Holoda Péter, Mozsár Alex és Senánszky Petra is aranyérmet szerzett a birminghami Világjátékokon

Szenzációs magyar kezdés a Világjátékokon. Az egyesült államokbeli Birminghamben zajló multisport világversenyen a magyar küldöttség három arannyal, két ezüsttel és három bronzéremmel nyitott.

A Magyar Búvár Szakszövetség idén meghirdette „A búvárok csúcsra törnek” programot

Ehhez igazodva az uszonyosúszók nagyon bekezdtek. Senánszky Petra az 50 méteres uszonyos gyors címvédőjeként érkezett Birminghambe, és esélyeshez méltó versenyzéssel megszerezte a magyar küldöttség első aranyérmét.

Suba Sára, Senánszky Petra, Károlyi Csilla, Varga Krisztina alkotta női 4X100-as felszíni váltó ezüstérmes lett.

Az uszonyosoknál Varga Krisztina (50 méteres uszonyos gyors), Károlyi Csilla (200 méteres felszíni), Bukor Ádám (400 méteres felszíni) egyaránt bronzérmes lett.

Ezüstérmes lett a karatés Tadissi Martial

Tadissi Martial a második helyen végzett a karatésok 67 kg-os súlycsoportjában az egyesült államokbeli Birminghamben zajló Világjátékok első versenynapján. A magyar kiválóság mélyről jött vissza, hiszen egy éve hajszálnyival maradt le a sportág történetének első olimpiai részvételéről, és mint fogalmazott: a birminghami verseny „volt az ő olimpiája”, ahol sikerült megvalósítania a kitűzött célját, az éremszerzést.

A karatés berkekben Márszinak hívott klasszis korábban volt világbajnoki ezüstérmes, Európa Játékok harmadik helyezett, Eb-n pedig négyszer is felállhatott a dobogó harmadik fokára. A 30 esztendős karatés tavaly júniusban a sportág olimpiai kvalifikációs tornáján öt győzelemmel bejutott a legjobb négy közé, viszont aztán fájdalmas módon nem került be abba a hármasba, akik indulási jogot szereztek a tokiói ötkarikás játékokra. Ezt követően tűzte ki maga elé Tadissi Martial célként a Világjátékokon való jó szereplést. Parádés sorozatot produkált, tavaly szeptembertől idén májusig minden világversenyen, amelyen indult, eljutott az éremmérkőzésig, és világranglistás helyezésével magabiztosan kvalifikálta magát a Világjátékokra.

A birminghami versenyen az UTE sportolója a csoportküzdelmek során először 1-0-ra kikapott az olasz Marescától, de aztán javított: 1-0-ra legyőzte az egyesült államokbeli Hernandezt, majd 6-4-re felülmúlta a chilei Velozót, amivel bejutott az elődöntőbe.

A fináléba kerülésért Tadissi Martial 3-0-ra verte a görög Xenost is. A döntőben a brazil Figueira volt az ellenfél, aki ellen vitatott körülmények között került hátrányba, és végül 4-0-ra alulmaradt.

„Amit kívántunk, az éremszerzés, az teljesült” – nyilatkozta a döntőt követően edzője, Módos Viktória.

Tadissi Martial: Ha előre tudom, hogy ezüstérmes leszek, biztosan aláírtam volna!

Tadissi Martial

„Nagyon nehéz és eseménydús napon vagyok túl. A csoportmérkőzések sem mentek zökkenőmentesen. Annak ellenére, hogy jól ment a bemelegítés, feszültebben, görcsösebben kezdtem. Kicsit meg kellett ráznom magam az olasz ellenfelem elleni vereséget követően. Aztán a chilei versenyző elleni ki-ki mérkőzés sem a tervek szerint kezdődött, de 0-4-es hátrányból viszonylag rövid idő alatt sikerült 6-4-re fordítani és az elődöntőbe jutni. Az elődöntőben jól tudtam tartani a taktikát az egy hónappal ezelőtti Eb-n ezüstérmes görög Xenos ellen. Sajnos a döntő egy számomra bosszantó szituáción ment el. Úgy éreztem, hogy a brazil földrevitele előtt sikerült őt fejbe rúgnom, de a bírók az ő pontszerzését díjazták. Sajnos ez nagy hatással volt a későbbi végeredmény kialakulására. A tavalyi párizsi olimpiai kvalifikációs verseny óta új motivációként csak a Világjátékok lebegett a szemem előtt. Nagyon mélyről kell visszajönnöm, amiben az edzőmnek, Módos Viktóriának és a családomnak is hatalmas szerepe volt. Ez volt az én Olimpiám! Nagyon örülök, hogy az olimpiai érem kivételével immáron mindenhonnan – Eb, vb, Európa Játékok, Világjátékok – sikerült éremmel hazatérnem. Összességében nagyon boldog vagyok, hiszen éremért utaztunk Birminghambe. Nagyon sokat dolgoztunk azért, hogy ez az eredmény megszülethessen. Ezúton szeretném megköszönni a Magyar Karate Szakszövetségnek a felkészülésünk és az akklimatizációnk legmagasabb fokon történő biztosítását, továbbá a helyszínen kapott edzői, orvosi segítséget, illetve az otthonról érkezett taktikai és mentális utasításokat is!”

A Világjátékokra kijutott másik magyar karatés, az olimpiai bronzérmes Hárspataki Gábor magyar idő szerint szombaton este lép tatamira.

A latintáncok versenyében a Silvestri Andrea, Váradi Martina páros közel volt az éremszerzéshez, de végül akárcsak a legutóbbi Világjátékokon a negyedik helyen végzett. Ugyanebben a mezőnyben a Hidi Balázs, Kis Violetta duó tizenhetedikként zárt.

A görkorcsolyás Gardi Dominika 10 ezer méteres pontelimináción a 12. helyen fejezte be a versenyt azután, hogy egy kiadós zápor miatt több, mint egy órás csúszással lépett pályára.

A magyar küldöttség így az első versenynapot 3 arannyal, 2 ezüsttel és 3 bronzzal zárta, és az éremtáblázat második helyéről várja a folytatást.

Forrás: NVESZ / Magyar Karate Szakszövetség