Connect with us

Kerítésen innen

Magyar érettségi: a bikavérről szárazon, avagy szövegértés a borokról

Megosztás

Egy magyar szerző bikavérről szóló ismeretterjesztő szövegét kell értelmezniük a diákoknak az idei középszintű magyarérettségi első felében. Ehhez 12 kérdést kapnak a diákok, például különböző állításokról kell eldönteniük, hogy igazak vagy hamisak-e -tudta meg a Telex.

Megosztás

Egy magyar szerző bikavérről szóló ismeretterjesztő szövegét kell értelmezniük a diákoknak az idei középszintű magyar érettségi első felében. Ehhez 12 kérdést kapnak a diákok, például különböző állításokról kell eldönteniük, hogy igazak vagy hamisak-e -tudta meg a Telex.

A választás lehetősége….

Az Eduline szerint

egy kortárs magyar írónő 2018-ban megjelent borokról szóló ismeretterjesztő szövegét kapták a középszinten érettségizők a magyarérettségi szövegértési részében.

A szövegalkotási feladatban a középszinten vizsgázóknak vagy 120-200 szó terjedelemben a Bringázz a suliba! kampány mellett kell érvelniük, vagy szintén ebben a terjedelemben egy ajánlólevelet írhatnak. A következő hetekben 1163 helyszínen várhatóan több mint 111 100-an érettségiznek. A vizsgákat a középiskolák és a kormányhivatalok szervezik, azok lebonyolításában 3171 érettségi vizsgabizottság működik közre. A rövid szövegalkotási feladatnál a diákok választhatnak, hogy a diákszövetség titkáraként ajánlólevelet írnak egy konkrét jelölt mellett felhasználva a jelölt önéletrajzi adatait. Vagy egy érvelést kell írniuk, amivel népszerűsítenek egy konkrét programot: a fiktív „Bringázz a suliba!” program szerint az iskolába nem feltétlen kell autóval járni, jó erre a célra a kerékpár is.

A diákoknak azt kell eldönteniük, hogy egyet értenek-e a kampány pozitív állításaival.

A magyar nyelv és irodalom középszintű vizsga négy órás

A diákok két feladatsort kapnak. Az elsőt 90 perc alatt kell megoldaniuk, ez egy 60 perces szövegértési és egy 30 perces szövegalkotási feladatból áll.

  • A szövegértési feladatnál a szövegrészlet alapján kell különböző kérdéseket megválaszolni.
  • A szövegalkotási feladatnál megadott szempontok alapján kell írni egy rövid, 120-200 szavas szöveget.

Ezután kapják meg a feladatlap második részét a hagyományos esszékérdésekkel.

  • Az érettségizők 150 percet kapnak arra, hogy megadott szempontok alapján elemezzenek egy irodalmi művet, de választhatják két mű összehasonlító értelmezését is.

Ugyan a mai vizsga hivatalosan 13 óráig tart, de előfordulhat, hogy egyes iskolákban adminisztratív, közlekedési vagy egyéb okokból később tudják elkezdeni a vizsgát, így 14 óráig még lehetnek olyanok az országban, akik az érettségi feladatokat írják.

 

40 pontot ér a szövegértés

Magyar nyelv és irodalomból középszinten 72 569, emelt szinten pedig 1771 tanuló vizsgázik.

A középszintű feladatsorral magyarból összesen 100 pontot lehet szerezni. 40 pont a szövegértésre, 10 pont pedig az első feladatrészhez tartozó szövegalkotásért jár. A második, műelemzést tartalmazó feladatrészben a tartalomért 25 pont, a szövegszerkezetért 5 pont, a nyelvi igényességért pedig 10 pont jár. Ezeken kívül 8 pont jár az írásképért és 2 pont a helyesírásért.

Emelt szinten szintén 100 pont szerezhető:

a szövegértési, nyelvi, valamint irodalmi műveltségi feladatsorral 40, a szövegalkotási feladatokkal 50 pont, a maradék 10 pont pedig ugyanúgy a helyesírásért és az írásképért jár.

Petőfi Csokonai című versét Tóth Árpádéval kell összevetnie annak, aki nem a Lázár Ervin novellát választja

A magyarból középszinten érettségizők vagy Lázár Ervin: A kovács című novelláját elemezhetik, vagy Petőfi Sándor: Csokonai és Tóth Árpád: Invokáció Csokonai Vitéz Mihályhoz című versét kell összehasonlítaniuk. Akármelyiket is választják a középszinten érettségizők, egy biztos:

fogalmazásuknak 400-800 szavasnak kell lennie.

Arra, hogy Petőfi benne lesz a középszintű magyarérettségiben, számítani lehetett:

Petőfi emlékév van, a költő pont 200 éve született.

Szerző