Koronavírus
Jól megfőzött bacihullákat a műtéti sebbe? Olcsóbb, az biztos
A Városi Kurír kiemelt témája a hazai egészségügy állapota. Korábban rendszeres kórházi újrasterilizálásról lehetett hallani, egy friss beszámoló szerint a kiadásokat sok helyen csökkentik úgy, hogy nem steril eszközt vesznek olcsó forrásból, mert abban bíznak, hogy saját eszközeikkel majd fertőtleníteni tudják.
Egy VH-cikk 2016-ból
Néhány évvel ezelőtt országos botrány robbant ki, amikor kitálalt egy kórházi sterilizálógép-kezelő. Nyilatkozata „Mindennapos bűncselekmények a kórházakban – Az újrasterilizálás veszélyes és jogellenes” címmel jelent meg az akkor virágkorát élő Vasárnapi Hírekben.
Veszélyes gyakorlatról tudósított akkor…
Nevét, arcát adta súlyos állításaihoz a korábbi alkalmazott, aki 15 évig egy fővárosi kórházban sterilizálógép-kezelőként dolgozott. A VH-nak akkor azt mondta: „általános gyakorlat a kórházakban, hogy az egyszer használatos műtéti eszközöket többször is felhasználják, holott azokat nem lehet teljes körűen fertőtleníteni. Úgy vélte, az újraoperációk többségének az is oka lehet, hogy a beavatkozásokat nem steril eszközökkel végzik a kórházakban, pedig ez azon túl, hogy súlyosan veszélyezteti a betegeket, még jogellenes is.”
…És itt a friss helyzetkép
Nehezen talál vevőket a Dispomedicor, az egyszer használatos, garantáltan steril orvosi eszközöket gyártó magyar cég. A vállalat vezetője a HVG-nek elmondta: a kórházak többsége a steril eszközök beszerzése helyett sokkal olcsóbb, de veszélyes megoldást keres. Számítása szerint ötödébe kerül a garantáltan steril eszközök megvásárlása helyett távol-keleti eszközöket venni. (Persze, a fertőzések felmérhetetlen költségeit ebbe nem számítják bele.)
„A kórházi menedzsment jóhiszeműen feltételezheti, hogy a csillogó-villogó, rendszeresen ellenőrzött sterilizálóberendezés használatával mindent megtettek a betegbiztonságért. Ez azonban tévhit. Az csupán egy többlépcsős folyamat egyetlen eleme, hogy magas hőmérsékleten megpróbálják csírátlanítani a műtéteknél használt törlőket, kötszereket. Nagyon bonyolult lenne az egész folyamatot elmagyarázni, legyen elég most annyi, hogy nem minden sterilizálható, ami annak látszik.
A több ezer kilométeres hajóút során, gyakorta egyszerű kartondobozokba rakva, olyan mértékben szennyeződhet a még nem steril alapanyag is, hogy azt már sehogy sem lehet sterillé tenni. A rendkívül magas csíraszámú – vagyis baktériumokkal fertőzött, nemegyszer kémiai szennyeződést is tartalmazó – kötszer ugyanis a gondos sterilizálást követően tele lesz jól megfőzött baktériumhullákkal, vagyis toxikus, lázkeltő fehérjével, ami a sebbe kerülve gyulladást okoz.”
„A Távol-Keletről olcsón beszerzett, házilagosan fertőtlenített orvostechnikai eszközök életveszélyt jelenthetnek
– mondta el a HVG-nek Nagy Antal, a debreceni Dispomedicor orvosieszköz-gyártó tulajdonosa.”
A teljes interjút az április 25-én megjelent HVG-ben olvashatják.
Szerző
Friss
- A Cinema City sem akar lemaradni az áremelős versenyben: ezentúl ennyi az annyi mozi-ügyben
- Lakást vett és üres a zsebe? Pedig még egy csekkfizetés vár Önre….
- „Ezek mennek mostanában”
- Szívzűr – Így élesztheted újra önmagad
- Hatalmas gazdasági-diplomáciai siker: magyarok gépestették Csádban a tevetej-fejést – A produktumot a miniszteri biztosunk azonnal beszlopálta
- Szanyi Tibor: Mindenhalottak
- Jogi problémája van? Félórás ingyenes konzultáció egy értő ügyvéddel – Pro Bono Nap Budapesten
- Brutál-igaz szívhoroszkóp! A Bikán és a Koson ledöbbensz!
- Müller Péter a halálról-, a gyászról-gondolkodás mestere
- Leállt az ügyeletek által használt egészségügyi szoftver