Connect with us

Kerítésen túl

Rogánba törhet a Trump-bicska?

Rogánba törhet a Trump-bicska?
Megosztás

„…más szelek fújnak Washingtonban, azt világosan bizonyítja az a tény is, hogy néhány perccel ezelőtt az amerikai pénzügyminisztérium közölte, hogy Rogán Antalt levették a szankciós listáról” – jelentette Szijjártó Péter a hét elején. Azt is megemlítette, hogy kirívó volt a gyorsaság és, hogy nem igazolt „korrupció-mentessége volt az ok, hanem a politikai érdek-változás.


Igen ám, de….

„A Politico magyar idő szerint tegnap éjjel megjelent nemzetbiztonsági hírlevelében demokrata szenátorok élesen bírálják a Trump-kormányzatot, mivel az állításuk szerint törvénysértő módon vehette le Rogán Antalt, Orbán Viktor legbefolyásosabb miniszterét a Magnyickij szankciós listáról

– hívta fel a figyelmet Panyi Szabolcs, a Direkt36 újságírója közösségi oldalán.

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

Törvényes, vagy törvénytelen?

Jeanne Shaheen New Hampshire-i és Elizabeth Warren Massachusetts-i demokrata szenátorok a Politico NatSec Daily hírlevelének tett nyilatkozatukban kijelentették, hogy a Trump-kormányzat döntése, miszerint a Rogán Antal ellen korrupció miatt bevezetett szankciókat mindössze három hónappal azok bevezetése után feloldották,

„aláássa az Egyesült Államok hitelességét a korrupcióellenes politika terén”.

Shaheen a Szenátus Külügyi Bizottságának, míg Warren a Szenátus Bankügyi Bizottságának a vezető demokrata tagja (“ranking member”, az ellenzékben lévő demokraták elsőszámú képviselője). A két szenátor továbbá azt is kijelentette, hogy a lépés megsérti az egyik kulcsfontosságú szankciós törvényt, az úgynevezett Magnyickij-törvényt, amely előírja, hogy a kormányzatnak legalább 15 nappal a szankciók feloldása előtt értesítenie kell arról a Kongresszust.

„Rubio külügyminiszter állítólagos indoklása a szankciók megszüntetésére nem felel meg a Kongresszus által törvénybe foglalt kritériumoknak”

– írták a szenátorok.

„Amíg nem teszi meg a szükséges lépéseket a Kongresszus felé a döntés indoklására, ez a lépés törvénytelen.”

Valóban, a Magnyickij-törvényben az alábbi, 15 napos előírás szerepel a szankciók megszüntetéséről, és a demokrata szenátorok állítása szerint ezt a Trump-kormányzat nem tartotta be:

„A szankciók megszüntetése. — Az elnök megszüntetheti az e szakasz alapján kiszabott szankciók alkalmazását egy személlyel szemben, ha megállapítja, és legkésőbb 15 nappal a szankciók megszüntetése előtt jelentést tesz a megfelelő kongresszusi bizottságoknak arról, hogy:
(1) hiteles információk állnak rendelkezésre arról, hogy az érintett személy nem vett részt abban a tevékenységben, amely miatt a szankciókat kiszabták;
(2) az érintett személyt megfelelő módon felelősségre vonták azért a tevékenységért, amely miatt a szankciókat kiszabták;
(3) az érintett személy hitelesen bizonyította, hogy magatartásában jelentős változás történt, megfelelő következményeket viselt az érintett tevékenység miatt, és hitelesen elkötelezte magát amellett, hogy a jövőben nem vesz részt az (a) bekezdésben leírt tevékenységben; vagy
(4) a szankciók megszüntetése az Egyesült Államok létfontosságú nemzetbiztonsági érdekeit szolgálja.”

Ez Rogánnak sem jó….

Részletkérdés, de a Rogán elleni szankciókat a hivatalos indoklás szerint nem az 1-3. pont valamelyike miatt szüntették meg – tehát ezzel nem azt mondta ki a Trump adminisztráció, hogy Rogán mégsem korrupt –, hanem mert megváltozott az amerikai külpolitika és ezzel az Egyesült Államok „nemzetbiztonsági érdekei”.

Bármiféle bizonytalanság azzal kapcsolatban, hogy Rogán vajon a törvényeknek megfelelően került-e le a szankciós listáról, rendkívül rosszul jön az érintettnek, ugyanis a nemzetközi intézmények – például bankok – ilyesfajta bizonytalanság esetén is gyanakodva tekintenek az érintettre.

A Trump-adminisztráció számára pedig az jelenti a dilemmát, hogy

ha Marco Rubio külügyminiszter a szenátorok figyelmeztetése után, utólag küld hivatalos értesítést a Kongresszus bizottságainak a szankciók megszűnéséről, azzal elismeri ezt az eléggé blőd hibát. Ha viszont ezt nem teszi meg, akkor a döntés törvényességét jogilag is kikezdhetővé teheti.

Szóval úgy néz ki, Rogán szankció-sztorija Trumpék amatőrizmusa miatt még nem teljesen ért véget.”

Szerző