Connect with us

Kerítésen innen

Tiborcz István: „mint üzletember, nem érdekel a politika” – És mint Orbán-vő?

Tiborcz István: „mint üzletember, nem érdekel a politika” - És mint Orbán-vő?
Megosztás

A brit üzleti lap „kíváncsiságát” kielégítendő osztotta meg gondolatait Tiborcz István, aki miniszterelnöki vejként lett az ország egyik leggazdagabb embere az egyik Duna-parti ötcsillagos szállodájának tetőteraszán fogadta a Financial Times újságíróját, aki az angolszász „olvasók kedvéért” részletesen beszámolt üzleti pályaívéről.


„Mint üzletember, nem érdekel a politika”

– jelentette ki Tiborcz az újságírónak és visszautasította azokat a vádakat, hogy a politikai kapcsolatainak szerepe lett volna a meggazdagodásának.

A vagyonát az elmúlt egy évben megduplázta, így közel 500 millió euróra nőtt a magyar gazdaglista szerint. A valós vagyona ennél jóval nagyobb lehet, de nem volt hajlandó felfedni a teljes vagyonát. Azt elismerte, hogy jelentős vagyonnal rendelkezik, és annyit mondott, hogy a

listakészítők „dolgozzanak meg a becsléseikért”.

<< Olvassa cikkeinket a Facebookon, az Instagramon, a Linkedinen, és a Google hírei között is! >>>

Az Elios-cucc

Kérdezték az Elios-ügyről, ami megindította a gazdaggá válás útján és annyira bűzlött a sok szabálytalanságtól, hogy apósa, Orbán Viktor miniszterelnök inkább a költségvetésből visszafizette Brüsszelnek a 13 milliárd forintos uniós pénzt, amit Tiborcz cége nyert a közvilágítási közbeszerzéseken, csak ne vizsgálják ki az ügyet. Tiborcz erre annyit válaszolt, hogy

az EU politikailag elfogult volt, miközben a magyar ügyészség nem talált semmilyen szabálytalanságot, pedig kétszer is vizsgálta az ügyet.

A Financial Times fontosnak tartotta megjegyezni, hogy az ügyészséget egy Orbánhoz hű személy vezette.

Juszt László olvasata

„Tiborcz István halált megvető bátorsággal azt állította, hogy a házassága után, első üzlete az Elios Kft-vel teljesen törvényes volt, ezt bizonyítja, hogy a magyar ügyészség semmi hibát nem talált benne. A tudósító elfelejtett visszakérdezni, hogy az EU (pontosabban az OLAF, az Európai Csalás Elleni Hivatal) és az uniós bíróság jelentése az Elios Zrt. 35 vizsgált közvilágítási pályázatából 17 esetében szervezett csalási mechanizmust állapított meg. Ennek nyomán a hivatal az összes uniós támogatás visszakövetelését és vádemelést javasolt, kb. 13 milliárd forint értékben. A magyar hatóságok a büntetőeljárást megszüntették, és a kormány – az após – úgy döntött, hogy a szóban forgó számlákat nem az EU felé terjeszti, hanem inkább hazai költségvetésből, a magyar állampolgárokkal fizetteti ki a projekteket – ezzel elkerülve a brüsszeli visszafizetési igényeket .

Tovább is van, mondjam még?…

Hirtelen felindulásból azt is állította, hogy

“vagyonának a világon semmi köze az apósához, semmilyen előnyt nem élvezett a kapcsolatból”.

Nos, az állam három fő beruházást vásárolt meg Tiborcz Istvánhoz köthető cégektől, összességében kilenc irodaházat:

  • Bosnyák téri irodakomplexum,
  • Kopaszi-gáti irodanegyed,
  • Dürer Park irodaházak.

A kilenc irodaházért az állam – Orbán – kifizetett a nemzet vejének 619 milliárd forintot.

Tovább is van, mondjam még?

“Tiborcz nem cáfolja, hogy kapott kölcsönöket, mint mondta, ez teljesen normális, amikor vállalkozásai felfelé tartanak. Viszont nem részesült állami támogatásban és az eltelt évtizedben nem is nyert el jelentős közbeszerzést.”

A teljesség igénye nélkül:

  • családi erdősítési támogatásokra több, mint 1 milliárd Ft-ot,
  • turisztikai fejlesztésekre 56–61 milliárd Ft-ot,
  • hulladékkezelési támogatásokra kb. 388 millió Ft kapott.

Ezeket nyilván minden magyar vállalkozó megkapta volna – ha kéri.

Tovább is van, mondjam még?…

Az egyéb, kormányzati formában adott nem visszatérítendő támogatások alábecsült értéke kb: 30 milliárd Ft, plusz további ~10 milliárd Ft más programokban.

Tovább is van, mondja még?…

A magántőkealapok felállítása pedig jótékony fátylat terít a további száz milliárdok lenyúlására.

Tovább is van, de – tényleg mondjam még?…”

Szerző