Connect with us

Budapesti hétköznapok

Orbán múzeumban járt és ráébredt, hogy a kiállítás az új őrhely

Orbán múzeumban járt és ráébredt, hogy a kiállítás az új őrhely
Megosztás

A szerdai strasbourgi (h)arcoskodás sokat kiszívhatott Orbán Viktor miniszterelnökből, de mint „kemény politikus” csütörtökön már újra a vártán érezte magát, így bát(o)ran nem félt használni háborús retorikáját egy békés kiállításmegnyitón.

Belépő beragasztva a brigádnaplóba?

Orbán Viktor a Néprajzi Múzeum új állandó kiállításának megnyitóján (?) mondott beszédet, ami kevésbé szólt a tárlatról, mint újabb alkalommá silányult az ellenzék-csepülésre. (Mondjuk így érthető, hogy mit keresett ott a miniszterelnök.) Messziről kezdte mondandóját:

„egy folyamatosan, sőt, látványosan fejlődő, erősödő országhoz nem illik, hogy egy ilyen kopott és leharcolt nagy parkja legyen”

Felidézte, hogy

két és fél éve, 2022 májusában, amikor itt voltunk és megnyitottuk az új Néprajzi Múzeumot, kevesen gondoltuk, hogy másoknak is tetszeni fog, de azóta 12 nemzetközi díjban részesült, és még az USA-ban is elismerően írtak róla. (…) Akkor még  még a „nagy tervek megvalósításának” időszakát élte az ország, a koronavírus-járvány, a háborúk, a szankciók és az inflációk előtt. A nagy tervek végrehajtása azóta lelassult és azon igyekeztünk, hogyan evickéljünk ki a nagy bajokból. A 2025-2026-os év még a családok és a kkv-k rendbetételének éve lesz, de aztán ismét megindulhatunk a nagy dolgok felé.

Ezt is neki köszönhetjük….

A miniszterelnök emlékeztetett: a Néprajzi Múzeum létesítése része az egész Városliget megújítását célzó kormányzati erőfeszítéseknek, melyekre azért volt szükség, mert

„ez nemcsak egy közpark, hanem a magyar nemzeti kultúra egyik zarándokhelye is”.

Mint fogalmazott, húsz éve a liget botrányos állapotban volt, a főváros nem tudott vagy nem akart lépni az ügyben, ezért a kormány eldöntötte, hogy helyre teszi, ugyanis

„egy folyamatosan, sőt, látványosan fejlődő, erősödő országhoz nem illik, hogy egy ilyen kopott és leharcolt nagy parkja legyen”.

Ezért indították a Liget Budapest projektet, amely Európa egyik legnagyobb és legszínvonalasabb kulturális fejlesztése.

„A jó ügy végül győzött, ezzel egész Magyarország nyert”

– értékelt, megjegyezve, hogy politikai ellenszélben hajtották végre a beruházásokat.

Bevésésre: „az anya nő, az apa férfi”

„mi magyarok csak akkor maradhatunk meg, ha megéljük a kultúránkat és a hagyományainkat”.

Ugyanis a világ óriási változáson meg keresztül, a technológia, a migráció felforgatja az életünket, a szomszédunkban is véres háború dúl, minden változik. Ez a magyarokat is komoly feladat elé állítja: először is el kell dönteni, melyik változás jó nekünk és ezért támogatandó, és melyik rossz, aminek ellen kell állnunk.

„A mérlegeléshez szükséges egy stabil, archimédeszi pont, és a magyar jövő archimédeszi pontja a magyar kultúra, beleértve a tárgyi kultúrát is”.

A régi idők magyarjainak tárgyaira tekintve a kormányfő szerint

egy egészséges magyar világ tárgyait láthatjuk, ahol még természetes helyükön vannak a dolgok, „az anya nő, az apa férfi.”

Orbán Viktor szerint ha egy nemzet elveszíti népi kultúráját, elveszíti képességét, hogy megítélje, mi a jó és mi a rossz.

„És akkor jönnek a zavaros eszmék, a fonákjára fordított igazságok, abszurd okoskodások, hogy például a család nem egy férfi és egy nő életközössége, hanem ötletlszerű konfigurációk végtelen változata. Hogy a sokszínűség akkor is érték, ha bűnözést és terrort szül. Vagy hogy békében élehssünk, ezért folytatnunk kell egy reménytelen háborút. A héten volt szerencsém Strassbourgban vitázni, higgyék el, súlyos a helyzet. De nálunk még helyükön vannak a dolgok, működik a józan ész, és fennáll a rend, ami a népi kultúrából átszivárog a mai életünkbe. Ma ezt a magyarságot megtartó rendet erősítjük meg. Itt egy újabb őrhely, világszínvonalú múzeumban világszínvonalú kiállítást nyitottunk, köszönet érte”

– zárta a kiállításmegnyitón beszédét a miniszterelnök.

Csak úgy….

Szentkirályi Alexandra: „turisztikai Oscar bezsebelve! A világ legjobb turisztikai fejlesztésének választották a Liget Budapest Projektet”. Nagyon jól hangzik, kár, hogy pár kattintás után kiderült, hogy ez is amolyan „fideszes olvasat”. Mire jó ez, közszolgák?

A világ legjobb turisztikai fejlesztésének választották a Liget Budapest Projektet az International Travel Awards díjátadóján

– ezzel a kétségkívül erősnek hangzó címmel jelent meg egy közlemény vasárnap hajnalban a magyar állami hírügynökség hírei között,

a díj súlya azonban ezúttal is sokkal kisebb, mint az első látásra tűnhet.

A szövegből kiderül:

az International Travel Awards történetében először fordult elő, hogy egy fejlesztés 3 díjat is elnyert. A Liget Budapest Projekt két kategóriában is első helyet szerzett: a világ legjobb turisztikai fejlesztése és Európa legjobb családbarát fejlesztése lett, a Magyar Zene Háza pedig az Európa legvonzóbb turisztikai attrakciója elismerést kapta meg a Dubajban tartott díjkiosztón

– jelentette be Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. vezérigazgatója. A közlemény hozzáteszi:

A megújuló Városliget fejlesztései több mint 120 ország népszerű idegenforgalmi projektjeivel mérettették meg magukat, és a zsűri, valamint a nyilvános közönség szavazatok alapján bizonyultak a legjobbnak. Az International Travel Awards a legrangosabb díj az utazás és a turizmus területén, “Turisztikai Oscar-díjnak” is nevezik és minden évben több ezer szereplő közül jutalmazza a legkiválóbbakat. 

…, de….

A szerénységről nyomokban sem árulkodó szöveg ezután még hosszan kanyarog, mesélve a dubaji díjátadóról, több ponton is egész bekezdésnyit idézve Gyorgyevics gondolataiból, illetve minden oldalról megpróbálva érvelni amellett, hogy a Ligetben jól megférnek egymás mellett az új intézmények, illetve a zöldterületek, van azonban néhány apró probléma, amit érdemes szem előtt tartani:

  • az International Travel Awards a dubaji Golden Tree Events LLC saját szervezésű eseménye, díjat pedig bárki alapíthat, még akkor is, ha a nevébe helyezi az International, a World, vagy a Best kifejezéseket,

Képernyőkép

  • a díjat sosem hívták turisztikai Oscar-díjnak, vagyis hát épp azok, és épp akkor, akik a tavalyi World Travel Awards-ra is ugyanezt mondták (a két indiai származású brit üzletemberhez fűződő díjról 2023 decemberében írt kimerítő cikket a 24.hu),

Szerző