Connect with us

Kerítésen innen

Újabb életet követelt a darázscsípés!

Megosztás

Tragikus hír rázta meg a várost: darázscsípés után vesztette életét augusztus 3-án, azaz szerdán reggel egy 56 éves férfi a Bükkös-parti zöldségesüzletnél – írja Szentendre hivatalos oldala.

Csak óvatosan kedves XI. és XXII. kerületiek: az illetékes traumatológiai centrum ellátásképtelen
Megosztás

Tragikus hír rázta meg a várost: darázscsípés után vesztette életét augusztus 3-án, azaz szerdán reggel egy 56 éves férfi a Bükkös-parti zöldségesüzletnél – írja Szentendre hivatalos oldala.

Legyen könnyű neki a föld!

Mi okozta a változást?

Július 23-án darázscsípés miatt halt meg Ribarics Tamás rockzenész, a Tales of Evening zenekar gitárosa, akit július 10-én csípett meg egy darázs. Az esetről a zenész Facebook-oldalán keresztül adott hírt egy ismerőse, aki Ribarics nevében írt a történtekről.

Ilyen esetekben csak az adrenalin tartalmú önbelövő injekció, (Epipen, Anapen) vagy a Tonogen injekció segíthet.

Ezen a nyáron kiugróan magas az allergiás roham utáni halálesetek száma. A megelőzésről, az allergiával való együttélésről az Anafilaxiás Allergiásokért Egyesület közösségi oldalán kaphat fontos, pontos tájékoztatást!

Az allergiáról általában….

Az allergia lényege (nagyon leegyszerűsítve), hogy a szervezetünkbe jutó különböző anyagokra, vegyületekre, proteinekre a szervezetünk felfokozott, túlérzékenységi reakcióval válaszol. Ennek a tünete lehet a jól ismert tüsszögés vagy orrfolyás például a szénanátha esetén, bőrpír vagy csalánkiütés kontaktallergiánál, vagy hasfájás és hasmenés ételallergia esetén.

Számtalan anyagra lehetünk allergiásak, a növényi pollenektől az ételeken és gyógyszereken át a vegyi anyagokig, fémekig és rovarcsípésekig.

Ezért életveszélyes az anafilaxiás sokk

Az anafilaxiás reakció tulajdonképpen egy igen súlyos, azonnali allergiás reakció, mely több szervrendszert is érint. A „egyszerű” allergia ezzel szemben enyhébb tünetekkel jár együtt, a tünetek hosszabb idő elteltével jelentkeznek, és általában csak egy-két szervrendszer érintett. A reakciót kiváltó allergén hatására hirtelen nagy mennyiségű hisztamin termelődik a szervezetben, ennek a következménye a hirtelen vérnyomásesés, a légutak beszűkülése, az ödémásodás lehet.

Szinte minden allergén anyag okozhat anafilaxiás reakciót, de a leggyakrabban valamilyen rovarcsípés, méh- vagy darázscsípés, gyógyszer vagy étel váltja ki.

Az ételek közül különösen veszélyes lehet az arra érzékenyekre a rák és a kagyló, a tejtermékek, a földimogyoró és az olajos magvak, illetve a szezámmag.

Sajnos, nem lehet előre megjósolni, hogy kinél alakul ki ez a súlyos reakció,

de azt fontos tudni, hogy aki egyszer már megtapasztalta, annál valószínűleg máskor is előfordulhat ugyanez. Sőt, az első eset gyakran a „legenyhébb”, vagyis később súlyosabb tünetekre is számítani kell.

Az anafilaxiás reakció tünetei érinthetik a bőrt, a légzőrendszert, az emésztőrendszert, a szív- és érrendszert, illetve a központi idegrendszert is.

Általában két vagy több szervrendszer érintett.

A tünetek az allergénnel való találkozás után 5-30 perccel, ételallergia esetén 1-2 órával jelentkeznek, idővel a beteg állapota rendkívül gyorsan romlik.

Allergiás? Okok és tünetek, amikről tudnia kell!

Az anafilaxiás sokk tünetei lehetnek:

  • bőrkiütés, csalánkiütés, bőrpír,
  • viszkető vagy égő érzés ödémásodás – nemcsak az érintett testrésznél, hanem akár az egész arcon, sőt az egész testen a nyelv, illetve a torok duzzanata,
  • idegentest- vagy gombócérzés a torokban
  • könnyezés és a szemhéjak feldagadása
  • orrfolyás a bőr elkékülése vagy sápadtsága
  • nehéz, kapkodó, felületes légzés, fulladás, sípoló légzés
  • rekedtség nyelési nehézségek,
  • mellkasi fájdalom
  • köhögés
  • hasi fájdalom, hasi görcsök
  • hányinger és hányás
  • hasmenés alacsony vérnyomás,
  • lassú vagy éppen nagyon szapora pulzus,
  • szívritmuszavar
  • szédülés,
  • ájulás, eszméletvesztés
  • szorongás, pánik, halálfélelem.

A légzési nehézségek, a hirtelen nagyon alacsonyra zuhanó vérnyomás és a keringési zavarok sokkos állapotot okozhatnak, éppen ezért az anafilaxiás reakció életveszélyes lehet, és azonnali orvosi beavatkozásra van szükség, fontos, hogy mentőt hívjunk!

A mentők érkezéséig biztosítani kell, hogy a beteg a lehető legkönnyebben lélegezzen, például ülő pozícióba kell segíteni, vagy, ha a vérnyomása nagyon alacsony és ájulás közeli állapotban van, akkor a hátára kell fektetni és a lábait fel kell emelni. Ha a légzése leáll, azonnal meg kell kezdeni az újraélesztést!

Friss híreink!

Szerző

1 Comment

1 Comments

  1. Pingback: Pintér minisztériuma: az allergiás gyerek vigyen magával ellenszert az oviba - "A kormány a 16-20 ezer forint/darab gyermekek életmentőszerén szarakodik!" | Városi Kurír

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük