Budapesti hétköznapok
Lévai Anikó és a politikusfeleségek csendes hatalma – avagy a NER hátországa

A politikában ritkán esik szó azokról, akik a főszereplők mellett, mégis árnyékban élik az életüket, lásd Lévai Anikó: a politikusok feleségeiről. Pedig a hatalom gyakran épp annyira családi ügy, mint közéleti. Van, aki első számú szövetségesként lép fel, mások tudatosan távol maradnak a rivaldafénytől — legalábbis a látszat szerint. Lévai Anikó, Orbán Viktor felesége, tipikusan az utóbbi kategóriába tartozik. De vajon a hallgatás valóban semlegességet jelent? Vagy inkább beleegyezést, sőt olykor ösztönzést?

Melania Trump vagy Lévai Anikó
A világ nagy politikusfeleségei között akadnak, akik emlékezetes figurákká váltak: Jackie Kennedy stílusikonná lett, Imelda Marcos a luxus megszállottjaként vonult be a történelembe, Elena Ceaușescu férje diktatúrájának hírhedt társa volt. Melania Trump amerikai first ladyként gyakran éreztette, hogy nincs mindig egy véleményen a férjével, mégis kitartott mellette a legviharosabb időkben is. Magyarországon viszont más a helyzet: Lévai Anikó leginkább azzal hívja fel magára a figyelmet, hogy semmit sem mond, legalábbis nyilvánosan.
Jogászként végzett, és évekkel ezelőtt a jótékonysági tevékenységekkel azonosította magát a nyilvánosság előtt. Élelmiszer-adományokat osztott, rászorulókat segített, és azt nyilatkozta: számára a segítségnyújtás a politika. Ám éppen ez a mondat vet fel kellemetlen kérdéseket: vajon mennyire hiteles „apolitikusnak” maradni, miközben az ember férje évtizedek óta kormányfő, aki saját kézbe vette sőt sokszor gerjeszti is az ország minden baját? A magyar közéletben aligha akad még egy ember, aki olyan közelségből látja a döntések igazi arcát, mint ő. Ennek ellenére sosem hallhattunk tőle kritikus vagy akár csak árnyaltabb véleményt a férjéénél.
A hallgatás önmagában is állásfoglalás
Miközben ő szerény adományokat oszt szét a szegények között, a kormányzat szociális rendszerét az elmúlt években szinte teljesen leépítették. Nehéz nem észrevenni a kettősséget: karitatív gesztusok a kamera előtt, közben pedig egy olyan rendszer legitimálása, amely éppen a legelesettebbek helyzetén rontott. Az emberek sokszor nem azt várnák tőle, hogy politizáljon, hanem azt, hogy szólaljon meg. Hogy valamit mondjon azok nevében, akikért papíron a férje kormánya is felelős.
A vagyonkérdés is időről időre felvetődik
Bár hivatalosan sosem vállalt politikai tisztséget, Lévai Anikó neve rendre előkerül különböző ingatlanügyletekkel, földbérletekkel összefüggésben. Nem törvénytelenül — de épp annyira ügyesen kihasználva a rendszer réseit, mint ahogyan azt sokan mások teszik a hatalom közelében.
Az Ő útja
Más híres politikusfeleségekkel összehasonlítva, Lévai különösen passzívnak tűnik. Nem épít kultuszt magának, mint Imelda Marcos, vagy Evita, nem válik a rendszer arcává, mint Elena Ceaușescu, de még csak nem is sugall távolságtartást, mint Melania Trump. Inkább egyszerűen ott van, csendben és megkérdőjelezhetetlenül. És talán éppen ez a csend az, ami miatt sokan felelőssé teszik: hiszen ha valaki egy ennyire meghatározó politikai szereplő mellett él, akkor akarva-akaratlanul maga is része annak, amit az a rendszer képvisel.
A politikusfeleségek láthatatlan hatalma gyakran éppen abban rejlik, hogy milyen példát mutatnak: hallgatnak vagy megszólalnak. Lévai Anikó eddig a hallgatást választotta. Kérdés, hogy meddig maradhat ez következmények nélkül — és hogy egy napon nem éppen ez a hallgatás lesz-e a legnagyobb bűne.
Talán még sem véletlen
„A kegyelmi ügy főszereplője voltaképpen a miniszterelnök felesége, Lévai Anikó volt. Ő kapcsolta össze azt az ismeretségi hálózatot, aminek a kegyelmet kapott K. Endre volt bicskei gyermekotthoni igazgatóhelyettes is a tagja volt, és ő lehetett az, aki kijárta neki a kegyelmet. Miatta kellett leváltani a köztársasági elnököt és az igazságügyi miniszert – erről beszélt korábban Stefano Bottoni itt. Ezt az állítást azóta sem cáfolta senki – mondta a Megbeszéljükben a történész. Lévai Anikó közvetett kapcsolódása a kegyelmi ügyhöz, hogy ismerősi, egyes írások szerint baráti viszonyban áll az erdélyi Zabola községben élő, nemesi származású Mikes családdal, akik személyes ismeretségben állnak a Zaboláról elszármazott K. Endre ma is Erdélyben élő édesanyjával is. Zabolán Novák Katalin is megfordult. 2023-ban az akkor köztársasági elnök politikus – néhány hónappal azután, hogy kegyelmet adott a bicskei gyermekotthon pedofil bűncselekmények eltussolásában segédkező igazgatóhelyettesének –, annak szülőfalujában nyaralt.”
Szerző
Friss
- Magyar Péter: nem volt még példa arra, hogy egy magyar párt nyíltan szövetségre lépjen egy magyarellenes román formációval
- Lévai Anikó és a politikusfeleségek csendes hatalma – avagy a NER hátországa
- Hiszi, nem hiszi? Napi horoszkóp, 2025. július 10., csütörtök
- Dr. Zamecsnik: nem üres politikai jelszó, hanem valós jogi forgatókönyv lehet a Tisza Párt „út a börtönbe” programja
- Megvan végre a felelős az MH17-es maláj repülőgép katasztrófájért: a bíróság Oroszországra mutatott
- Ginnel pácolt lazac, pirított királyrák, konfitált kacsa – A Harcosok Klubja VIP-cateringje 8,7 milliót kóstált
- Bruck András: pénz legyen vagy szabadság? – ez itt a kérdés
- A gazdaságpolitika formálódása Magyarországon
- Sztrájkveszély az egészségügyben – A szervezők szerint Takács Péter vállalhatatlan választ adott nekik
- Magyar Péter titka – a magyar választók 44 százaléka hajlandó félretenni saját értékpreferenciáit, ha ez szükséges az Orbán-kormány leváltásához.