Blogbazár
Rossz hír Magyarországnak: marad a lopás
Már – már azt hittük, a magyar kormány a racionalitás felé tesz lépéseket az energiapolitika területén. De aztán hamar eloszlatták a megalapozatlan vádat, hogy épeszűen gondolkodnának. Marad a lopás, és Paks2 nukleáris csapása a következő évtizedek magyar költségvetéseire és energiapolitikájára. Írja friss blogbejegyzésében a megújuló energia magyarországi helyzetéről Jávor Benedek a Párbeszéd EP képviselője.
Orbán szabadságharca a megújuló energiák ellen
Két héttel ezelőtt váratlanul módosította a kormány a megújuló energia kötelező átvételéről szóló rendeletét. Gyakorlatilag lehetetlen feltételeket támaszttottak az 500 KW alatti kiserőművek számára az engedélyeztetésben. Pedig rövid ideig úgy tűnt, hogy a 2010 óta tartó, megújuló-ellenes szabadságharcban legalább bizonyos frontokon tűzszünet állhat be. A 2011 óta várt új megújulós szabályozás (a METÁR) tavaly év eleji hatályba lépése felvillantotta azt a lehetőséget, Magyarország is nekiindulhat a világban már régóta zajló energiaforradalomnak. Ha szélerőműveket nem is engedélyeznek továbbra sem, de legalább a napenergia területén beindulhat a lendületesebb növekedés, sok kis és közepes méretű projekttel és céggel. Hisz annak idején (2010-ben) épp az volt a kormány legfőbb érve a szélerőművek ellen, hogy szerintük az döntően külföldi tulajdonú nagyvállalatoknak nyit piacot és lehetőséget. Most nem mennék bele annak taglalásába, hogy ez miért nem igaz. Azt is hagyjuk, hogy a szélenergia tiltása helyett mit lehetett volna tenni a KKV-k és közösségi alapú projektek kedvezményezésére, itt és most csupán arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy a kormány az új módosítással épp a KKV-kat szorítja ki a napenergia piacról, azt lényegében néhány, időben és jól informált nagy cégre szabva.
Lényeg az egyre szorosabb piaci kontroll
Mert ne legyen kétségünk. A módosítás célja alapvetően az, hogy szoros kontroll alatt tartsa a megújulós piacot. Ez lehetetlenné teszi, hogy a technológiai és piaci körülményeknek megfelelő, robbanásszerű fejlődés következzen be. Akkor ugyanis pillanatok alatt kiderülne, hogy Paks2-re semmi szükség. Fent kell tartani a mesterséges energiapiaci kapacitáshiányt, hogy annak kitöltésére aztán be lehessen tolni a veszteséges, drága, káros és kockázatos új paksi blokkokat.
A fejlemények azonban sajnos egy korábbi elképzelésemet is felülírják. Egy ideje azt gondolom, hogy a magyar energiaforradalom utolsó esélye, ha meggyőzzük a kormányt, hogy végső soron a megújuló energiatermelésből is lehet lopni. És mind jobban járunk, ha Mészáros Lőrinc nem értelmetlen atomerőművön, gazdagodik. De legalább közben Magyarország, ha lassabban, drágábban, alacsonyabb hatékonysággal, korrupciós veszteséggel is, de csak a jó irányba halad. A friss módosítás azonban világossá teszi, hogy a cél csupán a szektorban lenyúlható hazai közpénzek (és esetleg némi uniós beruházási támogatás) maradéktalan begyűjtése. Anélkül, hogy a magyar energiapolitika irányán érdemben változtatna. Világos, hogy itt csak azok rúghatnak majd labdába, akik jó politikai kapcsolatok, naprakész információk birtokában vannak. Néhány nagyberuházással biztos, kiszámítható jövedelemre óhajtanak szert tenni, de annak, hogy KKV-k, önkormányzatok, fogyasztói szövetkezetek, állampolgári kezdeményezései révén áttörés történjen a megújuló energia piacán, vaskézzel kell gátat szabni.
Csak a lopás marad
Rossz hír ez, mert ha a megújulók terjedéséből oligarcháink leszednék a maguk korrupciós jutalékát, az ugyan veszteség lenne, de mégiscsak a jó irányba haladnánk. De ha csak a lopás marad ebből a kombinációból, abból nem lesz semmi, néhány saját lábon, vadászkastélyon és helikopterezésen túl. Egy ország jövőjének kicsit sovány.
Szerző
Friss
- Óvodabezárási hullám Csepelen
- Már megint naivságunk áldozatai lettünk: felkészültek az illetékesek a havazásra
- Barátsághoroszkóp, itt és most
- Hull a hó és ez most (állítólag) nem érte váratlanul az illetékeseket – Mit jósol mára Pártai Lucia + orvosmeteorológia
- A Millenáris könyvfesztivál-mentes övezetté vált: 2025-ben nem engedi be az eseményt
- Juszt László heti matekja: az aktuális kormányadósság főszáma cirka 150.000.000 Euro
- 70.- forint/magyar kopf – Krausz Gábor segítséget kér
- Emberek, Orwell az 1984-et figyelmeztetésnek szánta, nem forgatókönyvnek
- Lebukott a hárommilliárdos számlagyár
- Orbán Viktor: Nem elég már oldalvizezni