Ez a nap
Szakszervezetek: az előrehozott bérfejlesztés nem oldja meg a problémákat az egészségügyben
Levélben fordult a Független Egészségügyi Szakszervezet és a Magyarországi Mentődolgozók Szövetsége az egészségügyért felelős államtitkárhoz, mert szerintük az egészségügyi szakdolgozók idei 8 százalékos béremelésének előrehozása „gesztusértékű”, de nem oldja meg a problémákat.
Nem egyértelműek a bérekről szóló nyilatkozatok
A dokumentumban kifogásolják, hogy a béremelésekről szóló nyilatkozatokban nem esik szó azokról, akik évek óta kimaradtak a béremelésekből, valamint arról sem, hogy sok dolgozó alapbére alig haladja meg a 200 ezer forintot, és a bértábla egyes kategóriái nem érik el – még az emelések ellenére sem – a jogszabályban meghatározott szakmai minimálbért.
Véleményük szerint nem egyértelműek a bérekről szóló nyilatkozatok, mert egyszer alapbérről, máskor keresetről beszélnek a kormány képviselői. Azt írták: a 300-400 ezer forint közötti alapbért sem a bértábla, sem a Központi Statisztikai Hivatal adatai nem igazolják, ha pedig keresetnek tekinthetőek ezek az összegek, akkor nem értik, hogy milyen módszerrel számolták ki a fizetéseket.
Jó lenne munkaidőben annyit keresni, mint jelentős túlmunkával
Ónodi-Szűcs Zoltán államtitkártól szeretnék pontosan megtudni, mekkora alapbér, hány túlóra és mennyi műszakpótlék szükséges ezek eléréséhez – olvasható a levélben.
Hozzátették, a béremelések előtt annyira alacsonyak voltak a fizetések, hogy a százalékban jelentős arányú növelés sem eredményezett magas béreket.
A szervezetek továbbra is olyan mértékű béremelést szorgalmaznak, amely lehetővé teszi az ágazat dolgozóinak, hogy főállásban, a törvényes munkaidejük alatt keressenek annyit, amennyit most csak jelentős túlmunkával tudnak.
Szeretnének évente kétszer tájékoztatást kapni a kormánytól
Emellett azt is javasolják, hogy a félreértések elkerüléséért a jövőben évente legalább kétszer tájékoztassa a kormány a dolgozókat és a közvéleményt a bérek alakulásáról, valamint kiszámításuk módjáról.
Ónodi-Szűcs Zoltán csütörtökön azt mondta az MTI-nek, hogy 2010-hez képest csaknem megduplázódott a mentőszolgálati dolgozók bére.
Emlékeztetett: a kormány 2016 nyarán állapodott meg a szakszervezetekkel, hogy több lépcsőben emelkedik az egészségügyi szakdolgozók, illetve orvosok bére.
Első körben 2016 őszén 26,5 százalékkal nőttek a bérek, majd tavaly további 12 százalékkal. Az idén ősszel esedékes 8 százalékos emelést pedig előrehozták január elsejére. Ez 16 hónap alatt átlagosan 53 százalékos növekedést jelent csaknem 100 ezer orvosnak és egészségügyi dolgozónak, ami jelentős előrelépés – értékelt az államtitkár.
A mentőszolgálati dolgozók ezenfelül az év elején további 10 százalékos emelést kaptak – fűzte hozzá.
A mintegy 7 ezer mentőszolgálati dolgozó bére 2010-hez képest csaknem megduplázódott. Míg a mentőorvosok átlagos bruttó keresete 2010-ben 314 ezer forint volt, jelenleg 640 ezer, a mentőápolóké 173 ezerről 340 ezer forintra emelkedett, a mentőtisztek átlagkeresete pedig a 2010-es 242 ezerhez képest ma már 460 ezer forint körül van – közölte Ónodi-Szűcs Zoltán.
(Forrás: MTI)
Szerző
Friss
- Orbán békegalamb-szárnyai újabb csapdosásba kezdenek – ha egyáltalán lankadtak valaha
- Vasvári Csaba: nem a bíró privilégiuma a bírói függetlenség, hanem a polgároknak a joga
- Egy pitiáner előterjesztés: tánc a TAJ-kártya körül – Ilyen nagy a baj?
- Adj türelmet, Uram!
- Kisiklott egy villamos
- A KDNP újraválasztott kisegér-elnöke még mindig együtt akar dübörögni a fideszes elefánttal
- Orbán Viktor nem megy Mar-a-Lago-ba, hanem odajár – Újra a „nagy vízen túlon” tolja most Szijjártó Péterrel fűszerezve
- Ausztriából érkezhet mentő ahhoz, aki a határtérségben kerül bajba
- Rákay úr, látta már a Futni mentem-et?
- Közvéleménykutatás: Orbán Viktor politikája a.) nagyon jó, b.) kiváló, c.) jó