Blogbazár
Vásárhelyi Mária: elég visszhangtalanul tértünk napirendre afelett, hogy az állami egyetemeket egymás után szervezik ki alapítványokba
Mi, szűklátókörű, az anyagi javak és a gyarapodás iránt kevés érzékenységet mutató értelmiségiek mindig azt gondoljuk, hogy a hatalmat kizárólag a kulturális térfoglalás motiválja akkor, amikor elfoglalja és bedarálja a kulturális intézményeket.
És egyáltalán nem, vagy alig foglalkozunk azzal, amit egyébként pedig jól tudunk,
hogy a NER legfontosabb ambíciója a közpénzek magánvagyonná konvertálása, az összes erőforrás feletti uralom megszerzése, a maffiatagok vagyonának gyarapítása. Ezért aztán elég visszhangtalanul tértünk napirendre afelett is, hogy az állami egyetemeket egymás után szervezik ki alapítványokba. Nekem a kezdetektől sok problémám volt ezzel, egyrészt azért mert szerintem az államnak kötelessége fenntartani minden típusú, mindenféle szakmára képesítő felsőoktatási intézményből legalább egyet, másrészt azért, mert nem tudom elképzelni, hogy mi történik akkor, ha az alapítványi tulajdonba került felsőoktatási intézmény egyik fenntartója csődbe megy, vagy éveken át nem realizál profitot, amiből finanszírozni tudná az intézményt.
Akkor az egyetem is csődbe megy? Megszűnik? Felszámolják?
Én messzemenően támogatom, hogy létesüljenek magánegyetemek, de nem úgy, hogy az állam a sajátjait adja át alapítványoknak
Aki akar, a saját pénzéből alapítson és működtessen akárhány egyetemet, az államiak mellett. De ez csak az egyik oka ellenérzéseimnek. Mert úgy vélem, hogy az alapítványi működtetésnek a kulturális térfoglalás mellett legalább olyan fontos oka a lenyúlás.
Az alapítványok élére ültetett kuratóriumok és főleg a kuratóriumi elnökök ugyanis önállóan dönthetnek az alapítvány gazdálkodásával kapcsolatos összes kérdésben.
Így például önállóan, a közbeszerzési hatóság közreműködése nélkül dönthetnek a közbeszerzések ügyében. Ha tehát az SZFE új campust épít, akkor Vidnyánszky és társai saját hatáskörben írhatnak ki közbeszerzési eljárást és választhatják ki a tervezőt, kivitelezőt. És ez ugyanígy van a többi alapítványba került felsőoktatási intézmény esetében is.
Ráadásul a kuratóriumot 9 évre bebetonozzák, elvileg tehát egy kormányváltás után is ott maradnak és szabadon garázdálkodhatnak
Márpedig az EU-támogatások körében az oktatás, a kutatás és az innováció az egyik kiemelt terület, ahová az elkövetkező 7 évben dőlni fog a pénz, amit el lehet lopni, akkor is, ha már nincsenek hatalmon.
Ezért volt olyan sürgős az MTA beszántása is. Amellett persze fontos szempont az autonóm intézmények felszámolása is, meg a klientúra körében régóta forrongó bosszúvágy kiélése, de legalább ilyen fontos az erőforrások kézben tartása és a pénzlenyúlási lehetőségek hosszútávú biztosítása.
Szerző
Friss
- Barátsághoroszkóp, itt és most
- Hull a hó és ez most (állítólag) nem érte váratlanul az illetékeseket – Mit jósol mára Pártai Lucia + orvosmeteorológia
- A Millenáris könyvfesztivál-mentes övezetté vált: 2025-ben nem engedi be az eseményt
- Juszt László heti matekja: az aktuális kormányadósság főszáma cirka 150.000.000 Euro
- 70.- forint/magyar kopf – Krausz Gábor segítséget kér
- Emberek, Orwell az 1984-et figyelmeztetésnek szánta, nem forgatókönyvnek
- Lebukott a hárommilliárdos számlagyár
- Orbán Viktor: Nem elég már oldalvizezni
- Elfüstölt egy villamos – Óriási közlekedési káosz Budapesten
- Orbán és Matolcsy, „két férfi egyeset”