Kiemelt hírek
Popsi? Hastájék? Úgy „cuzámmen”? – Mit árul el, hogy hova hízol?
Hova szaladnak fel a kilók leggyakrabban? Fenékre, popsira, esetleg lábra hízunk leginkább? Vajon ebből mit tudhatunk meg magunkról?
Miért éppen oda hízunk, ahova?
Nincsen olyan nő a földön, aki ne találna magán problémás területet és bizony ezekről a helyekről nagyon nehéz eltüntetni a zsírpárnákat. Miért hízik valaki éppen a fenekére, hasára, tokájára?
Most megmutatjuk!
1. Hamm, bekaplak, legyél bármi…..
Ahogy a mondás tartja: minden képes hizlalni, amit bekapunk! Egész testünkre hízunk, ha túl sok kalóriát viszünk be szervezetünkbe. Nyakunkra, karjainkra, hasunkra, csípőnkre. A teljes testre hízás különösen azokra jellemző, akik túl sok cukrot fogyasztanak. Ezért érdemes minden édességet elhagyni táplálkozásunkból – a cukrot is beleértve – és odafigyelni a napi kalóriabevitelre. Ezt párosítva rendszeres testmozgással, a kilók csak úgy leolvadnak majd testünkről.
2. Stressz
Hízékonyak lehetünk alsóbb testrészeinken, mint például hasunk, gyomrunk, ám ennek semmi köze az étrendhez. Stressztől szervezetünk túl sok kortizol hormont termel. A test, vagyis inkább az agyunk ezért felelős része ilyenkor sóvárog az édesség után, hogy jobban érezhesse magát. Az édességtől pedig leginkább ezekre a területekre rakódik le a zsír.
A stressz közvetlen kapcsolatba hozható a hízással. Az egyik oka ennek a szervezetben fellépő kortizol, amely stresszhormonként is ismert. A stresszhormon pedig egyéb hormonok termelését indítja be a szervezetben, melyek súlyos következményekkel járhatnak.
A stressznek számtalan oka lehet, okozhatja a munkád, a családi/párkapcsolati problémáid, a pénz, de szinte bármi kiválthat stresszes állapotot, ez teljesen egyénfüggő. Amikor valamilyen stresszes helyzetbe kerülsz, az hatással van az emésztésedre, vérkeringésedre és energiaszintedre is. Tehát a stressztől hízunk a jelölt területen.
3. Hormonok
A hormonok sokkal jobban befolyásolják életünket, mint azt mi gondolnánk. Ingadozó hormonszint, túl sok ösztrogéntermelés, amitől testünk jobban eltárolja a zsírt fenekünkön és combjainkon. Érdekesség, hogy ezeken a területeken nem mindig zsír halmozódik fel. Az ösztrogéntermelés vízvisszatartást is okozhat szervezetünkben.
Pajzsmirigy hormonok
A pajzsmirigy hormonok (T3, T4) lényegében az anyagcsere-folyamatok üzemanyagai, hiszen szerepük van az étvágy szabályozásában, a testsúlyban, a hőérzetben, emésztésben, menstruációban, stb. Látható tehát, hogy megannyi területet szabályoz, így zavarai nagy problémákat okozhatnak. Sajnos a pajzsmirigyzavarok igen gyakorinak számítanak, de szerencsére a legtöbb esetben gyógyszeresen karban tartható állapot.
Honnan tudom, hogy baj van?
A pajzsmirigyzavarok általában több panasszal járnak, ám azok gyakran olyan hétköznapiak, hogy sokan átsiklanak rajtuk. Ilyenek pl. a testsúlyváltozások normál étvágy mellett, székrekedés/hasmenés, csökkent hideg/melegtűrés, alvászavarok, depresszió, idegesség, menstruációs panaszok stb. A tünetek attól függnek, pajzsmirigy alul-vagy túlműködés áll fenn, ugyanis előbbi esetben a szervezet lelassul, míg a másiknál fokozott üzemmódra kapcsol. Hogy fennáll-e a zavar, az vérvétellel (TSH, T3, T4) igazolható.
A legjobb, amit tehetünk, ha felkeressük nőgyógyászunkat és hormonvizsgálatot kérünk.
4. Keringési zavar
Vannak, akik a hízásra genetikailag hajlamosak. Ebben az esetben csak egy módja van a zsírpárnák eltüntetésére, mégpedig a sport. Erősítsük hasizmunkat, combizmainkat.
A normális vérkeringést az erek szűkülete korlátozhatja, ez idős korban, illetve szívelégtelenség esetén gyakori probléma. A korlátozott vérellátás miatt a folyadék elszállítása is nehezebb, emiatt dagadnak meg a végtagok.
Ez ellentmondásnak tűnhet a tanács, hogy igyál sok vizet, hiszen épp a felesleges víztől próbálsz megszabadulni – mégis, a szervezet éppen amiatt raktároz, mert kevésnek találja a bevitt folyadékot. Igyál hát minél több friss vizet, főként sós ételek fogyasztása mellé, és korlátozd az olyan folyadékok bevitelét, melyek megkötik a vizet. Ilyenek a tea, kávé, alkohol. Az áfonyalé enyhe vízhajtó hatásával segíthet a felesleges víz eltávolításában.
Mozgással orvosolható a keringési zavar. A mozgás serkenti a véráramot, ez is segíti a duzzadtság megszűnését. Hosszú utazás során állj meg gyakran, mozgasd át a lábainkat, csinálj néhány guggolást, sétálj pár száz métert. A rendszeres testmozgás várandósan is ajánlott – bár az utolsó hetekben inkább a pihenés felpolcolt lábbakkal talán kényelmesebb megoldás.
5. Testmozgás hiánya
A magyar lakosság átlagosan napi 5 órát ül különböző képernyők előtt. Ebbe az átlagba beleszámítanak a fizikai dolgozók, a tévé- és számítógépmentes háztartások (igen, ilyenek is léteznek), és a csecsemők is – tehát a napi 5 óra az aktív és jellemzően irodai munkát végzőknél jóval nagyobb mértékű lehet. Gondoljuk csak végig a napunkat! Ülünk az autóban, ülünk az íróasztalnál, ülünk a megbeszéléseken, ülünk a céges ebéden, visszaülünk a számítógépünk mellé, aztán este leülünk a terített asztal, a tévé vagy éppen a Facebook elé is.
Elsősorban hasunkra és csípőnkre rakódik le a zsír mozgásszegény életmódot követve. Általában azért, mert ellustulnak a hasizmok. Nem is gondolnánk, de hasizmunk renyhesége okozhat hátfájást, és egyéb mozgásszervi problémákat, hiszen hasizmunk tartja egész elülső felsőtestünket.
Forrás: harmonikum.co
Szerző
1 Comments
Leave a Reply
Leave a Reply
Friss
- „Ide figyeljenek emberek!” – Elmarasztaló ítélet egy meg nem törtét cselekmény után
- Óvodabezárási hullám Csepelen
- Már megint naivságunk áldozatai lettünk: felkészültek az illetékesek a havazásra
- Barátság-horoszkóp itt és most
- Hull a hó és ez most (állítólag) nem érte váratlanul az illetékeseket – Mit jósol mára Pártai Lucia + orvosmeteorológia
- A Millenáris könyvfesztivál-mentes övezetté vált: 2025-ben nem engedi be az eseményt
- Juszt László heti matekja: az aktuális kormányadósság főszáma cirka 150.000.000 Euro
- 70.- forint/magyar kopf – Krausz Gábor segítséget kér
- Emberek, Orwell az 1984-et figyelmeztetésnek szánta, nem forgatókönyvnek
- Lebukott a hárommilliárdos számlagyár
Katalín Csonkáné
2021.01.16 22:33 at 22:33
1966, 05. 20