Kerítésen innen
Tiborcz egy fake news – és más finomságok a finn miniszterelnök látogatása alkalmából
Hétfőn Budapestre látogatott az Európai Unió soros elnökségét betöltő Finnország miniszterelnöke. Antti Rinne szociáldemokrata kormányfő találkozott – érdemes figyelni a sorrendet – Dobrev Klárával, Karácsony Gergellyel és Orbán Viktorral.
A regnáló-lenézte finnek….
A magyar propagandasajtó és vezető fideszes politikusok – Orbánnal az élen – nap mint nap szállnak bele páros lábbal Finnországba, mióta a soros EU-elnök Finnország nyilvánvalóvá tette, hogy legfőbb célja a jogállamiság megerősítése. Orbán arról beszélt, önuralom kell ahhoz, hogy ne nevessük ki „finn barátainkat”, de a propagandasajtó is naponta írja, meg, hogy a finneknél nincs is alkotmánybíróság, a finn média kiegyensúlyozatlan, elnyomják a kisebbségeket, és a finn liberális oktatási modell is romokban hever – foglalta össze az Index.
Dobrev Klára
„A megbeszélésen világossá vált, az Európai Unió a jövőben csak tisztességes, nem korrupt és demokratikus kormányoknak fog pénzt adni. Éppen ezért, miután a magyar kormány se nem tisztességes, korrupt ráadásul, és nem is demokratikus, ezért veszélybe kerülnek az európai uniós forrásaink. Arról beszéltem a finn miniszterelnöknek, hogy azon dolgozunk, hogy a jövőben az önkormányzatok a civil szervezetek, az egyesületek, a tudományos intézetek, akiktől Orbán elvette a pénzt, azok közvetlenül pályázhassanak az európai uniós forrásokra”
Karácsony Gergely
a finn miniszterelnök kifejezetten képben volt a magyar belpolitikai helyzettel kapcsolatban, azt is pontosan tudta, hogy amilyen megosztottan indult korábban az ellenzék, most sikerült a legtöbb helyen közösen indulniuk.
Felvetette hogy az Unió két hibát követett el: az egyik, hogy nincs semmilyen szankciója annak, ha visszaélnek az uniós jóindulattal, a másik rossz pedig az, hogy a kormányok számára lehetővé teszi, hogy az általuk képviselt politikával szembeni szankciókat az ország ellen hozott szankcióként értelmezzék. Márpedig a források megvonása erre alkalmat fog adni.
Azokban az ügyekben, amelyek az Európai Unió számára különösen fontos értékek, és a tagállamok nagy elmaradásban vannak, akár azáltal is, hogy az Európai Unió kötelezettségszegési eljárást indít velük szemben, tegyék lehetővé, hogy az önkormányzatok közvetlenül pályázható forrásait bővítsék
– mondta, és hozzátette, hogy erre a finn miniszterelnök kifejezetten nyitottnak mutatkozott.
Néhány „felhőlen” pillanat az Orbán-rezidencián
Az alábbi fotók Orbán Viktor facebook oldaláról valók.
Orbán Viktor és a szokásos konfliktusa
Finnország az EU-n belül széles koalíciót próbál összehozni, hogy a jövőben jogállamisági feltételekhez kössék az uniós támogatásokat – a tervre Orbán Tusványoson szólt lekicsinylően „finn barátainkról”, a fideszes propagandasajtó kettős mércéről cikkez, arról, hogy Finnországban szerintük sokkal inkább van demokratikus deficit, mint nálunk. A finn közvélemény meghökkenéssel figyelte az elmúlt hónapok finnellenes magyar reakcióit.
Aggyá bézet…
A finn – magyar szempontból is releváns ügyek szempontjából legérdemibbnek a kölcsönös klímapolitikai vállveregetés tűnt. A finn EU-elnökség egyik prioritása a 2050-es EU-s karbonsemlegességi klímacél elfogadtatása még ebben az évben. Ezt azonban júniusban a lengyeleket követve, a csehek és az észtek társaságában Magyarország júniusban megvétózta. Ezt a kelet-európai blokkot szeretnék a finnek feloldani, és a finn miniszterelnök erről most konkrétumok nélkül, de optimistán nyilatkozott: reménye szerint még a finn elnökség alatt meg lehet az EU-s megegyezés. Az tudható, hogy
a magyar vétó visszavonását a magyar kormány alapvetően extra kompenzációs forrásokhoz, vagyis pénzhez köti – ennek részleteiről azonban most nem esett szó.
A finn miniszterelnök ezúttal is megerősítette,
hogy a jogállamisági szempontok betartásához akarják kötni a következő nagy költségvetési ciklusban az EU-s támogatásokat. Rinne azt hangsúlyozta, hogy az elmúlt napokban közeledtek a tagállamok álláspontjai , hogy az EU-s költségvetésben a jövőben vegyék figyelembe a finanszírozásban:
- klímaváltozás elleni intézkedéseket
- a bevándorlásra hozott válaszokat
- és a jogállamiság betartását
Az EU-s pénzek fogadásában a jogállamiság elveinek betartásához kötik, és az EU-s bővítés egyik fő szempontja is a jogállamiság lenne.
Orbán Viktor szavaiból azonban nem úgy tűnt,
hogy a magyar kormány nagyon komolyan venné és a közeljövőben realisztikus forgatókönyvnek tekintené a jogállamisági mechanizmus intézményesítését. Azt hangsúlyozta, hogy egyelőre nem lát kiérlelt javaslatot az asztalon, leírt szöveg helyett inkább csak politikai szlogennek látja a kondicionalitást (vagyis a jogállamiságtól függővé tett EU-s támogatásokra vonatkozó javaslatot).
„mi nem voltunk olyan szerencsések, mint a finnek…”
Azzal kapcsolatban, hogy a magyar kormány álláspontja szerint a hetes cikkely szerinti eljárást meg kellene szüntetni Magyarország ellen, Orbán azzal kezdte, hogy
„mi nem voltunk olyan szerencsések, mint a finnek, minket a II. világháború után megszálltak, és itt több, mint negyven évig diktatúra volt”,
és a finnek talán nem értik, hogy
A jogállamiság Magyarországon nem jogi, hanem becsületbeli kérdés. Ilyenkor belelépnek a becsületünkbe, és javaslom, ezt jól fontolják meg”
– mondta.
Orbán arról beszélt, hogy
nem arra épülnek a nemzetközi kapcsolatok, hogy sértegessük egymást. Nehéz jogállamiságot összemérni a különböző országokkal. Van, ami nálunk van, és a jogállamiság alapja, a finneknél nincs.
Ettől még nem gyengébbek. De nem javasolja, hogy egy másik ország miniszterelnökének a fejét meg lehet mosni jogállamiság ügyben. Szeretné, ha nem használnák ezt politikai fegyverként Magyarország ellen, de ha kell, akkor küzdeni fogunk” – fogalmazott Orbán Viktor.
Tiborcz egy fake news
A sajtótájékoztatón egy finn újságíró arról próbálta kérdezni a finn miniszterelnököt, hogy hogyan juthattak EU-s támogatások Orbán Viktor vejéhez, mit tehet az EU a jövőben a hasonlók ellen, és hogy lehetne visszavonni ezeket a támogatásokat. Rinne helyett azonban Orbán válaszolt:
Bár a kérdés nem hozzám szólt, de ön nem mond igazat, ez egy fake news
– mondta Orbán Viktor, lényegében azt állítva, hogy Tiborcz István nem kapott EU-s támogatásokat. A finn miniszterelnök általánosságban válaszolt:
ha valakik nem tartják be a közös szabályokat, szankcióknak kell következniük.
Szerző
2 Comments
Leave a Reply
Leave a Reply
Friss
- Ha bénázol a Mészáros-féle edzőteremben, akkor fizetsz – Bizony, keményedik az élet ….
- A TISZA Párt EP-képviselőjének felesége munkaügyi pert indított volt munkaadója, a minisztérium ellen
- Kamatot emelt az OTP a lakáshiteleknél – Követőkre talál?
- Lázár közszolga pökhend-üzemmódban: egy csekk és más semmi – 5000 Mrd, és viheti a Főváros a területet
- Ha azt hitte, hogy Orbán nem tudja meglepni, tévedett….
- Karácsony Gergely: győztünk!
- 4 ok, amiért megéri zöld energiára váltani
- Karácsony Gergely: ez nettó hazaárulás!
- Ezért állt le a reggeli csúcsban a 2-es metró
- Fiúk a szélről: Fico és Orbán – Jó étvágyat
HAJDU ILONA
2019.10.01 08:17 at 08:17
AZ HOGY NÁLUNK KOMMUNISTA DIKTATÚRA LEHETETT, KÖZVETLEN KÖVETKEZMÉNYE VOLT A MÁSODIK VILÁGHÁBORÚBAN BETÖLTÖTT SZEREPÜNKNEK. NE CSODÁLKOZZUNK HA AZOK AZ ORSZÁGOK AKIK MEGSZENVEDTÉK A FASIZMUST,MOST NEM IGAZÁN NÉZNEK MINKET JÓ SZEMMEL.KÖSZÖNHETŐ ORBÁN VIKTOR KÖPÖNYEG FORGATÓ POLITIKÁJÁNAK. EZ A KORRUPT,HAZUG,TOLVAJ VEZETÉS LEJÁRATJA AZ ORSZÁGOT,MINKET.
Szabó Éva
2019.10.03 12:21 at 12:21
Szégyen ez a csuti cigány…. És semmi bajom a cigányokkal a felcsuti mocskos tolvajon kívül!!!