Connect with us

Blogbazár

Ujhelyi: az EP-jelentésről azoknak, akik a lebutított felszínkapargatás helyett tudni is akarják, hogy mi történik körülöttük

Megosztás

EP-jelentés: az elolvasás segíti a szövegértést! Magabiztos többséggel: 345 igen szavazattal, 104 ellenében és 29 tartózkodás mellett fogadta el az Európai Parlament plenáris ülése a héten azt a jelentést, amely a magyar kormány jogállamiság ellen elkövetett lépéseit és annak következményeit veszi számba – olvasható Ujhelyi István, az Európai Parlament képviselője heti nyílt levelében.

Vitézy: igen, de..... - Gondolkozzunk Béláim: nincs ingyen leves....
Megosztás

Magabiztos többséggel: 345 igen szavazattal, 104 ellenében és 29 tartózkodás mellett fogadta el az Európai Parlament plenáris ülése a héten azt a jelentést, amely a magyar kormány jogállamiság ellen elkövetett lépéseit és annak következményeit veszi számba – olvasható Ujhelyi István, az Európai Parlament képviselője heti nyílt levelében.

EP-jelentés: az elolvasás segíti a szövegértést

Régi motoros vagyok már ebben a szakmában, politikai szemtanúként jól tudom, hogy még a közéletet formáló újságírók és döntéshozók közül is alig néhányan veszik csak a fáradtságot arra, hogy utána is olvassanak annak, amiről véleményt formálnak. Az egybites megafon-szintű hergelőknek és kommenthuszároknak pedig soha nem is kellett tudás vagy ténybeli ismeretanyag ahhoz, hogy magabiztosan okoskodjanak a klaviatúra vagy a kamera mögötti biztonságban – rendszerint leginkább saját magukat nevetségessé téve ezzel. Még az egykor szebb időket látott fideszes EP-képviselői különítmény egyes tagjaitól is csak a szokásos bugyuta stílustalanságra futotta holmi „soros-hálózat” által rendelt lejárató akcióról, meg a „hazaáruló baloldaliak” által „vaspapuccsal vesén rúgott magyarokról”. Ez utóbbihoz mondjuk tényleg kell szellemi teljesítmény, no meg komoly adag frusztráció.

Én most azoknak írok, akiket tényleg érdekel a valóság

és a lebutított felszínkapargatás helyett tudni is akarják, hogy mi történik körülöttük.

A most elfogadott parlamenti állásfoglalásnak ugyan nincs jogi következménye, politikai azonban annál inkább: ez az Európai Parlament pozíciófoglalása a magyar kormány jogállamisági bűntette kapcsán, amely – nem is titkoltan – nyomásgyakorlás a másik két uniós intézmény felé, vagyis az Európai Tanács és az Európai Bizottság irányába.

Éppen ezért jelentősége van minden mondatának, ráadásul sokak véleménye egyezik abban, hogy ez a dokumentum az elmúlt évek egyik legszikárabb és határozottabb szövege a magyar kormány jogállami dúlása kapcsán. Az alábbi néhány sorban összefoglaltam a mostani jelentés pár fontosabb tételét, illetve megállapítását; aki a teljes szövegre kíváncsi, olvassa.

Az állásfoglalásban az Európai Parlament jelentős többsége elítélte

a magyar kormány arra irányuló „szándékos, folyamatos és szisztematikus erőfeszítéseit”, hogy aláássa az Európai Unió alapszerződésben rögzített értékeit. A dokumentum

  • megállapította, hogy a legutóbbi hasonló jelentés elkészítése óta a jogállamiság helyzete nem javult érdemben, erre példaként a „nemzeti szuverenitásvédelmi” törvénycsomagot hozta fel többek között.
  • Kijelentette a dokumentum, hogy az Unió semmilyen módon nem engedhet zsarolásnak, így például a Fidesz miniszterelnökének tudatos és az EU stratégiai érdekeit teljes mértékben figyelmen kívül hagyó blokkoló játékának, amellyel gátolja például a többéves pénzügyi keret alapvető felülvizsgálatát.
  • A jelentés hangsúlyozta, hogy a magyar hatóságoknak az uniós finanszírozáshoz való hozzáférésben esélyegyenlőséget kell biztosítani a civil társadalom és az önkormányzatok körében.
  • Az EP elítélte a tudományos körökkel, az újságírókkal, a politikai pártokkal és a civil társadalommal szembeni, a jelentések szerint, rendszerszintű diszkriminatív gyakorlatokat a források elosztása során.
  • Negatívumként fogalmazta meg az állásfoglalás azt is, hogy a manipulált közbeszerzési eljárásokat, a kormány és a miniszterelnökhöz kötődő szervezetek által tett felvásárlási ajánlatokat, valamint az uniós forrásokat a kormány politikai szövetségeseinek meggazdagítására használják fel.
  • Fontos, és a Fidesz-nyilvánosság által bőszen elhallgatott részlete a jelentésnek, amelyben az Európai Parlament többsége – a fideszesek kivételével – arra szólította fel az Európai Bizottságot, hogy az uniós pénzek végső címzettjeit ne fosszák ezen pénzeszközöktől, vagyis, hogy a végső kedvezményezettek védelme garantálható legyen.
  • Az EP-képviselők többsége egyetértett abban, hogy a különböző szabályok szerinti uniós források felszabadításához szükséges intézkedéseket egységes csomagként kell kezelni, és nem szabad kifizetéseket teljesíteni, ha bármelyik területen továbbra is hiányosságok állnak fenn.

Nálam jobban kevesen unhatják és utálhatják, hogy újra és újra a magyar jogállamiság helyzetéről kell beszélni és érvelni az Európai Parlamentben

Szégyen ugyanis, hogy közös hazánkat a Fidesz-kormány tettei miatt kispadoztatják évek óta. Ezt a helyzetet azonban a jelenlegi magyar kormány idézte elő az uniós szabályok teljes semmibevételével és az arcátlan korrupciós harácsolásával. Vagyis a helyzetet is leginkább a Fidesz-kormány tudja feloldani azzal, ha teljesíti végre a vállalásait. Ezzel pedig végre maradéktalanul megnyitná a maradék uniós források előtt is az utat.

Friss híreink!

Szerző