Connect with us

Sport

Magyar éremeső – Aranyérmes a női kajaknégyes

Prev1 of 2
Use your ← → (arrow) keys to browse
Megosztás

A magyar kajak-kenu csapat öt arannyal, négy ezüsttel és három bronzzal – plusz a paraversenyekben egy további első hellyel -, valamint 12 olimpiai kvótával zárta a kvalifikációs vb-t. Az érmek közül két arany, valamint egy-egy ezüst és bronz született ötkarikás számban, és ez utóbbiakat tekintve Magyarország volt a legeredményesebb a vb-n.

A Gazsó Alida Dóra, Csipes Tamara, Medveczky Erika, Bodonyi Dóra összeállítású női kajaknégyes aranyérmet szerzett,

a férfi kajaknégyes pedig ötödik lett 500 méteren a szegedi, olimpiai kvalifikációs kajak-kenu világbajnokságon, s ez újabb négy plusz négy kvótát jelent Magyarországnak a jövő évi, tokiói játékokra.

A kvótaszerzés szempontjából ez a két szám volt a legfontosabb a vb-n, mert  négy-négy versenyzői olimpiai indulási jogot lehetett bennük szerezni, másrészt a kvartettek számára nincs pótkvalifikáció.

A magyar női négyes 2017-ben és 2018-ban is megnyerte ezt a számot a vb-n – 1978 óta egy kivétellel csak a magyarok és a németek diadalmaskodtak benne -, és nem mellesleg olimpiai címvédő is. Ezúttal a mindössze 19 éves, ifjúsági világbajnok Gazsó Alida Dóra sztrókolta a hajót, mögötte a rutinos Csipes Tamara, Medveczky Erika és Bodonyi Dóra alkotta a képzeletbeli motort.

A rajt – szokás szerint – nem sikerült jól a magyaroknak, de aztán méterről méterre jöttek előre, féltávnál már megelőzték az addig elöl lévő fehéroroszokat. A táv második fele is remekül sikerült Csipeséknek, a lelátó elé már tisztán vezetve érkeztek, végül sikerült ismét megszerezniük a világbajnoki címet.

Ezzel női kajakban a megszerezhető hatból öt kvótát begyűjtöttek a magyarok Szegeden.

Az aranyérmes Gazsó Alida Dóra, Csipes Tamara, Medveczky Erika és Bodonyi Dóra (b-j) a női kajak négyesek 500 méteres versenyének eredményhirdetésén. Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

Csipes Tamara: a négyes sikere ismételten megmutatta a szakág erejét

A női K-2 1000 méteren is aranyérmes Medveczky Erika örök igazságnak nevezte, hogy mindig az éppen aktuális négyes a legjobb, ha annak sikerül győznie, ezúttal viszont a finálét követően nagyon erős volt benne az elégedettség érzése, hogy azt evezték, amit “tudnak”.

“Már nagyon vártam a 300 métert, hogy a hajrához bemondjuk a hoppot, a mezőny többi hajójának pedig a viszlátot” – fogalmazott.

Az egység legrutinosabb és egyetlen olimpiai bajnok tagja, a K-1 1000 méteren is győztes Csipes Tamara kiemelte: ez az új felállású magyar négyes – amelynek beülési sorrendjét ráadásul sok próbálgatást követően csak múlt pénteken véglegesítették – is meggyőző fölénnyel tudott nyerni, amely ismételten a szakág erejét mutatja.

“Hatalmas lelkierőt tud adni egy magyar négyesnek, hogy bármilyen összeállításban képes vb-aranyérmet nyerni” – mondta.

Hozzátette: ez a siker további magabiztosságot, de ugyanakkor motivációt és lendületet is ad számukra az olimpiai évre való felkészülésre.

Gazsó Alida Dóra, a négyes vb-újonca kiemelte: a döntőben végre sikerült jól rajtolniuk, aminek köszönhetően már akkor azt érezte, hogy “megvan”.

“Utána már csak mennünk kellett” – hangsúlyozta.

A férfiaknál csak európai nemzetek kerültek a kilenc közé, így a magyaroknak mindenképpen a legjobb hét között kellett zárniuk az olimpiai kvóták megszerzéséhez – a kvartettek kvótaelosztásánál alapelv, hogy ha kevesebb mint négy kontinens versenyzői végeznek az 1-10. helyen, a tizedik, a kilencedik és ha szükséges, mint ezúttal is, még a nyolcadik helyezettek kvótáit is újraosztják, amíg meg nem lesz a négy részt vevő földrész.

Jól rajtolt Nádas Bence, Tótka Sándor, Birkás Balázs és Kuli István, de hamar leszakadt az élen lapátoló, címvédő németektől és a tavaly második spanyoloktól. Az aranyért ezúttal is ez a két hajó csatázott – német címvédés lett a vége -, mögöttük azonban óriási harc alakult ki a bronzért és a további kvótás helyekért. A magyarok jól tartották a pozíciójukat, végül szoros befutó után az ötödik helyen végeztek.

A női kajakhoz hasonlóan férfi kajakban is a megszerezhető hatból öt kvótát gyűjtöttek a vb-n a magyarok, akik így 12 olimpiai indulási joghoz –  öt-öt férfi és női kajakoshoz, valamint két női kenushoz – jutottak Szegeden.

Tótka Sándor örült az eredménynek, hiszen a kvótát megszerezték.

“A délelőtti program utolsó versenyszámában evezhettünk a hazai közönség előtt, ez mindenért kárpótolt engem” – nyilatkozta.

Kuli István hozzátette: a dobogós német, szlovák, spanyol négyes évek óta együtt készülhet, ellentétben velük, és ez érződött is a futam során. Így viszont pontosan látják a célt maguk előtt.

Nádas Bence hangsúlyozta: a döntőben jó pályát tudtak menni, így jó érzésekkel szállhattak ki a hajóból.

“Megvolt a rajtunk, jöttünk a közepén, a végén pedig segített a közönség. Erő és helyezés sem maradt bennünk” – mondta.

Férfiak

K-4 500 m, világbajnok:
Németország (Tom Liebscher, Ronald Rauhe, Max Rendschmidt, Max Lemke) 1:19.26 p
2. Spanyolország (Saul Craviotto, Carlos Arevalo, Rodrigo Germade, Marcus Walz) 1:19.77
3. Szovákia (Erik Vlcek, Adam Botek, Zalka Csaba, Samuel Balaz) 1:20.96
…5. MAGYARORSZÁG (NÁDAS BENCE, TÓTKA SÁNDOR, BIRKÁS BALÁZS, KULI ISTVÁN) 1:21.10

Nők

K-4 500 m, világbajnok:
MAGYARORSZÁG (GAZSÓ ALIDA DÓRA, CSIPES TAMARA, MEDVECZKY ERIKA, BODONYI DÓRA) 1:32.91 p
2. Fehéroroszország (Marina Litvincsuk, Volha Hudzenka, Nagyezsda Papok, Margarita Mahnyeva) 1:33.69
3. Lengyelország (Karolina Naja, Anna Pulawska, Katarzyna Kolodziejczyk,  Helena Wisniewska) 1:34.77

A második helyezett Balla Virág és Devecseriné Takács Kincső (j-b) a női kenu párosok 500 méteres versenyének döntőjében. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Balla Virág: nagyon kemény lesz a felkészülés Tokióra

A kenus Balla Virág és Devecseriné Takács Kincső az 500 méteren szerzett ezüst után egy órával 200 méteren is második lett a szegedi kajak-kenu világbajnokságon. A legrövidebb távon Balaska Márk és Apagyi Levente kajakos duója bronzérmet szerzett.

A vasárnapi program rögtön magyar éremeséllyel indult, Balla Virág és győri klubtársa, a hozzá hasonlóan 25 éves Devecseriné Takács Kincső favoritnak számított az új olimpiai számban, kenu kettes 500 méteren. A kétszeres címvédő kanadai egység az egyik tagja, Laurence Vincent-Lapointe pozitív doppingtesztje miatt nem indulhatott el a Maty-éren, a magyarok pedig idén már megverték egyszer az észak-amerikai duót, nyertek világkupát, Európa Játékokat, így nem csak titokban beszéltek róluk aranyesélyesként.

A versenyt a kínaiak kezdték a legjobban, akik valósággal kilőttek a rajtból. Hamar kiderült, hogy az első helyért az ázsiai és a magyar hajó lesz harcban, féltávnál utóbbi követte előbbit. A hajrához közeledve aztán Balláék próbáltak közelebb zárkózni, de Hszü Si-hsziao és Szun Meng-ja nem akart elfáradni, s végül sikerült megtartania előnyét. A magyar duó így – hasonlóan a tavalyi évhez – másodikként zárt, s nem mellesleg szerzett két olimpiai kvótát

Szűk egy órával az 500-as döntő és második hely után – túl az eredményhirdetésen – a kenus Balla Virág és Devecseriné Takács Kincső már a legrövidebb szám fináléjában volt érdekelt, ahol ugyancsak éremesélyesnek számított.

A verseny forgatókönyve aztán ugyanúgy alakult, mint a hosszabb távon, annyi különbséggel, hogy most egy másik kínai duó – Lin Ven-csün és Csang Lu-csi – előzte meg a magyarokat végig vezetve. A győri kettős – amelynek tagjai egyformán 25 évesek – így két ezüsttel zárt Szegeden.

“Nagyon nem szeretnénk, ha ez jövőre, az olimpián is így lenne, és azt sem, hogy ennyivel gyorsabbak legyenek nálunk. Ennek érdekében nagyon kemény felkészülés vár ránk Tokióig” – mondta Balla Virág.

A hazai vb-rendezéssel kapcsolatban annyit jegyzett meg zárszóként, hogy az “jobb, mint egy gyereknap”.

Szerző

Prev1 of 2
Use your ← → (arrow) keys to browse

1 Comment

1 Comments

  1. Pingback: Kopasz Bálint ismét harcba száll a világbajnoki címért | Városi Kurír

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük