Kerítésen túl
Utazás a nukleáris kísértetvárosba
Elhagyatott házak, ágyra dobott ijesztő hajas baba, romos házakban eldobált gázálarcok. Mindezek a csernobili atomkatasztrófa utáni mai állapotokat tükrözik, egy vakmerő huszonkét éves angol fiú Ryan Longstaff, és két társa titkos utazásának köszönhetően.
Ryan a hétköznapokban hitelellenőrként dolgozik,
de élete álma volt, hogy bejárja a közel 2.600 négyzetkilométeres szennyezett területet Ukrajnában. Felvette a kapcsolatot két ukrán kísérővel, akik tudták, hogyan lehet behatolni – a biztonsági intézkedések megszegésével – a területre.
fotó: pixabay
A fiúk a vezetőkkel április elsején este találkoztak Kijevben, majd kétszáz kilométeres út után az éjszakát egy elhagyatott ház padlásán töltötték, Kopacsi – egy Csernobil melletti falu – határában. Reggel még nyolc kilométert gyalogoltak, hogy elérjék Pripjaty városát – egy szellemvárost az ukrán-belarusz határon -, majd egy toronyházban töltötték az éjszakát.
fotó: pixabay
Ryan már hajnali négykor talpon volt, hogy a napfelkeltét az épület tetejéről láthassa, mielőtt nekiindul az ikonikus kísértet- vidékre.
fotó: pixabay
A területen töltött négy nap alatt ételük konzerv marhahús, fehérjepor, tészta, csokis rizs, tea és kávé volt. Az italokhoz szükséges vizet bunzen égő segítségével forralták fel – melyet a vezetők csempésztek be a zónába. Ryan elmondása szerint az éjszakák a mínusz tíz fokhoz közelítettek, így kabátban, pulóverben, melegítő alsóban és vastag zoknikban tudott csak aludni a hálózsákjában.
„ Hihetetlen, életre szóló élmény volt! Csernobil-ban megállt az idő, mintha még a nyolcvanas években lennénk. A zóna kísérteties volt, szó szerint elállt tőle a lélegzetem”.
A Pripjaty és Csernobil városok melletti V.I. Lenin atomerőműben 1986. április 26-án bekövetkezett atomkatasztrófa közvetlen és közvetett áldozatainak száma még ma sem ismert, egyes becslések szerint a kilencszázezer embert is meghaladja. A 30 km-es zónát a baleset évfordulóján 2011-ben nyitották meg az idegenforgalom előtt, de néhány hónappal később ismét betiltották.
fotó: pixabay
Szerző
1 Comments
Leave a Reply
Leave a Reply
Friss
- ‘Lehallgatnak minket…’ – sokan elmondhatnák manapság ezt a mondatot, most Borbély Alexandra tette
- Orbán titkos ‘Harcosok Klubja’ kitúrta a sportlövők egyetemi bajnokságát – A BOK-csarnok letisztította a terepet
- A pollenallergiáról – mikor máskor?
- Az átláthatósági törvény szelleme és eredete
- Aki az év 20. hetében is kérdez: Juszt László és aki sosem arra válaszol: Orbán Viktor
- Menczer-matek: nem 999, nem 1001, pontosan ezer ember keccsöl Brüsszelben Ukrajna gyorsított uniós felvételén
- H, mint Huxit? – próbálkozott az újabb Orbán-talány megfektésével egy olvasója
- 333.500 sok, vagy kevés? Gombócból az előbbi, de az Orbán-szavaztatásnak csúfolt cucc esetében?
- Megfejtve az éjszakai Orbán-rejtély
- Műsorváltozás: ‘…nem előbb, mint június 8.’ – Ez az új ‘pontos dátuma’ a magyar űrhajós startjának
Pingback: A csernobili katasztrófa 35. évfordulójáról Pripjaty egykori lakói a "szellemvárosban" emlékeztek meg - Városi Kurír