Connect with us

Kerítésen innen

Rogán Antal felkűzdötte magát az amerikai külügy szankciós listájára

Rogán Antal felkűzdötte magát az amerikai külügy szankciós listájára
Megosztás

Az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatala (OFAC) frissítette a Különlegesen Kijelölt Állampolgárok és Blokkolt Személyek Listáját (SDN-lista). A listán Rogán Antal is szerepel – vette észre a Telex.

Egyetlen magyarként….

Az SDN-lista (Specially Designated Nationals and Blocked Persons List) az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma alá tartozó Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatal (OFAC) által fenntartott hivatalos szankciós lista.

Azok a személyek, vállalatok és szervezetek szerepelnek rajta, akiket az Egyesült Államok kormányzata különféle okokból pénzügyi és gazdasági szankciók alá helyezett.

A listán szereplőkkel

tilos üzletelni az Egyesült Államokban. Az OFAC rendszeresen frissíti a listát a nemzetközi szankciók és politikai helyzetek függvényében.

A frissített listán Rogán Antalon kívül más magyar állampolgár nem szerepel.

Az Egyesült Államok nem fog habozni felelősségre vonni az olyan személyeket, mint Rogán, akik a hatalmukat arra használják fel, hogy jogtalanul gazdagítsák magukat és cimboráikat országuk és polgártársaik rovására,

mondta Bradley T. Smith terrorizmusért és pénzügyi hírszerzésért felelős helyettes államtitkár. A közleményben megjegyzik, hogy

Rogán számos kormányzati pozíciót tudhatott magáénak az elmúlt években, és ezt „arra használta, hogy önmagát és a pártjához hűséges személyeket gazdaggá tegye”.

Kormánytisztviselői hivatali ideje alatt Rogán felügyelte a magyarországi rendszert, amely a közbeszerzéseket és a közpénzeket a hozzá és a Fidesz politikai párthoz hűséges barátai között osztotta szét. Rogán olyan rendszereket irányított, amelyek célja a magyar gazdaság számos stratégiai ágazatának ellenőrzése volt, és az ezekből az ágazatokból származó bevételek a saját maga és politikai pártja lojális tagjainak jutalmazását szolgálták.

Kicsit bővebben…

Rogán összes, amerikai joghatóság alá tartozó vagyona zárolásra kerül, és be kell jelenteni az OFAC-nak. Emellett blokkolni kell minden olyan szervezetet vagy céget, amelynek legalább 50 százaléka közvetlenül vagy közvetve a blokkolt személy, vagyis a fideszes politikus tulajdonában van. Az OFAC engedélye nélkül tilos az amerikai személyek vagy az Egyesült Államokon keresztül végzett tranzakciók, amelyek Rogán vagyonát érintik és azok pénzügyi intézmények és más szereplők, akik kapcsolatba kerülnek Rogánnal, maguk is szankciókat kockáztatnak. A tilalom magában foglalja bármilyen pénzeszköz, áru vagy szolgáltatás biztosítását, illetve fogadását Rogán számára vagy tőle. (forrás)

Majd Trump megoldja?

Az, hogy kormányzati szereplőket, akár kormánytagokat szankciós listára tesz az Egyesült Államok, már egy ideje pletykálták diplomáciai körökben. Rogán neve is szóba került. A portál információja szerint David Pressman december közepéig marad Magyarországon, a Biden-adminisztráció vélhetően még azelőtt szankcionálni akarta Rogán Antalt, hogy az új elnök, Donald Trump hivatalba lépjen.

Csak úgy…

Amennyire nem jelenik meg a nyilvánosságban, annyira fontos szerepe van a háttérben: ő irányítja a kormányzati kommunikációt, és felügyeli a titkosszolgálatokat. Magyar Péter egyenesen „rogáni propagandagépezetről” beszélt, ami szinte az összes minisztérium kommunikációját irányítja, a legutolsó MTI-közleményig, és hozzá futnak be először a közvélemény-kutatások eredményei is.

  • Tóni, Ádám és Barbara így együtt egy kontextusban jelent meg: a Schadl–Völner-ügyben.
  • A százmilliókat érő találmány: hogy mi köze ennek Rogánhoz? A Hunguardnak az a Csik Balázs a többségi tulajdonosa, aki Rogán Antallal közösen jegyzi egy digitális aláírási eljárás feltalálását. A találmány után Rogán csak 2022-ben 288 millió forintot kapott a MobilSigntól, 2017 óta pedig összesen 1,1 milliárdot.
  • 2021 elején a miniszter vagyonnyilatkozatából derült ki, hogy újra megnősült, és új feleségét Rogán Barbarának hívják. Bár nem sietett eldicsekedni a friss, harmadik házasságával, gyorsan be lehetett azonosítani, hogy ki az új feleség. Az ő korábbi családnevére (Obrusánszki) keresve rögtön egy nagy értékű adásvételi szerződést találtunk. Az Obrusánszki család nyolc településen összesen 1022 hektárnyi földet tervezett venni Északkelet-Magyarországon. A földek összértékre meghaladta az 1,6 milliárd forintot, és az összeg túlnyomó részét Rogán Barbaráék a szerződés szerint hitelből kívánták fedezni. A hitelt a Budapest Bank biztosította volna, ami a szerződés idején állami kontroll alatt állt, és vezérigazgató-helyettese nem más volt akkor, mint Rogán régi bizalmasa, egykori V. kerületi alpolgármestere, Puskás András., A feleség és a helikopter
  • Rogán az előző feleségével sem unatkozott. 2016-ban Rogán-Gaál Cecíliával helikopterrel utaztak el egy Szabolcs megyei lakodalomba, az út óránként negyedmillió forintba került. A miniszter előbb letagadta a Népszabadságnak, hogy helikopterezett volna, aztán kiderült, hogy fotók is készültek arról, hogy leszállnak a budaörsi reptéren. Rogánt így hazugságon kapták. A helikoptert üzemeltető cég vezetője is előbb azt állította: nem tudja, merre járt a gép. Aztán a fotók nyilvánosságra kerülése után frissült a memóriája, és eszébe jutott, hogy ő ajánlotta fel Rogán-Gaál Cecíliának az utazást, merthogy barterszerződést kötött a cégével. Rogán egy azóta elhíresült sajtótájékoztatót is tartott, amin szinte csak egy mondatot ismételgetett: minden olyan információt nyilvánosságra hoztak a helikoptert üzemeltető cégen keresztül, ami a privát helikopteres útjukkal összefüggésben volt. Pár nappal később felfüggesztették a Népszabadság kiadását, ezt pedig a Fidesz részéről Németh Szilárd úgy kommentálta: „Épp itt az ideje, hogy bezárjon a Népszabadság váratlanul.”

További részleteket a „zűrös” ügyekről ide kattintva olvashat.

Szerző