Voks 2024
Választási jogsértésbe botlott? Jelentse az egész vasárnap élő a TASZ forródrótján
Vasárnap egyszerre tartják a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint az Európai Parlament magyar tagjainak, továbbá a nemzetiségi önkormányzati képviselők választását.
Ha választási jogsértést tapasztalsz, vagy kérdésed van a szavazás jogi hátteréről, hívd a TASZ forródrótját, a +36 1 646 4414 számon, ami folyamatosan elérhető a szavazás napján 6 órától éjfélig, és utána egészen szerda estig.
Mi számít választási jogsértésnek?
Június 9-én három választást is tartanak Magyarországon: helyi önkormányzati, nemzetiségi önkormányzati és európai parlamenti választást.
Jogod van eldönteni, hogy szeretnél-e elmenni szavazni vagy nem. Abba sem szólhat bele senki, hogy melyik pártra, jelöltre add le a szavazatod. Ha valaki mégis ezt tenné, megsérti a törvényt.
Ennek ellenére gyakran előfordul, hogy jogellenes ígéretekkel, fenyegetéssel vagy pénzzel próbálják megvenni a szavazatokat. Ebben a tájékoztatóban leírjuk, mit tehetsz ilyenkor, hogy a szavazatod a tiéd maradhasson, és ne is kerülj bajba.
A választási csalásnak többféle módja van
Megvehetik a szavazatodat, és ellenőrizhetik, hogy hova húzod az ikszet. Például fényképet kérnek a kitöltött szavazólapról.
Rávehetnek arra, hogy már kitöltött szavazólapot dobj be az urnába, és az üreset hozd ki a szavazóhelységből, hogy azt csalásra használják. Ez a láncszavazás. Megakadályozhatnak abban, hogy elmenj szavazni. Ez több ponton is sérti a törvényt – olvasható a tasz.hu-n.
- Üres vagy kitöltött szavazólapot nem lehet kihozni a szavazóhelyiségből.
- A szavazatért cserébe pénzt vagy bármilyen előnyt kínálni bűncselekmény. A szavazatért pénzt vagy bármilyen előnyt elfogadni bűncselekmény. Tehát az is megsérti a törvényt, aki eladja a szavazatát, nem csak a vevő.
- Másokat megakadályozni abban, hogy akaratuk szerint szavazzanak, bűncselekmény. Az is bűncselekmény, ha szavazásra kényszerítenek. A legjobb, ha el tudod kerülni, hogy ezek közül bármelyikre rávegyenek, és a kísérletről szólsz a hatóságoknak. A szavazás napja előtt szólhatsz: a rendőröknek, vagy a helyi választási bizottságnak, aki általában a jegyző. Ha a szavazás napján történik az eset, a legegyszerűbb, ha szólsz azoknak, akik a szavazóhelyiségben a szavazásra felügyelnek (ők a szavazatszámláló bizottság). Ha ez nem lehetséges, mert például megfenyegettek, túljárhatsz a megrendelők eszén.
Mit tegyek, ha azt akarják, hogy egy már kitöltött szavazólapot vigyek be a fülkébe?
Ilyenkor az üres szavazólapért kínálnak pénzt, amit ki kell hoznod a szavazóhelyiségből. Emellett arra vesznek rá, hogy egy már kitöltött szavazólapot dobj be az urnába a sajátod helyett.
A legjobb, ha el tudod kerülni, hogy láncszavazásra vegyenek rá. Ha ez nem lehetséges, mert például megfenyegettek, meg tudod szakítani a láncot úgy, hogy arról a “megrendelő” ne tudjon. Erre két lehetőséged van.
- Ha szeretnél saját szavazatot leadni: tegyél úgy, mint aki elrontotta a szavazát, és kérj új szavazólapot. Amikor bemész szavazni, annyi üres szavazólapot kapsz, ahány szavazatot leadhatsz a választáson. Bárki kérhet azonban egyszer új szavazólapot, ha elrontotta az ikszelést vagy meggondolta magát. A kintről behozott szavazólapot tehát nem kell bedobnod az urnába, hanem leadhatod a szavazatszámláló bizottságnál rontott szavazólapként. Ehhez először menj be a szavazófülkébe, majd gyere ki az előre kitöltött szavazólappal a bizottsághoz. Mondd azt, hogy elrontottad a kitöltést, ezért új szavazólapot szeretnél kérni. Ha nem szeretnéd, hogy lássák, mi volt eredetileg beikszelve, ikszelj be még néhány pártot, jelöltet a fülkében. Miután leadod a kintről behozott szavazólapot, már csak üres szavazólapok lesznek nálad. Nyugodtan ikszeld be, akire te szeretnél szavazni. Tedd be a borítékba és dobd be az urnába.
- Ha kiviszed a megmaradt üres szavazólapokat, senki nem tudja bizonyítani, hogy mi volt azokon, amiket az urnába dobtál.
Ha te magad nem akarsz szavazni, vagy félsz új lapot kérni, akkor egyszerűen rontsd el az előre kitöltött szavazólapot. Ehhez csak annyit kell tenned, hogy a kintről bevitt szavazólapon még néhány ikszet behúzol. Ilyenkor a szavazólap érvénytelenné válik. Az a legbiztosabb, ha minden jelölt vagy párt neve mellé húzol egy ikszet. Tedd be a szavazólapokat a borítékba, és dobd be az urnába. Ha kiviszed a megmaradt üres szavazólapokat, senki nem tudja bizonyítani, hogy mi volt azokon a szavazólapokon, amiket az urnába dobtál.
Mit tegyek, ha fényképet kell küldenem a kitöltött szavazólapról?
- A legegyszerűbb, ha készítesz egy fotót egy “megfelelően” kitöltött szavazólapról, de nem azt dobod be a fülkébe.
- Ha az ismerőseid már csináltak néhány fényképet a “jól kitöltött” szavazólapokról, ezeket a képeket megoszthatjátok egymással. Ezek közül küldj el egyet a csalónak, a szavazólapot pedig töltsd ki a saját akaratod szerint. A csaló nem feltétlenül tudja azonosítani, hogy a te szavazólapodról készült képet küldted-e el neki. A lényeg, hogy ne mindenki ugyanazt a képet küldje el, mert az feltűnő. Ha Messengeren vagy más üzenetküldőn keresztül küldöd a képet, a fényképezés időpontja sem fog látszani.
- Ha nem tudsz mástól képet kérni, akkor először töltsd ki a fülkében a szavazólapot úgy, ahogy elvárják tőled, készíts fényképet, majd kérj egy új, üres szavazólapot. Bárki kérhet egy alkalommal a szavazatszámláló bizottságtól másik szavazólapot, ha az elsőt elrontotta. Vidd oda az első szavazólapot a bizottságnak, és mondd, hogy véletlenül elrontottad, ezért újat szeretnél kérni. Ikszeld be az új szavazólapon, akire te szavaznál. Tedd be a szavazólapot a borítékba és dobd be az urnába. Ha nem szeretnéd, hogy lássák, mi volt bejelölve az első szavazólapon, egyszerűen húzz még be pár ikszet.
- Ha nem szeretnél új szavazólapot kérni a szavazatszámláló bizottságtól, a lefényképezett szavazólapot tedd érvénytelenné, és csak ezután dobd be az urnába. Ezt legegyszerűbben úgy teheted meg, hogy mindenhova behúzod az ikszet. Így már biztosan érvénytelen a szavazatod. Tedd be a szavazólapot a borítékba és dobd be az urnába. Senki nem tudja bizonyítani, hogy nem úgy dobtad a szavazólapot az urnába, ahogy lefényképezted – tehát biztonságban vagy.
Mit tegyek, ha be akarnak velem jönni a fülkébe, hogy ellenőrizzék, hova húzom az ikszet?
A fülkében csak te és a segítőd tartózkodhat, ha szeretnél segítséget kérni. A segítő lehet a szavazatszámláló bizottság két tagja, vagy valaki, akit te kérsz meg arra, hogy menjen veled. Ha a csaló a segítődként akar bejutni, a szavazatszámláló bizottságnak jelezheted, hogy inkább tőlük kérnél segítséget. Ilyenkor rajtad, és a szavazatszámláló bizottság két tagján kívül más nem mehet már be a fülkébe.
Hova fordulhatok, ha szeretném jelenti a csalást, amire rá akartak venni?
- Ha a szavazóhelyiségben ér utol a csalás, jelezd a szavazatszámláló bizottság tagjainak. Ők ügyelnek a választás tisztaságára, ezért kötelességük foglalkozni az üggyel..
Fordulhatsz közvetlenül a rendőrséghez is, de csak bűncselekmények miatt fognak eljárást indítani. További információt ide kattintva talál.
Friss
- A Millenáris könyvfesztivál-mentes övezetté vált: 2025-ben nem engedi be az eseményt
- Juszt László heti matekja: az aktuális kormányadósság főszáma cirka 150.000.000 Euro
- 70.- forint/magyar kopf – Krausz Gábor segítséget kér
- Emberek, Orwell az 1984-et figyelmeztetésnek szánta, nem forgatókönyvnek
- Lebukott a hárommilliárdos számlagyár
- Orbán Viktor: Nem elég már oldalvizezni
- Elfüstölt egy villamos – Óriási közlekedési káosz Budapesten
- Orbán és Matolcsy, „két férfi egyeset”
- A horoszkóp ígérete szerint…
- (Nagyon)kisnyugdíjasunk felveszi a kesztyűt: a Mikulásgyár jár a gyerekeknek