Connect with us

Kerítésen túl

Szijjártó Guatemalában „gyúr, vazze” az Ön kontójára

Megosztás

Szijjártó Péter külügyminiszter ezúttal 19.000 kilométert tett meg azért, hogy orvosolja a felháborítóan mély űrt, miszerint ott még nem járt magyar külügyér. Hát ez is megvolt!-mondhatná és fordulhatna vissza, de nem, ha már oda reptettük, köt pár rém előnyös megállapodást, persze kizárólag népünk épülésére-szépülésére.

Szijjártó Guatemalában "gyúr, vazze" az Ön kontójára
Megosztás

Szijjártó Péter külügyminiszter ezúttal 19.000 kilométert tett meg azért, hogy orvosolja a felháborítóan mély űrt, miszerint ott még nem járt magyar külügyér. Hát ez is megvolt!-mondhatná és fordulhatna vissza, de nem, ha már oda reptettük, köt pár rém előnyös megállapodást, persze kizárólag népünk épülésére-szépülésére.

Ja, és közben „gyúr, vazze”

Tegnap ilyenkor Szijjártó még arról győzködte követőit, hogy éjt nappallá téve -na nem követ fejt- repked, amivel begyűjtött pár „jaj, szegény, milyen dolgos” hozzászólást.

Úgy tűnik mára befejezte az értünk gürizést és megpihent pöttyet, -már ahogy Ő tud, aktívan- hogy aztán a 19 óra repülés eredményének érdemi részébe vágjon.

Egyébként Guatemaláról, az új „legjobb haverról”…

Guatemala vagy hivatalosan a Guatemalai Köztársaság (spanyol: República de Guatemala) egy közép-amerikai ország. Északról és nyugatról Mexikó, északkeletről Belize és a Karib-tenger, keletről Honduras, délkeletről Salvador és délről a Csendes-óceán határolja. A maja civilizáció területét, amely Mezo-Amerikára terjedt ki, a 16. században a spanyolok hódították meg, és létrehozták az Új-Spanyolországnak nevezett alkirályságot. Guatemala 1821-ben nyerte el függetlenségét Spanyolországtól és Mexikótól.

A 19. század közepétől instabilitástól, polgári viszályoktól és diktatúráktól szenvedett. 1960 és 1996 között véres polgárháború zajlott az Egyesült Államok által támogatott kormány és a lázadók között. A 21. században továbbra is instabilitással, magas szegénységi és bűnözési aránnyal, drogkartellekkel küzd és a pénzmosás is komoly probléma.

Guatemalában továbbra is igen magas a gyilkossági ráta, és rendkívül kevesen kapnak ezért büntetést. Guatemala elnöki rendszerű köztársaság, ahol az elnök egyben állam- és kormányfő is. (Wikipedia)

Hogy egyik szavam a másikba ne….

„Venezuelába indulás előtt magaslati edzőtábor”

Persze máris eredményes az út….

„Guatemalával együtt állunk ki a világpolitikai színpadon a keresztény közösségek mellett, a keresztény értékek mellett és a család intézményének megvédése érdekében”

– mondta a külügyér, megemlítve, hogy a liberális mainstream nem kíméli az ilyen államokat,

„ezért a magyar és a guatemalai kormány szoros együttműködést folytat”.

Guatemala lakosainak 47 százaléka katolikus, kb. 40 százaléka protestáns.

Újabb rokon nép?

Szijjártó szerint mindkét országot aggasztja a közel-keleti fegyveres konfliktus, a miniszter szerint örömteli, hogy

„Guatemala is hasonló felelősségteljes pozíciót foglal el” ebben az ügyben, mint mi.

A mi felelősségteljes álláspontunk egyébként az ENSZ-ben még az volt, hogy nem szavaztuk meg a haladéktalan és tartós humanitárius fegyverszünetet követelő (leegyszerűsítve: Izrael-párti) határozatot, viszont tagja vagyunk annak a Türk Tanácsnak, amely határozatban elítélte a Gázai övezetben a civilek ellen irányuló izraeli támadásokat.

…és, ha még ez sem lenne elég….

A magyar-guatemalai kapcsolatokat két konkrétumáról is szó volt Szijjártó tízezer kilométeres útján.

  • Évente húsz guatemalai hallgató tanulhat majd ösztöndíjjal magyar egyetemeken.
  • Egyre aktívabb a kétoldalú gazdasági együttműködés: a kereskedelem értéke tavaly hétmillió dollár volt, az előző évi kétszerese.

Igen, jól számolt: ez a tavalyi összeg átváltva 2,5 milliárd forint, vagyis tizedannyi, mint amennyibe a NER legújabb jachtja került, de például az a jacht, amin Szijjártót is hajókáztatta a NER-elithez tartozó Szíjj László, már csak alig négyszerese a teljes éves magyar-guatemalai külkereskedelmi volumennek – számszerűsítette a 444.hu.

Szerző