Ez a nap
Már az sem egyértelmű, hogy a többség kormányváltást akar
A mögöttünk hagyott évben készült Medián-felmérések a kormányoldal egyértelmű fölényéről szóltak. A Fidesz a legkevésbé visszautasított párt!
Az áprilisi átmeneti visszaesést leszámítva a Fidesz az év során rendre több támogatót tudhatott maga mögött, mint az összes többi párt együttvéve – derül ki a Medián HVG számára készített, a 2017-es évre visszatekintő elemzéséből. A Jobbik egész évben stabilan tartani tudta második helyét, még ha a támogatottsága viszonylag tág határok között mozgott is – különösen, ha a választások közeledtével egyre hangsúlyosabb körben, a választani tudó „biztos” szavazókat nézzük (13–21 százalék).
A Jobbikon kívüli ellenzéki pártok együttvéve a lakosság 19–25 százalékának szavazatára számíthattak. Ezeknek az ellenzéki szavazatoknak nagyjából az egyharmadát (és legfeljebb a négytizedét) az MSZP szállította, további egyötödét (az év vége felé már inkább egynegyedét) a DK és egyötödét az LMP. A fennmaradó ellenzéki szavazatok több kis párt között oszlanak meg. A pártpreferencia nélküliek aránya az év során meglehetősen stabilan, 30 és 33 százalék között alakult.
A választások közeledtével érdemes figyelni az „aktív bizonytalanok” arányát, tehát a „biztos szavazók” azon részét, akik nem tudják vagy nem kívánják elárulni, hogy melyik pártra szavaznának. Az ilyen „rejtőzködő” szavazók aránya júniusban 19 százalékra ugrott, ám az év többi részében ennél mérsékeltebben, 12–15 százalék között alakult, ami nagyjából 1–1,2 milliónyi esetleg megnyerhető szavazót mutat.
A legvilágosabb trend az, hogy az év során az ellenzéki pártok egyre ellenszenvesebbé váltak. Egyedül a Fidesz tudta viszonylag stabilan (37 és 46 százalék között, az őszi hónapokban 42 százalékon) tartani azok arányát, akik állításuk szerint biztosan nem szavaznának rá. Ezzel a Fidesz a legkevésbé visszautasított párt, míg az MSZP-től és a DK-tól zárkóznak el a legtöbben: novemberben 59, illetve 60 százalék tartotta kizártnak, hogy rájuk szavazzon.
A Fidesz elsöprő fölénye ellenére 2017 folyamán mindvégig többen voltak azok, akik kormányváltást szeretnének, mint azok, akik a kormány maradását tartanák jobbnak. Az év végére azonban szinte kiegyenlítetté vált a helyzet: már csak hibahatáron belüli különbség maradt a kormányváltásban és a kormány maradásában bízók aránya között (novemberben 47, illetve 46 százalék).
A miniszterelnök-jelöltek között Orbán előnye megkérdőjelezhetetlen, verseny inkább csak az ellenzéken belül figyelhető meg.
(Forrás: hvg.hu)
Szerző
1 Comments
Leave a Reply
Leave a Reply
Friss
- Ujhelyi István: amikor a valóság nem kopogtat többet, hanem egyszerűen berúgja az ajtót
- Vasárnapi (cseppet sem) ünnepélyes gondolatok egy pici országból
- Vidéki prókátor: Lázár, a Fidesz Gyurcsánya?
- Szanyi Tibor: kracsun = karácsony? – Úgy látszik, a jó hírek csak nem akarnak Orbánhoz kötődni
- Készülj a karácsonyra – 5 jótanács: így díszítsd az otthonod
- Orbán Viktor szerint “Brüsszel” Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
- Időjárás, ma havazik, de mi lesz karácsonykor?
- Vasárnapi horoszkóp két nappal karácsony előtt
- Jobb félni? – Nemcsak rendőrök, de civilruhások is figyelnek
- Szoboszlai megy a Real Madridba?
István Márkus
2017.12.27 13:28 at 13:28
Ha ez igaz, akkor ez az ország megérdemli a sorsát. A századok során eddig mindig mások rabigáját nyögtük. Most, hogy végre megszabadulhatnánk az idegen elnyomástól, saját honfitársaink verik rabságba a nemzetet. Úgy látszik a magyarnak ez a sorsa. Mindig kell egy elnyomó a nyakán üljön.