Kerítésen innen
Készül a regula az „anarchiába hajló, eszetlen rendbontó” ellenzéki képviselőknek!
A Századvég igyekszik megszolgálni a kormány bőkezűségét és rendszabályozási tervet készített a képviselői magatartás mibenlétére parlamenten belül és kívül is. A terv szerint – ez nem vicc! – ezentúl nem vehetnek részt garázdaságban, rendbontásban vagy közérdekű üzem megzavarásában.
A Századvég igyekszik megszolgálni a kormány bőkezűségét és rendszabályozási tervet készített a képviselői magatartás mibenlétére parlamenten belül és kívül is. A terv szerint – ez nem vicc! – ezentúl nem vehetnek részt garázdaságban, rendbontásban vagy közérdekű üzem megzavarásában.
Magatartási kódex képviselőknek
Kövér házelnök az ellenzék sajátos, eddig nem megszokott demonstrációját követően, amivel a rabszolgatörvény megszavazását kívánták megakadályozni, jelezte, hogy a Fidesz-fők azon törpölnek, miként lehet az ehhez hasonló kellemetlenségeket megakadályozni:
Nézzük meg, hogy kell-e és ha igen, miben a fegyelmi rendelkezéseken változtatni. Mert úgy tűnik, hogy mindaz, ami eddig benn volt, talán nem tűnik elég visszatartó erejűnek.
Kövér „anarchiába hajló, eszetlen rendbontásnak” nevezte a történteket, és nem titkolta, hogy nagy büntetéseket fog javasolni. A héten a házelnök írásba is foglalta a javasolt szankciókat: a pulpitust elálló képviselőktől megvonná teljes, egyhavi tiszteletdíjukat, de kilenc jobbikos és LMP-s képviselőnek is harmadával csökkentené a pénzét – írja az index.hu.
Nem vagyok optimista. De ha az ellenzéknek ez állandó jelleggel alkalmazott eszköze lesz, akkor – hadd válaszoljak kicsit ironikusan – legalább fájjon nekik.
Századvég erre az eseményre is reagált a január végén a honlapjára is kitett tanulmányában
Törvénymódosítási javaslatok: az Országgyűlési törvény és az EP-képviselők jogállásáról szóló törvény kiegészítése magatartási kódexszel.
címmel.
Az alapötlet egyszerű:
a törvény részeként elfogadnának egy magatartási szabálygyűjteményt, amely a jogi előírások és lehetőségek mellett részletesen szabályozná, hogy egy képviselőnek milyen magatartási és etikai előírásokat kellene betartania.
Konkrétumok
A Századvég nemcsak általános közhelyeket – „felelősség a nemzetért, „a közjó szolgálata”, „a köznyugalom biztosítása” – tenne bele a kódexbe, hanem konkrét felvetései vannak a képviselők kötelezettségeit illetően – idézetek következnek:
- semmilyen módon nem gátolhatják egy állam azon képességét, hogy megvédje az adott országot a fizikai veszélyektől;
- nem gátolhatják az államot abban, hogy megvédje államhatárait vagy mozgósítani tudjon katonai erőket és egyéb támogatásokat;
- a képviselők közvetlenül sem vehetnek részt olyan veszélyes akciók, cselekmények megvalósításában, amelyek elhárítása nemzetbiztonsági fellépést igényel.
- Nem végezhetnek jogellenes információszerzést – kémtevékenységet – más állam, külföldi vonatkozású magánszemélyek vagy szervezetek részére.
- Nem kérhetnek ki nemzetbiztonsági szempontból fontos titkos dokumentumokat, és nem szolgáltathatnak részükre semmilyen információt ilyen iratokból.
- A közrend elleni bűncselekmények (pl. terrorcselekmény, nemzeti jelkép megsértése, garázdaság, rendbontás vagy közérdekű üzem megzavarása) megakadályozásával kapcsolatos országgyűlési képviselői felelősséget, illetve az ilyen cselekményekben történő részvétel tilalmát explicit módon rögzíteni kellene.
A kódex nemcsak a magyar Országgyűlés képviselőre, hanem az EP-képviselőkre is vonatkozna
Pontosabban az EP-képviselőkre külön szabályokat is meghatároznának a rájuk vonatkozót törvényben. Például a kódexben rögzítenék
„az őket delegáló Magyarország nemzetbiztonsága, területi integritása, közbiztonsága, közrendjének és köznyugalmának biztosítása, továbbá Magyarország külpolitikai és nemzeti érdekeinek figyelembe vétele tekintetében is viselt képviselői felelősség elvét.”
A Századvég javaslata nyíltan utal azokra az aktuálpolitikai eseményekre, amelyekre a kódex szabályai reagálnak. A dokumentum készítői szerint
„megállapítható, hogy – akár 2018. december 12-én az Országgyűlésben, akár később az MTVA-székháznál – a képviselői hatalmukkal, illetve a mandátumuk nyújtotta védelemmel akartak visszaélni egyes képviselők.”
Az EP-képviselőkre vonatkozó résznél pedig megemlítik, hogy
„az úgynevezett Sargentini-jelentést – amely számos durva valótlanságot és félinformációt tartalmaz – több magyar ellenzéki EP-képviselő is megszavazta, amely aktussal a magyar emberek markáns többsége szerint elárulták a hazájukat.”
Vagyis a kódex szabályozása arra irányulna, hogy ilyen eseményeknek elejét vegyék, vagy legalábbis a képviselői magatartási kódex rendelkezéseibe ütközzön, ha egy ellenzéki képviselő az elmúlt hetekben látott módszerekkel él.
Irgum és burgum
A dokumentumban ugyanakkor semmilyen utalás nincs arra, hogy milyen szankcióval járna, ha egy képviselő megszegi a kódexet. És arról sincs szó, ki szabná ki a szankciót. A Fidesz-frakciótól hivatalosan a portál azt a választ kapta, hogy
„a Fidesz-frakció nem alakította ki az álláspontját ebben a kérdésben.”
Szerző
Friss
- Hull a hó és ez most (állítólag) nem érte váratlanul az illetékeseket – Mit jósol mára Pártai Lucia + orvosmeteorológia
- A Millenáris könyvfesztivál-mentes övezetté vált: 2025-ben nem engedi be az eseményt
- Juszt László heti matekja: az aktuális kormányadósság főszáma cirka 150.000.000 Euro
- 70.- forint/magyar kopf – Krausz Gábor segítséget kér
- Emberek, Orwell az 1984-et figyelmeztetésnek szánta, nem forgatókönyvnek
- Lebukott a hárommilliárdos számlagyár
- Orbán Viktor: Nem elég már oldalvizezni
- Elfüstölt egy villamos – Óriási közlekedési káosz Budapesten
- Orbán és Matolcsy, „két férfi egyeset”
- A horoszkóp ígérete szerint…