Connect with us

Kerítésen innen

Hankó miniszter sk. vétózta a független társulatok NKA-s támogatását

Hankó miniszter sk. vétózta a független társulatok NKA-s támogatását
Megosztás

Az NKA összesen 160 milliót osztott ki támogatásként . Összehasonlításképp ez pont a harmada annak, amennyit sminkesre, fodrászra és stylistra szán az MTVA, a Vidnyánszky vezette Nemzeti Színház pedig tavaly 2,9 milliárd forint állami támogatásban részesült. Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter-közszolga 30 pályázatról szóló listával „javasolta”, hogy kik ne legyenek támogatva.

2024, Magyarország

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter személyesen gondoskodott róla, hogy a Pintér Béla és több más független színházi társulat ne kapjon állami támogatást, ezt követően a NKA Színházművészet Kollégiumának két tagja lemondott

– derül ki a 444 cikkéből. Az NKA-törvény szerint a pályázatok elbírálásáról Színházművészet Kollégium dönt. A hattagú testületbe két-két tagot delegálnak szakmai szervezetek és a Magyar Művészeti Akadémia (MMA), kettőt pedig miniszteri hatáskörben neveznek ki.

Ha azonban az Alap elnöke vagy alelnöke nem ért egyet a döntéssel, akkor azt megsemmisítheti, vagy visszaküldheti a szakmai kollégiumnak megfontolásra. Ez utóbbit tette Hankó Balázs.

Az Index azt írta, a miniszter 50–60 pályázatot visszaküldött, hogy a kuratóriumok tagjai nézzék át ezeket újra.

Ezután pedig írt egy 30 pályázatról szóló listát, amelyekre azt javasolta, hogy ne legyenek támogatva.

A 444 azt írja, a miniszter hatására a többség megszavazta a támogatást azoknak, akiknek amúgy nem adtak volna, több társulattól pedig megvonták a támogatást.

Akiknek nem bírta a gyomra…

Ezután a Színházművészet Kollégium két tagja bejelentette lemondását:

  • Rihay-Kovács Zita szakmai delegáltként, a Független Előadó-Művészeti Szövetség titkáraként,

„az újabb döntéshozatal körülményeivel, módjával nem értettem egyet, a kollégiumi munkával összeegyeztethetetlennek tartottam, ezért tisztségemről lemondtam.”

  • Ráckevei Anna színész pedig az MMA delegáltjaként volt a testület tagja, aki 2013-ban a lett az MMA tagja és korábban ő vette át a debreceni Csokonai Színház vezetését Vidnyánszkytól.

A Független Előadó-művészeti Szövetség közleményében azt írta, remélik, hogy

„ez az eset nem ismétlődik meg, és a jövőben a miniszter tartózkodni fog az ilyen szakmaiatlan egyoldalú befolyásolástól!”

Csak úgy…. a tagok:

A szakmai szervezetek által delegáltak

  • Dr. Rihay-Kovács Zita, a Független Előadó-Művészeti Szövetség ügyvezető titkára
  • Szabó Ágnes, a Gózon Gyula Kamaraszínház alapító-vezetője, a Magyar Teátrumi Társaság alelnöke, a Nemzeti Színház vezérigazgatói megbízottja

A Magyar Művészeti Akadémia által delegáltak

  • Ráckevei Anna Jászai Mari-díjas színművész, színigazgató, az MMA rendes tagja
  • Nagy Viktor Jászai Mari-díjas rendező, az MMA rendes tagja, a Színházművészeti Tagozat vezetője

Miniszteri hatáskörben kinevezett személy:

  • Dörner György Kossuth-díjas színművész, rendező, az Újszínház igazgatója, érdemes és kiváló művész
  • Kis Domonkos Márk Jászai Mari-díjas színművész, a Déryné Program ügyvezetője

A kollégium vezetője 2024. február 15-től 2024. december 31-ig:

  • Szabó Ágnes, a Gózon Gyula Kamaraszínház alapító-vezetője, a Magyar Teátrumi Társaság alelnöke, a Nemzeti Színház vezérigazgatói megbízottja

Az NKA összesen 160 milliót osztott ki

A nem állami vagy önkormányzati fenntartású társulatok és egyesületek, illetve a az önkormányzati bábszínházak produkcióinak támogatásáról még szeptember közepén tett közzé listát a Színházművészet Kollégiuma. A nyertes pályázók produkciók létrehozására és továbbjátszására többnyire 600 ezer és 1 millió közti összegeket kaptak. Összehasonlításképp a 444 azt írja, ez

pont a harmada annak, amennyit sminkesre, fodrászra és stylistra szán az MTVA, a Vidnyánszky vezette Nemzeti Színház pedig tavaly 2,9 milliárd forint állami támogatásban részesült, vagyis minden egyes előadására több mint 10 millió forint közpénz jutott.

A 444 szerint a miniszter többek között a politikai témákkal is foglalkozó Pintér Béla Társulat támogatását is megfúrta a miniszter, de a nem politizáló Káva Kulturális Műhely és a Dollár Papa Gyermekei társulat sem kap végül támogatást. A 444 megkereste az NKA-t azzal kapcsolatban, milyen szempontok alapján küldte vissza Hankó a pályázatokat, kérdéseikre azonban nem kaptak választ. Arról, hogy miért nem kaptak támogatást, a társulatok sem kaptak információt.

Szerző