Ez a nap
Több mint tíz éve nem emelték a közművelődésben dolgozók bérét
Több mint háromezer könyvtári, múzeumi, levéltári és közművelődési dolgozó által aláírt, béremelést követelő petíciót adott át hétfőn, a magyar kultúra napján a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezete (KKDSZ) az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) Kultúráért Felelős Államtitkárságának.

Az állam rosszabb munkáltató mint egy magáncég
Az utóbbi években semmilyen bértárgyalás nem zajlott a kulturális szférában; az állam „rosszabbul viselkedik” munkáltatóként, mint a legtöbb magáncég – mondta el a petíció átadását megelőzően az Emmi Szalay utcai épülete előtt a KKDSZ elnöke. Csóti Csaba hangsúlyozta: a petíciót az elmúlt hetekben nemcsak a KKDSZ tagjai, hanem a könyvtárosok, muzeológusok, levéltárosok és közművelődési dolgozók mintegy harmada aláírta.
Sokkal jobban keres a pénztáros a restaurátornál
A helyszínen Papp Katalin, a KKDSZ alelnöke által felolvasott petíció szerint a kulturális intézményekben dolgozó szakemberek fizetése messze elmarad az átlagbértől. Míg van olyan kiskereskedelmi lánc, ahol a pénztárosok is bruttó 300 ezer forintot keresnek, egy kezdő egyetemi végzettségű restaurátor vagy egy húszéves gyakorlattal rendelkező levéltáros, könyvtáros fizetése ennél bruttó 100 ezer forinttal kevesebb – áll a dokumentumban.
Az aláírók szerint azonban ekkora fizetésre is csupán az országos kulturális intézmények némelyikében lehet szert tenni: az önkormányzati fenntartású intézményekben dolgozók bruttó átlagfizetése nem éri el a 200 ezer forintot. A munkatársak legalább kétharmadának fizetése sem haladja meg a bruttó 180 ezret, a minden középfokú végzettségű munkavállalót megillető garantált bérminimumot.
Folyamatos az elvándorlás a magánszférába
Mint a dokumentum hangsúlyozza, folyamatos a szakemberek elvándorlása a magánszférába, ezzel azonban a közszféra számára elvész a távozók értékes tudása is.
A KKDSZ azt szeretné, hogy kezdjenek tárgyalásokat 2018-ra vonatkozóan a szakszervezet által tavaly kezdeményezett bérpótlék-emelésről, majd az átfogó bérrendezési politikáról.
Csóti Csaba elmondta: a könyvtári, múzeumi, levéltári és közművelődési dolgozók bérét több mint tíz éve nem rendezték. Tavaly ugyan a tárca szerint 15 százalékos béremelést hajtottak végre, ezt a mértéket azonban a KKDSZ számításai nem támasztják alá. A szakszervezet két alapvető követelése ezért a bérpótlék 50 százalékos emelése, valamint a kiszámítható bérrendszer megteremtéséről szóló tárgyalások megkezdése.
Csóti Csaba újságírói kérdésre válaszolva közölte: követeléseik elutasítása esetén a sztrájkot is fontolóra veszik.
A petíciót több szakszervezet is támogatja.
(Forrás: MTI)
Szerző
Friss
- Trump Putyinnak: „súlyos vámokat vezetünk be, ha nem születik megállapodás ötven napon belül”
- Gyógytornász Budapesten – Hogyan válaszd ki a számodra legmegfelelőbb szakembert?
- A ‘keresztény’ maffia elzabrál mindent – Az önkény giccsei
- Meghalt Schmuck Andor – Legyen könnyű neki a föld!
- Kocsis Fidesz-frakcióvezető „nyelvi izmozása” Sztálin, Rákosi Ceaușescu, Lukašenko nyomában
- Tarjányi Péter: a közösségi média rombolói, avagy ismerd fel a trollt
- Csöbör Katalin teljes mellszéllel az Orbán-fényezés (narancs)sárgaköves útján
- Tovább megy -egyelőre nem sok sikerrel- a ‘bedőlt’ kormányablakok helreállítása – Hétfőn üzemszünet
- Gárdony nem alkuszik, újabb 3 fideszes képviselő helyére 2 VITE-indulót és 1 függetlent választottak
- Kingkong Bélának Pécsett volt szatócsüzlete a Teréz utcában – Cseri László szerint a világ….