Újabb fejezetéhez érkezett a tragikusan elhunyt dunaújvárosi fiú, D. Árpád története: hosszas huzavona után az ügyészség most vádat emelt a pszichiáternő ellen, akinek „gondoskodása” alatt a fiú másfél nap alatt meghalt a kórházban.
Ami eddig történt
A 21 éves D. Árpádot még 2015-ben vitte édesanyja a Dunaújvárosi Kórházba rosszullét miatt. Ott a pszichiátriai osztályon helyezték el; az anya ebbe csak azzal a feltétellel egyezett bele, ha fiát nem teszik át a zárt osztályra. A másnapi látogatáskor a család a fiút a zárt osztályon találta meg, kikötözve, bepelenkázva, önkívületi állapotban. A halálra rémült anyát a pszichiátriai osztály személyzete azzal nyugtatta meg: minden rendben, ez teljesen normális menete a kezelésnek, másnapra a fiú már jól lesz. Az édesanya másnap reggel kapta a telefont a kórházból: a fia meghalt.
A tragédiától lesújtott család feljelentést tett a rendőrségen.
A nyomozás során készült szakértői vélemény úgy találta, hogy a pszichiáternő többszörösen szakmai szabályszegést követett el, ami alkalmas foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés megállapítására. Ennek ellenére a nyomozás végeztével az ügyészség úgy döntött, hogy mivel az elkövető idős korú és büntetlen előéletű, a vádemelést egy évre elhalasztja, és ha az egy év alatt a pszichiáternő újabb bűncselekményt nem követ el, az eljárást megszünteti.
A család mély megdöbbenéssel fogadta a hírt, hogy senkit nem akarnak felelősségre vonni a fiatalember haláláért. Ezért az édesanya a városi ügyészség döntése ellen panasszal fordult a megyei ügyészséghez, amely úgy döntött, hogy a nyomozást folytatni kell. Így is történt, és az ügy végül 2018 decemberében érkezett újabb fontos állomáshoz: a városi ügyészség vádat emelt a pszichiáternő ellen.
A városi ügyészség korábbi véleményével szemben,
amely szerint
„Az elkövető büntetlen előéletű, idős korú személy, aki… mindeddig kifogástalan életvitelt tanúsított, hivatását maradéktalanul, nagy körültekintéssel gyakorolta, ezért alappal feltételezhető, hogy újabb törvénybe ütköző cselekményt nem követ el”,
a megyei ügyészség így fogalmazott:
„A gyanúsított a felelősségét és az annak alapjául szolgáló tényeket mindvégig vitatta, a cselekmény miatti őszinte megbánásának nem adott hangot, ehhez képest nincs alap azt feltételezni, hogy az ügyészi intézkedés kedvező irányba mozdítaná a gyanúsított magatartását. Minderre kizárólag a bírósági eljárás lefolytatása és joghátrány alkalmazása esetén van esély.”
A pszichiátria zárt osztályán tragikusan elhunyt fiú ügye tehát 2019-ben a bíróságon folytatódik, ahol a pszichiáternek szembe kell néznie a fiú családjával, és felelnie kell az ellene felhozott vádakra.
forrás