotópgyár. Innen kelt útra a minap egy a normálisnak ezerszeresét mutató ruténium tartalmú radioaktív felhő. A sugárzást már szeptemberben észlelte az orosz meteorológiai szolgálat, de a hatóságok a balesetet csak most hétfőn 27-én jelentették be.
Vajon miért? Ugyanaz történt, mint Csernobil esetében. Amikor már külföldön bemérték nemcsak a sugárzás növekedését, hanem annak lehetséges forrását, illetve földrajzi helyét, akkor az orosz hatóságoknak már nem volt mit tagadni. Annyit persze most is hozzátesznek, hogy a szennyezés az egészségre teljesen ártalmatlan fajta és mértékű.
Más a véleménye Lilija Galimzsanovának, aki a város egyik kávéházában dolgozik – írja a Financial Times.
„Senki sem mond nekünk semmit. Titokban tartanak mindent. Félünk. Féltjük gyerekeinket és unokáinkat.”
A város lakossága úgy tudta meg a hírt, hogy valamelyiket felhívta rokona Németországból.Argajasban 1957-ben felrobbant egy nukleáris hulladékkal megrakott tartály. 1967-ben kiszáradt a nukleáris szennyvíztározó és a szél vastagon beterítette a környéket radioaktív porral. Ezt a két balesetet az orosz hatóságok 1993-ban vallották be először. Elismerték, de csak utólag, hogy közel félmillió embert érintett a sugárszennyezés.
2004-ben a Roszatom még rakott le a tóba nukleáris hulladékot. Ez kizárólag abból tudható, hogy 2005-ben a bíróság megállapította egy per keretében.
A Roszatom csak két évvel ezelőtt, 2015-ben zárta le a atomtavat.
Kérdések a levegőben
Vajon megbízható partner-e a Roszatom?
Érdemes-e vállalni a paksi kockázatot?
Kell-e egyáltalán újabb atomerőmű?
Ne Putyin kegyencei döntsenek.
Döntsön a magyar társadalom.
(Vendégszerző: Bokros Lajos, MoMa elnök)
Szerző
2 Comments
Leave a Reply
Leave a Reply
Friss
- Dézsy Zoltán -ne szégyellje, ha eddig nem tudta, ki Ő- elhappolta Hadházy elől és 4 napra stoppolta Erzsébet hidat
- A Pride-látvány mintájára, ‘ha hosszan nézi valaki Mészáros Lőrinc úr arcképét, akkor közbeszerzés-nyertes milliárdossá válik’?
- Ujhelyi: akkor ez ennyi volt. Nem publikálok több véleménycikket az Index-en – Olvassa nálunk!
- Éttermi verekedésbe keveredett a sportoló – Kórház lett a vége
- Perintfalvi Rita mű- és korelemzése: az a rúzs az ajkadon Viktor…
- ‘A Lázárinfókon nincs sunnyogás: bárki, bármiről kérdezhet, én pedig válaszolok..’ – ‘Bárki-szállítás’ kilométertől függő jutányos áron?
- 6 csillagjegy májusi aranyélete – Akik túllátnak az orrukon….
- Világszám: húsvéti hímes Fidesz-kommentált áhitat
- Óriási hír érkezett a magyar női vízilabda válogatottról
- Trump toppantott: nem ér a nevem!
Pasinszki
2017.12.06 15:23 at 15:23
Érdemes-e vállalni a paksi kockázatot?
Kell-e egyáltalán újabb atomerőmű?
De jó kérdések! Hazaffyatlanok! Hát hogy a viharba ne volna érdemes vállalni a paksi kockázatot, mikor a mi bölcs vezérünk marha nagyot kaszálhat rajta! És akkor nyilvánvalósi, hogy kell az újabb paksi atomerőmű.