Budapesti hétköznapok
Havi százmillió (!) forintba kerül a Biodom üzemeltetése, holott még meg sem nyílt – mire átadják, lejár a kivitelezői garancia
Reális számítások szerint fél évvel később, 2024. szeptemberében adhatják át a fővárosi állatkertben épülő Biodom épületét ahhoz az időponthoz képest, amit az optimista szcenárió alapján a budapesti önkormányzat pár hete megjelölt – derül ki a projektet értékelő és a befejezés alternatíváit feltáró Enviroduna Kft. október elején nyilvánosságra hozott jelentéséből.
Nagyon sok a bizonytalanság az ütemtervben
és a költségvetésben, ráadásul további csúszáshoz vezethet, ha más lesz a projektgazda:
a kormány nemrég jelentette be, hogy átvenné Budapesttől – más beruházásokkal egyetemben – a Biodomot.
A Enviroduna jelentésében az áll, -írta a Népszava– hogy projekt befejezését több minden hátráltathatja.
A nagy növények a beszerzési helytől függően csak hosszabb karantén után helyezhetőek el a Biodomban. A beültetéshez – lévén akad köztük 12 méter magas, 1,5 tonnás példány is – különleges állványrendszer szükséges, amelyet azután el kell bontani ahhoz, hogy nekilállhassanak a dekorációs és belsőépítészeti munkáknak.
Az állatok csak ezután jöhetnek
Még ennél is nagyobb probléma, hogy az eredetileg megvásárolni kívánt növények sem méretben, sem elrendezésben, sem élőhely szempontjából nem illenek a kialakított növényvályúkhoz. Ráadásul az épület statikai merevítő bordái több helyen átszelik a kazettákat, így nem biztosított a vízelvezetés, máshol pedig a látogatói útvonalat keresztezik a merevítők.
A tervektől eltérő kivitelezésről a fővállalkozó Market Építő Zrt. egyébként nem értesítette sem a megrendelőt, sem a növényesítési tervek készítőjét.
A 34,4 milliárdért felhúzott építmény jelenlegi készültsége
az Enviroduna álláspontja szerint sem építészeti, sem gépészeti, sem elektromos szempontból
nem felel meg a kulcsrakész követelményeknek, az előírt üzempróbákat pedig nem megfelelő módon, vagy egyáltalán nem folytatták le.
A medencéket például fel sem töltötték vízzel az októberi átadás-átvételkor,
mivel magas a gépészeti rendszer elfertőződésének kockázata, illetve tönkremehetnek a szűrők. Csakhogy
a milliárdos értékű medencegépészeti berendezések még a létesítmény megnyitása előtt elveszítik garanciájukat, így bármi gond lesz ezekkel, a javítás költségét a projekt befejezőjének kell állnia.
S ez még nem minden
A különleges kialakítású, fóliamembránnal fedett épület működtetésének egyik legsarkalatosabb pontja a légtechnika. A hőmérséklet és a relatív páratartalom ugyanis széles tartományon belül ingadozhat.
A beszabályozási folyamat a teljes betelepítést követően legalább 2 év.
Mindezeknél is súlyosabb,
hogy a 36 hónapos kivitelezői garanciát a korábbi szerződésjogi és projektirányítási problémák miatt gyakorlatilag lehetetlen teljes körűen érvényesíteni, miközben a létesítmény értéke a 2024-es megnyitóra több milliárd forinttal csökken.
A tavaly augusztusi – tehát még az előző városvezetés idején aláírt – szerződésmódosítás következményeként novembertől a Fővárosi Növény- és Állatkert kötelessége a létesítmény üzemeltetése, karbantartása, valamint a vagyonbiztosítás, az őrzés-védés, az energiabeszerzés, a közüzemi szolgáltatások biztosítása. S ez bizony nem lesz olcsó. Az Enviroduna becslése szerint csak
az elkövetkező 18 hónap alatt mindez 1,8 milliárdot emészt fel.
A projekt-tervekben óriási lyukak éktelenkednek, így több részfeladatra továbbra is csak közelítő becslések vannak.
A teljes cikket és a közpénzből fizetendő milliárdok becsült számát ide kattintva tanulmányozhatja.
Friss
- Barátsághoroszkóp, itt és most
- Hull a hó és ez most (állítólag) nem érte váratlanul az illetékeseket – Mit jósol mára Pártai Lucia + orvosmeteorológia
- A Millenáris könyvfesztivál-mentes övezetté vált: 2025-ben nem engedi be az eseményt
- Juszt László heti matekja: az aktuális kormányadósság főszáma cirka 150.000.000 Euro
- 70.- forint/magyar kopf – Krausz Gábor segítséget kér
- Emberek, Orwell az 1984-et figyelmeztetésnek szánta, nem forgatókönyvnek
- Lebukott a hárommilliárdos számlagyár
- Orbán Viktor: Nem elég már oldalvizezni
- Elfüstölt egy villamos – Óriási közlekedési káosz Budapesten
- Orbán és Matolcsy, „két férfi egyeset”