Blogbazár
A tömegből nézve – így látta Lendvai Ildikó a demonstrációt
Zenével kezdődik, zenével végződik. Mármint a program a Rákóczi úton, a Vas utca sarkán, ahová legalább tízezren vonultunk a Műegyetemtől. Illetve én kicsit csalok: a Veres Pálné utcában lakom, így a pesti rakparton csatlakozom be.
A Hír tévé hamar kiszúr, ránk akarja sütni, hogy juj, mégis csak vannak politikusok a tömegben
Politika helyett apámról mondok egy mondatot, színházi ember volt. Pártjelvényt máskor se hordok, nemcsak a rendezők kérése miatt nincs rajtam, de ha már jelkép, előkapartam a szekrényből egy piros-fehér csíkos sálat.
A hírtévések -helyes fiatal lány, nyugodtan vonulhatna az egyetemistákkal, de szegény máshová szegődött- elmondják, már Karácsonyt is „lebuktatták”, ő is itt van, de többen más pártokból is.
Karácsony persze minden csoportból kimagaslik, nem dolgoznék vele illegalitásban, ha akarna, se tudna elbújni, de miért is akarna?
Szóval a zenék
Először az Egmont nyitány, a zeneművészetis hallgatók szimfonikus zenekarának online ajándéka. Botfülem van, de ezt még én is felismerem, talán, mert kisgyerekként 56-ban sűrűn hallhattam a kis néprádiónkból. Anyám néha az ablakba is kitette.
A rádiósoknak akkor ki kellett költözniük a Bródy Sándor utcából, egy közvetítőkocsiból adták a műsort, újra meg újra lejátszva azt a néhány kihozott zeneszámot, amelyek valahogy a szabadsághoz kötődtek. Legtöbbször az Egmont nyitányt, Beethoven kísérőzenéjét Goethe színdarabjához.
Egmont, gróf létére, a felkelő németalföldiek élére állt, Fülöp király elfogatta és kivégeztette. Nagy Imre-sors, kommunista helyett grófi változatban. A zene szomorú akkordokkal indul, később diadalmas erővel hömpölyög, mert mégis, mégis az a győztes, akit látszólag legyőztek.
https://youtu.be/c3HJemtdKCk
A műsor végén Horváth Aladár, a Civil Roma Parlament vezetője konferálja be a Free Roma Groupot
A SZFE himnuszává-indulójává vált „Sej, a titkos egyetem”-et játsszák. Először lassabban, aztán, ahogy mondják: „cigányosan”, pattogósabb ritmusban. Dobognak a lábak a tömegben. A két zeneszám között a színművészetisek összeállítása 1956 tiszteletére, (nagyon jó!), majd beszédek. Az egyik a „Titkos Egyetem”, a többi egyetemnek a SZFE ellenállásával szolidáris hallgatói szövetsége nevében. 100 színésznő lenyűgöző kórusa Weöres Sándor szövegét énekli.
Az új törvényről beszél egy orvosnő és egy műtéti szakasszisztens
„Free SZFE, free eü!”-kiáltja a végén. Egy pécsi pedagógus az oktatás bajairól beszél. Három nagy szakszervezeti szövetség sok-sok szervezete képviseletében az egyik szakszervezető vezető ígér és kér szolidaritást.
Lehet, hogy a szó legjobb értelmében válik valóra az Orbán által szívesen idézett mondás: „összenő, ami összetartozik?”
Még talán nem nőtt össze. De már összeér.
Szerző
1 Comments
Leave a Reply
Leave a Reply
Friss
- „Ide figyeljenek emberek!” – Elmarasztaló ítélet egy meg nem törtét cselekmény után
- Óvodabezárási hullám Csepelen
- Már megint naivságunk áldozatai lettünk: felkészültek az illetékesek a havazásra
- Barátság-horoszkóp itt és most
- Hull a hó és ez most (állítólag) nem érte váratlanul az illetékeseket – Mit jósol mára Pártai Lucia + orvosmeteorológia
- A Millenáris könyvfesztivál-mentes övezetté vált: 2025-ben nem engedi be az eseményt
- Juszt László heti matekja: az aktuális kormányadósság főszáma cirka 150.000.000 Euro
- 70.- forint/magyar kopf – Krausz Gábor segítséget kér
- Emberek, Orwell az 1984-et figyelmeztetésnek szánta, nem forgatókönyvnek
- Lebukott a hárommilliárdos számlagyár
Ozorai+Zoe
2020.10.24 18:48 at 18:48
Szeretem Lendvai Ildikó írásait. Mindig áthatja őket egyfajta derűs bölcselet, s bár a napi aktualitásokat veszi górcső alá, azért túlmutat a pillanat konkrétumain, s belesző egyfajta komfortérzést adó egyetemességet is…, s mindezt egyfajta derűs és kortalan bájjal. Köszönöm.?????