Connect with us

Banánköztársaság

Jódolgomban írtam – Egy megszólított nyugdíjas válaszlevele

Jódolgomban írtam - Egy megszólított nyugdíjas válaszlevele
Megosztás

Még mondja valaki, hogy a Jókor című agitprop kiadvány ára kútba dobott pénz! Szerkesztőségünk postaládájába olvasói levelet fújt be a szél egy nyugdíjastól, aki többek között az „újságból” tudta meg, hogy milyen jó is neki.

„Orbán Viktor miniszterelnök úrnak!
Budapest, Vár, Karmelita kolostor, 1. emelet, jobbra 1. ajtó

Igen tisztelt Miniszterelnök úr!

Köszönettel vettem megtisztelő sorait a Jókor felzetű kiadvány 3. oldalán – csak úgy (gondolom) mint kb. 2,5 millió sorstársam. Az, hogy Ön népét, s különösen az időseket gyakorta közvetlenül tájékoztatja konzultációs ív, vagy már-már személyre szóló levél formájában, úgy hiszem, kiemelkedően demokratikus, eredeti fideszes jellemzője a magyar közéletnek. Európában, sőt talán az egész világon egyedülálló ez a módszer. A konzultációs ívet ugyan csak a magam módján töltöttem ki, s tartok tőle, hogy ezzel nem nyertem el az Ön tetszését, ám a Jókor-ban közreadott levelére illőképpen igyekszem válaszolni, ha már személyes postájának én is címzettje lettem.

Megőrizzük, visszaadjuk

Nagy örömmel vettem tudomásul, hogy – amint írja –

„Magyarország Kormánya…kitart a magyar nyugdíjasokkal kötött szövetség mellett. Akkor azt vállaltuk, hogy történjék bármi, megőrizzük a nyugdíjak értékét, és visszaadjuk mindazt, amit a baloldal kormányzása elvett a magyar nyugdíjasoktól. Ennek jegyében a nyugdíjak összegét az évek során a kétszeresére emeltük, az értékét pedig 20 százalékkal javítottuk, visszaépítettük a 13. havi nyugdíjat….”(Jókor)

Szerfölött hálásak vagyunk Önnek és kormányának, mi, nyugellátásból éldegélők mindezen (és a levelében említett további) jótéteményekért, de valahogy, valahol, valami nem stimmel. Igazat kell adnom az Ön miniszterének, Nagy Mártonnak, aki szerint mi magyarok, nem is tudjuk, hogy milyen jó dolgunk van. Igaz. Nem tudjuk. Ezért én most ennek kissé utánanéztem, ha már a levelében foglaltakkal ellentétben magánéletemben jó ideje azt látom, hogyan válik nyugdíjamban a forint fillérré, amint közeledek a boltajtóhoz. (Az alábbi elemzés tényeit a GKI tanulmányából kölcsönöztem, a kutatók a KSH és az Eurostat adataival dolgoztak.)

 

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

Nyers adatsorok

Magyarországon az átlagnyugdíj 2004-ben 61 ezer, 2023-ban 208 ezer forint volt (ez 241%-os emelkedés). Az inflációval korrigálva az előző két évtizedben 43%-os reálnyugdíj-növekedés volt, évi átlagban 1,8%. Apróbb szépséghiba ezen az adatsoron, hogy a növekedés részben automatikus, amennyiben az új nyugdíjasok magasabb ellátással lépnek nyugállományba, a korábbi, szerényebb összegeket élvezők pedig az élet rendje szerint távoznak az árnyékvilágból, valamint a statisztikából, s ezzel ugyancsak automatikusan emelkedik az átlagnyugdíj. A kormány jótékonysága a nyugdíjprémiumban (2022.) és a 13. havi nyugdíj újra bevezetésében (2021.) érhető tetten, és ez azért nem kevés.

Csökken és nő, nő és csökken

Mármost a legutóbbi 20 évben a nyugdíjasok száma 3,1 millióról 2,4 millióra csökkent, miközben az öregségi nyugdíjasok száma 21,5%-kal nőtt, a rokkantsági-, az özvegyi- és a szülői nyugdíjban részesedők száma megcsappant. Mindent összevetve az állam 2004-ben a GDP 9,7%-át költötte nyugdíjakra, 2022-re ez az arány már csak 8% volt. A nyugdíjemelés nem igazodik a nemzeti jövedelem emelkedéséhez, csak a nyugdíjprémium, ha éppen van 3,5 százalékos GDP gyarapodás. (Az idén nincs, és már tavaly sem volt.) Az viszont tény, hogy a nyugdíjasok (a maguk igénye-gusztusa szerint vásárolt áruk) inflációja egy-két százalékponttal rendre magasabb az átlagos fogyasztói áremelkedésnél. Jódolgunkban tehát az emelkedő átlagnyugdíj mellett relatíve mind kevesebb közpénz jutott a nyugdíjasok bukszájába, s ezt sokan nem tudják mire vélni, hiszen aktív életükben megdolgoztak a rendes nyugellátásért. A kisnyugdíjasok is, akiknek az inflációhoz igazodó emelés alig ad valami nominális többletet. Miniszterelnök úr! Levelében erről nem esett szó, s ez némi hiányérzetet okoz.

A szomszédok jobbak nálunk

Euróban számolva és nemzetközi összevetésben éppenséggel már-már pocsék a helyzet. Euróban mérve a magyar nyugdíjak, 39%-kal emelkedtek, ez nagyjából azonos az eurozóna inflációjával. Ez idő alatt megelőztek minket a lengyelek és a szlovákok, a csehektől pedig évről-évre egyre jobban leszakadtunk. A romániai nyugdíjak 2021-re épphogy elmaradtak a magyartól. Ezzel 2021-ben a 27 uniós tagállam közül a 19. helyről a 24.-re csúsztunk vissza, már csak Horvátország, Bulgária és Románia állt mögöttünk.

A vásárlóerő-paritáson számított nyugdíjak Magyarországon az előző két évtizedben 76%-kal növekedtek. Nagyjából ez a mutató érzékelteti a legpontosabban, hogy mennyit ér a pénzünk a boltban. A mutató jól fest a hazai statisztikában. Regionális összehasonlításban azonban van ok a fanyalgásra. A magyar és a lengyel adatok 2004-ben még lényegében megegyeztek, 2023-ra a lengyelek már másfélszer több pénzzel gazdálkodhattak, mint a magyar öregek. A román nyugdíjak 2004-ben még a magyarok felét sem érték el, 2023-ra azonban már 37%-kal magasabbak voltak. A csehek pedig tovább növelték előnyüket. A szlovák nyugdíjasok ugyanakkora nyugdíjat kapnak, mint a magyarok. Összességében a vásárlóerő-paritáson számított magyar nyugdíjak az EU-s átlag 52%-áról (2004) 45%-ra (2021) estek vissza, ezzel a 23. helyen álltunk a 27 tagország között. Ez ideig van már EU statisztika, de ezek a számok valószínűleg 2023-ra sem változtak lényegesen.

Tisztelt Miniszterelnök úr!

Mi is az, amit Önök megőriztek nekünk, nyugdíjasoknak kormányzásuk 15 éve alatt? A hatvanpusztai majorság elég kényelmes nyugdíjas-otthonnak tűnik, de talán mégsem jellemző az átlagos nyugdíjas életnívóra. Szavakban, levelezésben élvezzük a kormány és a Fidesz tiszteletét munkás életünkért, de a piacon ezért nem adnak még egy fél paradicsomot sem. Pedig valami kisebb, szerényebb majorság-féle mindannyiunknak járna! Nem gondolja, Miniszterelnök úr!?

Válaszát remélve

tisztelettel

Lovász Péter

nyugdíjas

Csak úgy….

A Magyar Államkincstár kiadásában, de a Rogán Antal által vezetett minisztérium megrendelésére készül a Balásy Gyula tulajdonában álló Lounge Design Kft. és New Land Media Kft.-vel keretszerződések terhére a JóKor c. propagandalap. Az ingyenes kiadvány 2,1 milliós példányszámban készül, azért, mert

„Magyarország Kormánya fontosnak tartja, hogy a nyugdíjasok értesüljenek minden jelentős, őket érintő intézkedésről valamint számukra hasznos információról”

– ezt Nyitrai Zsolt kiemelt társadalmi ügyekért felelős miniszterelnöki biztos mondta korábban. A Magyar Hang közérdekű adatigénylésből tudta meg a Magyar Államkincstártól, hogy a MÁK a kiadvány gyártását, csomagolását, címzését és postának leszállítását a Balásy-féle Lounge Design Kft.-től rendelte meg összesen nettó 176 millió forintért. A nyomtatásban a Mediaworks Zrt. és alvállalkozója, a Puskás-Bag Kft. volt a Lounge Design partnere. Az államkincstár és a Rogán-féle minisztérium még 2020-ban kötött szerződést, ám annak módosítását nem adták ki a lapnak, csak betekintést kaphattak. Így derült ki, hogy az eredeti megállapodás már ötször változott, legutoljára például 2023 októberben. Ebből derült ki az is, hogy a MÁK feladatainak költségét is a kabinetiroda biztosítja. (A szerk. forrás

Szerző