Connect with us

Banánköztársaság

Helyes irányba tereli a „keresztény” Orbán-kormány az oktatást?

Megosztás

Az oktatás minden szintjének szétverése egy újabb szégyenletes állomás felé közeledik Magyarországon.Keményen folytatják a harcot az egyetemes tudás ellen.

Prev1 of 2
Use your ← → (arrow) keys to browse
Megosztás

Az oktatás minden szintjének szétverése egy újabb szégyenletes állomás felé közeledik Magyarországon.

Szokásos sunnyogás

Talán túlzásnak tűnt némelyek számára, amikor azt írtam: a kormányzat betiltja az egyetemeket Magyarországon. Formális tiltásra eddig ugyan nem vetemedett – a CEU ügyében is csak a szokásos sunnyogásra, meg paragrafus-csavarásra került sor –, de keményen folytatja a harcot az egyetemes tudás ellen.

Ennek fontos állomása volt a Magyar Tudományos Akadémia önállóságának megtörése, kormányzat alá kapálása, az egyetemi rektorválasztások sajátosságai, a kormányhű kancellárok kinevezése, bizonyos tudományterületek negligálása, sőt üldözése a propaganda eszközeivel. Mi, idősebbek emlékszünk még, amikor a kibernetika „impirilista” ármány volt: így azután, amikor Nyugaton már Neumann János elméletének gyakorlati hasznosításán fáradoztak az első számítógép-konstruktőrök, idehaza a szcsotka (fagolyós számológép) kezelésének elsajátítására fektették a hangsúlyt. A szociológia fanyalgó értelmiségiek hobbijának minősült: ennek következtében a „társadalom mérnökei” ész nélkül vagdosták a társadalom szövetét.

Elzárkózó ostobaság

Márpedig annál nagyobb kárt tenni egy ország, egy nemzet életében még egy atombomba sem tud, mint amennyit az elzárkózó ostobaság. Magyarországnak nincsenek gazdag olajforrásai, nemesfém-, gyémánt-, vagy lítiumbányái, mégis gazdag és erős ország. Lenne, ha nem éppen a legfontosabb erőforrását, a magyarokat pusztítaná némely korlátolt és irigy uralom. Nem puszta létezésében, hanem agytekervényeik vasalásával.

Valóságos ipari, kazános vasalókat eresztettek a magyar tudományosság erősségeire, ezúttal a Szegedi Tudományegyetemre (SZTE).

A szegedi az ország második legnagyobb és legtekintélyesebb oktatási intézménye. Mivel az 1920-as békekötés után átvette a kolozsvári sok karát, így a XV. században alapított egyetem jogfolytonos utódjának tekinti magát. Mai szervezetét még az első Ovi-udvartartás alakította ki, amikor 2000-ben öt felsőoktatási intézményt – például a vásárhelyi mezőgazdasági főiskolát, a szegedi tanárképzőt – egyesített.

A folytatásban: Szentgyörgyi Albert egykori egyeteme.

Szerző

Prev1 of 2
Use your ← → (arrow) keys to browse

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük