Kerítésen innen
Pressman: Magyarország a NATO-szövetségesire támaszkodva figyelmen kívül hagyja ugyanezen szövetségnek az érdekeit
David Pressman az Amerikai Egyesült Államok nagykövete beszédet mondott az Amerikai Kereskedelmi Kamara eseményén. Felsorolta, milyen gyümölcsöző együttműködést folytat Magyarországon sok amerikai cég, főleg a gyógyászatban, az IT területén, szoftverfejlesztésben és a szociális ágazatban, majd hangnemet váltott – írta a Telex.
David Pressman, az Amerikai Egyesült Államok nagykövete beszédet mondott az Amerikai Kereskedelmi Kamara eseményén. Felsorolta, milyen gyümölcsöző együttműködést folytat Magyarországon sok amerikai cég, főleg a gyógyászatban, az IT területén, szoftverfejlesztésben és a szociális ágazatban, majd hangnemet váltott – írta a Telex.
Döntse el Orbán, hogy szövetséges, vagy ellenség?
Pressman furcsának érzi, hogy a magyar miniszterelnök az Egyesült Államokat Magyarország egyik legfőbb „ellenfelének” nyilvánítja, vagy nyilvánosan kijelenti, hogy az amerikai kormány megpróbálja megbuktatni a magyart. A nagykövet figyelmeztetett, hogy a külföldi befektetésekre bizony hatással van, ha váratlan adókat vetnek ki, vagy amikor Lázár János bizonyos ágazatokban a külföldi vállalatokat nem kívánatosnak nyilvánítva azt javasolja nekik, hogy adják el a cégüket és távozzanak.
„Vajon Hollywoodban mit gondolnak a magyarországi befektetésekről, amikor a könyvek lefóliázásáról és a megbírságolt könyvesboltokról szereznek tudomást, vagy amikor megtudják, hogy egy jelentős kulturális intézmény vezetőjét kirúgják bizonyos fényképek kiállítása miatt”
– tette fel a kérdést Pressman, aki szerint ezek valós kérdések, már neki is feltették őket.
A „jó guruló dollár”
Pressman beszédében a befektetésekkel érkező dollárokat a magyar kormány által sokszor említett „guruló dollárokkal” vetette össze. Szerint az amerikai dollárok valójában segítenek
- a leukémiás magyaroknak kezeléshez jutni,
- a vak csecsemőknek visszanyerni látásukat,
- a szívbeteg magyaroknak ellátáshoz jutni,
- cukorbeteg gyerekek betegségének kezelésében, és
- a fiataloknak versenyképes tudáshoz jutni a külföldi munkaerőpiachoz.
A Szuverenitásvédelmi Hivatalt, annak tervezett jogkörét riasztónak nevezte, mivel az elérhet minden céget és bármelyik munkavállalóit, amennyiben a hivatal szerint „érdekérvényesítő tevékenységben” vagy „demokratikus vitában” vesz részt, de a független sajtóra és a civil szervezetekre is hatással van.
„Emellett a törvénytervezet mellett Moszkva külföldi ügynöktörvénye enyhének és szelídnek tűnik.”
NATO
Pressman a NATO-val kapcsolatos magyar álláspontot is erősen kritizálta, mondván a magyar vezetés az NATO-t inkább szerződésnek, nem pedig szövetségnek tekinti, pedig az egy politikai-katonai szövetség, a demokráciák szövetsége, amely olyan közös értékekre épül, amelyek mellett Magyarország csatlakozásakor elkötelezte magát.
„Mi nem azért vagyunk hajlandóak amerikai vért ontani Magyarország védelméért, mert az teljesíti szűk, szerződéses kötelezettségeit, azaz a költségvetés bizonyos százalékát a hadseregére fordítja, vagy részt vesz a közös hadgyakorlatokon – hanem mert mindketten tagjai vagyunk ennek az értékközösségnek.”
Amikor Magyarország a kommunizmust elutasítva kilépett a Varsói Szerződésből, befogadták az Európai Unióba és a NATO-ba, ezzel elfogadta a szabadpiacot és a demokratikus kormányzást. Otthagyott egy közösséget, és csatlakozott egy másik értékközösséghez, mondta Pressman.
„Ma azonban egyre inkább azt látjuk, hogy a NATO-szövetségesire támaszkodva figyelmen kívül hagyja ugyanezen szövetségnek az érdekeit, még egy európai háború idején is.”
Semmibe veszi azokat, ami nyilvánvaló abból, hogy
- a miniszterelnök magához öleli Putyint,
- kormánya az Ukrajnának nyújtott, létfontosságú segélyek visszatartásával fenyegetőzik,
- miközben a háborús bűnösök ukrán férfiakat, nőket és gyerekeket gyilkolnak,
- a független médiát és a civil szervezeteket vizsgálja és támadja,
- bírákat mocskol be,
- az oroszokkal való kapcsolatai erősítésére törekszik, miközben szövetségesei pont szankcionálnák Oroszországot.
Orbán Balázs „visszaszólt”
„Az amerikai nagykövet közleményében fejezte ki felháborodását a miniszterelnök hétfőn, a Magyar Külügyi Intézet alapításának 50. évfordulója alkalmából rendezett konferencián elhangzott beszéde kapcsán. De mi is verte ki a biztosítékot Pressmannél? Orbán Viktor azt mondta: “Mi, magyarok igényt tartunk az önálló külpolitikára, és elvárjuk, hogy mások is ezt az igényünket fogadják el.”
Egy közös gondolatkísérletben cseréjük ki magyar szót amerikaira a „botrányos” szövegben: „Mi, amerikaiak igényt tartunk az önálló külpolitikára, és elvárjuk, hogy mások is ezt az igényünket fogadják el.” Vajon ezzel is baja lenne Pressmannek? Ugye nem. Na, ugye. Akkor nem kérünk beleszólást a magyar politikába.”
Friss
- Panyi Szabolcs: pár érdekes hasonlóság Orbán és Fico miniszterelnökök húzásaiban
- Tiltó tervezet a ‘jó, a rossz és a csúf’ energiaitalokról: amit lehet és amit nem 18 év alatt
- Kovács Zoltán és a ‘sokkszerű támadás’-vízió – Van még olyan Fidesz-potentát, aki nem nullázta le a renoméját?
- Pintérnek ez is sikerült: diploma nélkül is ‘játszhat orvosost’ a ‘magasan képzett egészségügyi szakdolgozó’
- ‘Orbán mai újabb hazugságbeszédével 2 bűncselekményt is elkövetett, feljelentem!’ – írta Magyar Péter
- A számolás nehézségei, avagy mennyi is az annyi a költségvetésben? – Aki így számol, azt nem érheti gáncs
- Magyar György: a jogállamiságot semmibe vevő hatalom kinevezettjeit lehet-e nem jogállami eszközökkel kiebrudalni?
- ‘Nem az ország van támadás alatt – hanem a hatalom hazugságai’ – írta egy hozzászóló a legújabb Orbán-hírre
- Momentumos politikus: ‘magamat és az elmúlt közel egy évtizednyi aktivitásomat köpném szembe, ha gátolnám, nem pedig segíteném ezt a változást’
- Holoda Attila: ‘ordas nagy hazugság, hogy amennyiben nem lesz orosz gáz, akkor duplájára, sőt három és félszeresére emelkednek a lakossági energiaárak’