Connect with us

Kerítésen innen

Tudja, mi a magyarnak a török? Legjobb barát, tesó, Orbán szavaival élve: …“nem tudom, van-e még feljebb”…

Megosztás

„Senki nem veszítette el úgy az előző, 20. századot, mint mi. Az a tervünk, hogy a 21. századot megnyerjük, ehhez keresünk szövetségeseket” – jelentette ki Orbán Viktor a Karmelitában az Erdogan török elnökkel közös sajtótájékoztatóján, kiemelve: a mostani kiemelt stratégiai együttműködés Törökországgal erről szól, “nem tudom, van-e még feljebb”.

Tudja, mi a magyarnak a török? Legjobb barát, tesó, Orbán szavaival élve: ...“nem tudom, van-e még feljebb”...
Megosztás

„Senki nem veszítette el úgy az előző, 20. századot, mint mi. Az a tervünk, hogy a 21. századot megnyerjük, ehhez keresünk szövetségeseket” – jelentette ki Orbán Viktor a Karmelitában az Erdogan török elnökkel közös sajtótájékoztatóján, kiemelve: a mostani kiemelt stratégiai együttműködés Törökországgal erről szól, “nem tudom, van-e még feljebb”.

Hol van még a „megbűnhődte már e nép…”?

Amikor még a szakma elején volt, azt gondolta, játék a szavakkal, ha valamit “barátinak”, “stratégiainak”, vagy “kiemelt stratégiai” kapcsolatnak neveznek. Aztán megtanulta, hogy ennek jelentősége van.

“A mai napon kiemelt stratégiai együttműködést hoztunk létre a nemzeteink között, “nem tudom, van-e még feljebb”. Ez a diplomácia nyelvén a legszorosabb baráti, testvéri és politikai együttműködést fejezi ki

– mondta Orbán Viktor az Erdogan török elnökkel közös sajtótájékoztatóján a Karmelitában. Arról, hogy Erdogan Budapestre érkezik, hogy részt vegyen a Magyar-Török Felső Szintű Stratégiai Együttműködési Tanács ülésén, valamint hogy a török elnök látogatása a diplomáciai kapcsolatok felvételének 100. évfordulója is lesz – amit a két ország a december 18-án kezdődő, egy éven át tartó magyar-török kulturális évaddal ünnepel – , már beszámoltunk.  A török elnököt egyébként Orbán Viktor maga hozta fel a Várba, a Karmelitába, a török Togg városi “terepjárót” a miniszterelnök maga vezette.

Orbán: “A 21. század megnyeréséhez keresünk szövetségeseket”

Most a sajtótájékoztatójukon Orbán Viktor azt hangsúlyozta: ez a 21.találkozójuk,

“és benne van a “végszándékban”, hogy a jövőben olyan szoros legyen az együttműködés, “amennyire ezt két nép, két ország teheti”.

Aztán Orbán Viktor arról beszélt, hogy “ez komoly elköteleződés” annak a reményében,

“hogy amit ön a programjában olvashattunk, az valóra fog válni. Mert amikor ön legutóbb az elnöki harcban pástra lépett, egy nagyívű programot is közzétett”, Törökország 100 évéről. Szerényen ez úgy összegezhető, hogy a következö száz év az önöké lesz – mondta Orbán Viktor, hozzátéve: “mi ezt el is hittük”.

Aztán a miniszterelnök azt konstatálta, hogy “senki nem veszítette el úgy az előző, 20. századot, mint mi”. “Nekünk meg az a tervünk, hogy a 21.századot megnyerjük, ehhez keresünk szövetségeseket” – jelentette ki, hozzátéce: a mostani kiemelt stratégiai együttműködés Törökországgal erről szól.

A nagy terv az, hogy a törökök és a magyarok együtt lesznek győztesek a 21. században

– hangoztatta Orbán Viktor.

Nagyon fontosnak nevezte a miniszterelnök a hadiipari és a vasútfejlrsztési megállapodást.

Nincs Magyarország biztonságban Törökország nélkül, a migrációt Ankara tudja megfékezni

– mondta megemlítve a gabonaválságot is. De az orosz-ukrán háborúban is Törökország tudott egyedül eddig eredményt elérni – jelentette ki,

Ez igaz az energiabiztonságra is, és földgáztranzitot is meg tudtuk valósítani, vásárolni is fogunk Törökországtól. A kereskedelmi forgalom célja: 6 milliárd

– mondta a miniszterelnök.

Még ez is….

A 2024-es esztendőt a kulturális évadnak szenteljük, míg a 2025-ös évet a török – magyar tudományos és innovációs együttműködés évének nyilvánítjuk

– mondta Orbán.

Cél és szándék egybeesés van a két ország között. Minden feltétel adott, hogy olyan magas szintre emeljük a két ország közötti kapcsolatot, “amilyen magasságban korábban még nem jártunk

A miniszterelnök és Erdogan elnök közös politikai nyilatkozatot írt alá a két ország közötti kiemelt politikai partnerségről. Emellett magyar és török miniszterek 10 megállapodást aláírtak, köztük egy nukleáris megállapodást is, ezt Szijjártó Péter és a török energetikai miniszter jegyezte ellen.

Emlékeznek?

2023 februárjában döntött az Orbán-kormány a magyar–török közös kulturális évad 2024. évi megrendezéséről és finanszírozásáról, azaz arról, hogy 2024-ben

„kiemelt kulturális programsorozat kerüljön megrendezésre Törökországban”

– derült ki a kedd éjjel megjelent Magyar Közlönyből. A programsorozathoz kapcsolódó rendezvények megszervezésével a kultúráért és innovációért felelős minisztert, valamint a külgazdasági és külügyminisztert bízta meg Orbán Viktor.

Az évad megvalósítására pedig 835 millió forint forrás rendelkezésre állásáról döntött a kabinet a 2024. évi központi költségvetésben.

Noha nem tudni, miért éri meg a magyar adófizetőknek a törökországi programsorozat, sokatmondó, hogy éppen kedden jelentette be a szervezésért és lebonyolításért külügyminiszterként felelős Szijjártó Péter, hogy a Türk Államok Szervezetének keretein belül működő Bölcsek Tanácsa Nobel-békedíjat adna Recep Tayyip Erdoğan török elnöknek az orosz–ukrán háborúban játszott sikeres közvetítői szerepéért. (Telex)

Szerző