Kerítésen innen
Szijjártó figyel, ha úgy látja jónak kikéri -magának- és bekéret – Most éppen a svéd nagykövetet
Published
3 hét agoon
By
Pálmai Tamás„Semmiképpen sem alapulnak kölcsönös tiszteletre, és nem úgy tűnik, mintha a szövetségesi együttműködés javítását tűznék ki célul. (…) Természetesen figyelemmel követjük a közeljövő nyilatkozatait is barátaink, szövetségeseink részéről, és hogyha kell, akkor természetesen világossá tesszük a saját álláspontunkat is” – nyilatkoztatta ki Szijjártó Péter közszolga arra reagálva, hogy Unió- és a NATO-szövetségeseink megorroltak Orbán Grúziai szimpátialátogatása miatt.
A történet
Bekérették Svédország nagykövetét a Külgazdasági és Külügyminisztériumba a svéd miniszterelnök, Ulf Kristersson közelmúltbeli kijelentései miatt, amelyeket a magyar kormány a leghatározottabban elutasít
– közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán, Budapesten. A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető a kormányülés szünetében úgy nyilatkozott, hogy az utóbbi napok során
„kibújt a szög a zsákból, a brüsszeliek és az európai liberálisok nem bírják feldolgozni” a georgiai választási eredményét.
Tényleg, ennyi?
Nem azok győztek Georgiában, akiket ők akartak győztesként látni, hanem a georgiai emberek maguk döntöttek, s bizony nem egy liberális pártot, hanem egy konzervatív, szuverenista, béke- és családpárti politikai erőt választottak meg, ezúttal ismételten több mint 50 százalékos támogatással
– emelte ki.
„Ezt nem tudják megemészteni Brüsszelben, nem tudja megemészteni a liberális mainstream, úgyhogy próbálkoznak mindenfajta módon zavart kelteni, megkérdőjelezni a georgiai választások eredményét”
– tette hozzá. Arra is kitért, hogy Orbán Viktor miniszterelnök látogatását is
„mindenfajta, valóságtól elrugaszkodott, sokszor nevetséges, máskor pedig szánalmas kritikákkal illették”.
„Veréb-perspektíva”
Itt mellékszereplők bohóckodására most nem térnék ki, így a lengyel kolléga leninezését nem tartom olyan szintű megnyilvánulásnak, hogy akár foglalkozzunk is vele. Viszont ha egy másik ország, ráadásul egy többszörösen szövetséges, hiszen EU- és NATO-tagország miniszterelnöke kérdőjelezi meg, hogy a magyar miniszterelnök kinek az álláspontját és kinek az érdekét képviseli, az túlmegy egy határon, ezért ilyenkor szólni kell
– jelentette ki. Szijjártó Péter arról számolt be, hogy a svéd kormányfő, aki nemrégiben még országa NATO-tagságának támogatását kérte Budapesten, előző nap azt mondta, hogy magyar kollégája valószínűleg Oroszország érdekében járt el Tbilisziben.
Ez olyan állítás, amelyet a lehető leghatározottabban ki kell kérni magunknak, s a leghatározottabban vissza kell utasítani. Senkitől nem viseljük el, nem nézzük és nem fogadjuk el, hogy megkérdőjelezze, hogy mi a saját érdekünket, a magyar nemzeti érdeket, a magyar álláspontot képviseljük
– szögezte le. A miniszter végül közölte, hogy a kormány álláspontjának világossá tétele érdekében előző nap délután
bekérették a Külgazdasági és Külügyminisztériumba Svédország magyarországi nagykövetét, akit arra is megkértek, hogy országa vezetői a jövőben tartózkodjanak az ilyen típusú kijelentésektől.
Szavai szerint az effajta megjegyzések
„semmiképpen sem alapulnak kölcsönös tiszteletre, és nem úgy tűnik, mintha a szövetségesi együttműködés javítását tűznék ki célul”. „Természetesen figyelemmel követjük a közeljövő nyilatkozatait is barátaink, szövetségeseink részéről, és hogyha kell, akkor természetesen világossá tesszük a saját álláspontunkat is”.
Megafon-ráerősítés
Deák Dániel nem késlekedett, tette amiért a fizuját kapja:
<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>
Juszt László olvasata
„Szijjártó bekérette a külügyminisztériumba Svédország nagykövetét, miután Ulf Kristersson svéd miniszterelnök azt nyilatkozta, hogy a Grúziába látogató Orbán Viktor „nem az európai országok és nem is Svédország nevében beszél, talán inkább Oroszország nevében”.
Ezen az alapon még 13 ország nagykövetét bekérethetné, akik ugyanezt mondták.
De hogy a mércéje hogyan működik? Mit is mondott Orbán október 23.-án?
„Brüsszelben bejelentették, hogy meg fognak szabadulni Magyarország nemzeti kormányától, és egy brüsszeli bábkormányt akarnak az ország nyakába ültetni, aminek már a vezetője is megvan…. Ez nem összeesküvés-elmélet, ez összeesküvés a gyakorlatban, ország-világ előtt, egy új, 21. századi love story, a brüsszeli gazda megvakarta a kutyus fejét, a többit mindenki láthatta. Csak úgy áradt a szerelem.”
Ezek a mondatok – amelyekben rágalmak sora hangzott el – hány behívást jelentenének, ha nem egy 27 tagú szervezet vezetőiről szólnának, hanem egyetlen országról. Arról a tudathasadásról szó se essék, hogy ennek a szervezetnek jelenlegi elnöke mondta?! Azt meg még mindig nem értem, amivel a lengyel külügyminiszter sokkal bántóbb mondatát intézte el Petike:
“Orbán megpróbál kiérdemelni egy Lenin-rendet”. Szijjártó ezt nem tartja olyan szintű megnyilvánulásnak, hogy foglalkozzanak vele.”
Szerző
További cikkek olvasása a szerzőtől, a nevére kattintva.
Friss
- Lebukott a hárommilliárdos számlagyár
- Orbán Viktor: Nem elég már oldalvizezni
- Elfüstölt egy villamos – Óriási közlekedési káosz Budapesten
- Orbán és Matolcsy, „két férfi egyeset”
- A horoszkóp ígérete szerint…
- (Nagyon)kisnyugdíjasunk felveszi a kesztyűt: a Mikulásgyár jár a gyerekeknek
- Szalay-Bobrovniczky-paráztatás: elrendeltem a légvédelmi rendszerek telepítését Magyarország északkeleti részére
- A Black Friday nemcsak a vásárlókat, de a csalókat is vonzza
- Hóhahó, jön a hó!
- Marhaságot beszélsz! – Tűnődés a közéleti viták értelméről