Connect with us

Budapesti hétköznapok

Tanárokért tüntetnek Budapesten, a Szabadság hídon át vonult a tömeg a Műegyetem elé

Megosztás

Budapesten Szolidaritási tüntetés a tanárainkért címmel tartanak demonstrációt az ADOM Diákmozgalom és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete: a résztvevők a Kálvin térről a Műegyetem rakpartra vonultak át. Karácsony Gergely főpolgármester arról beszélt: szívesen visszavennék az iskolákat. Élő közvetítés a nemzeti ünnep eseményeiről.

Published

on

tüntikézés
Megosztás

Budapesten Szolidaritási tüntetés a tanárainkért címmel tartanak demonstrációt az ADOM Diákmozgalom és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete: a résztvevők a Kálvin térről a Műegyetem rakpartra vonultak át. Karácsony Gergely főpolgármester arról beszélt: szívesen visszavennék az iskolákat. Élő közvetítés a nemzeti ünnep eseményeiről.

Indul a program a színpadon

Az Adom diákmozgalom képviselői köszöntik a tömeget Feladatunk nem kevesebb, mint a jövőnk megmentése, az oktatás megmentése, az élhető jövőnk megteremtése. A rendezvényre meghívtak Novák Katalin köztársasági elnököt és Karácsony Gergely főpolgarmestert. Utóbbi el is jött. A köztársasági elnök nem jelzett vissza.

Karácsony: Mi nagyon szívesen visszavennénk az iskoláinkat

Végtelenül büszke vagyok rá, hogy az én feleségem a földkerekség legszebb hivatását űzi, ugyanis tanító

– mondta Karácsony Gergely főpolgármester a tanárok melletti szolidaritási tüntetésen, aki jelezte, apaként és főpolgármesterként is jelen van. A politikus hangsúlyozta, nagyon szívesen dolgozna a magyar közoktatásért, mert a magyar szabad oktatás felszámolása részben azzal is kezdődött, hogy elvették a helyi közösségektől az iskoláikat. És most el akarják venni a gyerekeinktől is a tanárainkat – fogalmazott.

„Mi nagyon szívesen visszavennénk az iskoláinkat, hogy újra a helyi közösségeket szolgálhassák”,

szögezte le. Egy dolog van Karácsony szerint, ami egyenlő az országgal, és ez nem a kormány, hanem az iskola, mert az iskola mindannyiunk gyerekének az iskolája. Beszédét azzal zárta:

Éljen a szabad ország, a szabad oktatás, éljen a grund.

Az ADOM Diákmozgalom szerint 50 ezren vannak a tüntetésen

Az ADOM Diákmozgalom szerint 50 ezren vannak a tüntetésen, Schermann Fruzsina, a mozgalom elnöke figyelmeztetett: baj van, mert egy elnyomó hatalom ignorál, fenyeget és gúnyt űz belőlünk. A fiatal beszédében szerint most kell kitartani,

„azt hitték, hogy bele se kezdünk, remélték, hogy nem folytatjuk, most pedig Zalaegerszegig menekültek előlünk”,

fogalmazott. Egyúttal emlékeztetett, hogy október 27-én újra sztrájkolnak a tanárok, illetve élőlánc is szerveződik Budapesten. Tankerületi vezetők, Maruzsa Zoltán, Pintér Sándor, velünk lehet tárgyalni –hangoztatta, de ehhez

„előbb érvénytelenítsék a kirúgott pedagógusok elbocsátó levelét, és legyen biztosíték a pedagógusok fizetésemelésére”.

Magyar Anyák: Az egész társadalom hálával tartozik a diákoknak

László Györgyi, a Magyar Anyák képviselője személyes okból jött el a tüntetésre, mert kislányának több tanítójától is el kellett búcsúznia. Amit gyermekközpontúságnak nevezünk, a központosított hatalom áldozatává vált – mondta.

„Ilyen sem volt még: már a diákok is azért tüntetnek, hogy tanulhassanak”,

tette hozzá. Az egész társadalom hálával tartozik nektek, szólt a diákokhoz, de jelezte, hogy a szülőknek is elfogyott a türelme. Leszögezte: Nem akarjuk, hogy az ALDI pénztárában kelljen viszontlátni szeretett tanítónkat. A Magyar Anyák képviselője szerint

„nekik, szülőknek nincs már több idejük, itt és most akarnak valódi változást elérni az oktatásban, mert félelemben nem lehet tanítani”.

A menet vége csak most ér fel a Szabadság hídra

A Belmondo zenekar az első fellépő, a fellépésük után további beszédek következnek majd, dudálnak az alsó rakparton elhaladó autók Elég jó az akusztika: a beszéd hangja a Corvinus épületéről visszaverődve visszhangot képez a Műegyetem rakparton.

A szervezők szerint 80 ezren vannak a tüntetésen

Azért vagyok itt, mert rohadtul elegem van

– mondta Bozai Ákos, az ADOM Diákmozgalom szóvivője, aki szerint már fájdalmas, hogy lassan lehetetlenné válik a tanuláshoz való joguk gyakorlása, ezért is tüntetnek. Beszédét megelőzően az egyik szervező azt mondta, úgy hírlik, 80 ezren lehetnek a tüntetésen.

Törley Katalin és Pilz Olivér nyelvtanórát rögtönzött a színpadon

Törley Katalin vagyok, tanár, még mindig – kezdte beszédét a Kölcsey Ferenc Gimnázium egyik kirúgott pedagógusa, aki Pilz Olivér miskolci pedagógussal közösen egy közös magyar nyelvtan órát tartott a színpadon a feltételes mód oktatásáról.

„Gyorstalpaló szülőknek, avagy hogyan tanítsd a gyereked, ha már nem lesz tanára”,

jelezte Pilz. A példamondatok között a következők is helyet kaptak: Ha nem a társadalom szemétjeként beszélnének rólunk, akkor nem telt volna be a pohár. Ha betartották volna a saját törvényüket, akkor most a pedagógusok kétszer annyit keresnének, és nem konganának az egyetemek tanárképző karai. Ha 12 éven keresztül nem vertek volna át minket, akkor még bíznánk az ígéretekben. Törley jelezte, hogy jöjjön most a kijelentő mód a feltételes mód után, ezeket a döntéshozóknak címezték: Pusztán bérkérdést látni a megmozdulásokban azt mutatja, hogy önöknek a Duna két oldalán súlyos szövegértési problémái vannak, és hogy önöknek a tudás és az oktatás nem jelent semmit. Végül a felszólító mód következett, ebben többek között felszólították a döntéshozókat, hogy bízzák az oktatás kérdését azokra, akik értenek hozzá, az adófizetők pénzét pedig fordítsák arra, amire kell.

Újabb koncert következik

A Carson Coma a színpadon, aztán folytatódnak majd a beszédek.

„Bátorság nélkül nincs szabadság!”

Zeller Judit, a TASZ jogásza is, aki többek közt arról beszélt, hogy egyre többen ismerik fel az országban, hogy tanár nélkül nincs oktatás, oktatás nélkül pedig nincs jövő. Bátorság nélkül nincs szabadság, sem az oktatásban, sem máshol, így volt ez 1956-ban, és így van ma is.

A beszéd közben zúgott a tömegben a „mocskos Fidesz” és a „fizessétek ki a tanárainkat”. A közös kiállásban óriási erő van, jelezte Zeller Judit, aki szerint lehetőségük van békésen és határozottan felemelni a hangjukat.

Szakszervezetek együtt a színpadon

Több szakszervezet közösen lépett a színpadra, Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezete beszédében európai értéknek nevezte a sztrájkjogot, majd többek között azt mondta, az, hogy a diákok ennyi ideje kiállnak, igazolja, hogy a pedagógusok jól végezték munkájukat. A szakszervezet kiáll az inflációt meghaladó béremelésért annak érdekében, hogy ki tudják fizetni a rezsit a dolgozók.

Érdekesség…..

Az Origo is beszámolt a tüntetésről a maga módján: tüntetés Budapesten címmel közöl rövidke cikket a több tízezres, tanárok melletti demonstrációról. A kissé lakonikus, már-már hírügynökségi ihletésű címbe nehéz lenne belekötni, az első mondat viszont máris megadja az alaphangot: Gyurcsányék az utcára hívták az embereket. A veretes anyagban ezt még három mondat követi: Gyurcsány Brüsszelben azért küzd, hogy Magyarország egy fillért se kapjon. 2006-ban pedig gumilövedékkel lövetett a demonstrálókra. Ráadásul felszólalt Karácsony Gergely is.

A demonstráció céljáról annyit közölnek, hogy állítólag magasabb tanári fizetéseket akarnak.

FRISS!

Szerző