Connect with us

Kerítésen túl

Szijjártó Péter és a Budapestről ellopott, felbecsülhetetlen értékű tárgy, amit a ‘hóna alatt’ New Yorkból hoz haza

Szijjártó Péter és a Budapestről ellopott, felbecsülhetetlen értékű tárgy, amit a 'hóna alatt' New Yorkból hoz haza
Megosztás

Az Index beszámolója szerint „egy 350 éve ellopott kézirat tért haza Magyarországra a New York-i ügyészség jóvoltából – jelentette be Szijjártó Péter külügyminiszter, aki szerint ez a gesztus nemcsak kulturális, hanem diplomáciai szempontból is mérföldkő a magyar–amerikai kapcsolatokban”, amiből azt a következtetést vonta le a külügyeinkért felelős, hogy „Donald Trump hivatalba lépése óta új aranykor köszöntött be a kétoldalú együttműködésben.”

Amit Szijjártótól tudni lehet…

A New York-i kerületi ügyészség visszaszolgáltatott egy felbecsülhetetlen értékű, 1675-ben írt kéziratot Magyarországnak, amelyet korábban Budapestről loptak el

jelentette be Szijjártó Péter külügyminiszter New Yorkban. A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a

Zacharia Traber által 1675-ben írt, Nervus Opticus Sive Tractatus Theoricus című kézirat ünnepélyes átvételét követően elmondott beszédében kifejtette, hogy ezt a felbecsülhetetlen értékű, korábban Budapestről ellopott dokumentumot a New York-i kerületi ügyészség szolgáltatta vissza.

Hangsúlyozta, hogy Magyarország és az Egyesült Államok is komoly tiszteletet tanúsít a történelem, a hagyományok és a kulturális örökség iránt, ezért köszönetet mondott a jezsuita szerzetes által jegyzett kéziratért.

Nagyra értékeljük ezt a gesztust, s nagyra értékeljük, hogy ez az első olyan, korábban Magyarországról ellopott antikvitás, amely a New York-i kerületi ügyészség segítségével visszakerülhet Magyarországra

– fogalmazott. A tárcavezető aláhúzta, hogy

minden ország külpolitikai stratégiájában kiemelt szerepe van az Egyesült Államokhoz fűződő viszonynak, amely Magyarország esetén az utóbbi években megélt hullámhegyeket és hullámvölgyeket is.

Pár kattintás…

Mivel szégyellem, de fogalmam sem volt arról, hogy mi a kincs, amit visszakaptunk, így az interneten próbáltam utánajárni. Azt találtam, hogy feltehetően nem kéziratról van szó. Több példány is létezik Zacharias Traber Nervus Opticus sive Tractatus Theoricus című művéből, és ezek nem kéziratok, hanem nyomtatott művek, amelyeket az 1600-as évek végén több példányban kinyomtattak. Ide kattintva megnézhető a digitalizált válzozata.

  • Cím: Nervus opticus, sive Tractatus theoricus de cerebro, nervis, spiritibus, et organis sensuum omnium internorum et externorum
  • Szerző: Zacharias Traber, osztrák jezsuita orvos és természettudós
  • Megjelenés: 1675, Bécs (Vindobonae), typis Joannis Jacobi Kürner
  • Nyelv: Latin
  • Műfaj: Orvostudomány, neuroanatómia, korai szenzoros fiziológia

Fotó: wikipedia

Ezek a példányok nem teljesen egyformák, bár a szöveg alapvetően ugyanaz, a 17. századi nyomtatott könyvek példányai között lehetnek eltérések az alábbiak miatt:

  • Kézi bejegyzések, marginaliák – az egyes olvasók vagy könyvtárak beírhattak megjegyzéseket, jegyzeteket.
  • Illusztrációk különbözősége – például néhány példányban más metszetek szerepelnek, vagy más sorrendben.
  • Kötési különbségek – az adott példány korának, helyének, gyűjtőjének megfelelően eltérő kötésben lehet.
  • Hiányzó vagy pótolt oldalak – sok esetben évszázadok alatt sérülnek, és restauráláskor más példányok alapján pótolják őket.
  • Ex libris, pecsétek – az eredeti tulajdonosokra, intézményekre utalhatnak, ezek fontosak lehetnek egy példány eredetének vizsgálatában.

A könyv elérhető a következő helyeken (többek között):

  • New York Public Library (NYPL) – digitalizált változat is van.
  • Bayerische Staatsbibliothek (München)
  • Bibliothèque nationale de France
  • Österreichische Nationalbibliothek (Bécs)
  • Harvard Medical School Library
  • University of Oxford – Bodleian Library

Magyarországi példány: bizonyos adatbázisok szerint volt, vagy van példány hazai könyvtárban, de ezt ellenőrizni kell pl. az OSZK vagy MTA könyvtáraiban.

Amiről nem szól a fáma…

Kérdés Tényadat
Melyik budapesti könyvtárból ellopták? Nem derült ki – nem neveztek meg intézményt.
Mikor történt a lopás? Ez nincs egyértelműen megadva.
Az ügyészség hogyan jutott hozzá New Yorkban? Nem közölték.
Hivatalos bizonyítékok (pl. tulajdoni nyilvántartások, rendőrségi jegyzőkönyv, nemzetközi nyomozás)? Nem szerepeltek a közleményben.

Megpróbálunk válaszokat kapni, de addig is örüljünk annak, hogy nemsokára valamelyik múzeumban megcsodálhatja az érdeklődő közönség!

<< Olvassa cikkeinket a Facebookon, az Instagramon, a Linkedinen, és a Google hírei között is! >>>

Szerző