Mielőtt a szívéhez kapna bárki, vagy rándítana egyet a vállán és újságírói túlzásnak tartaná a címben leírtakat, itt vannak a konkrétumok: a versenypiaci ügyfelek, vagyis a vállalatok új tőzsdei áras gáz-, és áramszerződései esetén a fizetés két hónappal előre került. A januári fogyasztásról már decemberben kiküldenek egy előlegszámlát a szolgáltatók. Ezen egy becsült összeg szerepel, amit be kell fizetni, majd január végén érkezik a végszámla, amely a különbözetet tartalmazza.
Hogy miként érinti ez a „nép egyszerű gyermekét”?
Azt aránylag egyszerű kiokoskodni, hogy ha az előállítás költsége megnő, azt minden bizonnyal a végfelhasználó, tehát Ön, meg én, meg mindannyian fogjuk kifizetni. Ennek fényében érdemes olvasni az alábbiakat.
Eddig csak energiahiszti volt, az igazi sokk a napokban érkezik
– nyilatkozta a 24.hu-nak Gaszt Attila iparszakértő. A szerszám- és alkatrészgyártással, műanyagfröccsöntéssel foglalkozó, érdi GIA Form ügyvezető-tulajdonosa arra utalt, hogy számos vállalkozás
most szembesül a brutális számlákkal, a januárra leszerződött energiamennyiség árával, amelyet majd utólagos elszámolás keretében korrigálnak a valós fogyasztástól és a tőzsdei ártól függően.
A versenypiaci ügyfelek, vagyis a vállalatok új tőzsdei áras gáz-, és áramszerződései esetén a fizetés két hónappal előre került.
A januári fogyasztásról már decemberben kiküldenek egy előlegszámlát a szolgáltatók. Ezen egy becsült összeg szerepel, amit be kell fizetni, majd január végén érkezik a végszámla, amely a különbözetet tartalmazza.
Kaltenbach Jenő: Trumpnak és a trumpoknak majdnem sikerült tönkre tenni Amerikát, de Orbán és az orbánok még hatalmon vannak!
Szerinte a mostani szituáció nehezebb, mint a világjárvánnyal megjelenő káosz
„Azt egyetlen ügyfelünk sem várhatja el, hogy veszteséggel gyártsunk, mert akkor nem sokáig maradunk nyitva”
– hangsúlyozta Gaszt, aki azt is elárulta, a termékek árában az energia eddig 3-5 százalékos szerepet játszott termékportfóliótól függően, ez most megnégyszereződött. A vállalat éppen ezért diverzifikáltan emel árat, hiszen
bizonyos termékeknél csak 4-5 százalékos pluszt jelent az energia drágulása, másnál viszont akár 40-50 százalékot.
Orbán „22-es csapdája”….
A megemelkedett rezsiköltségek és az elszabaduló élelmiszerárak ellensúlyozása, továbbá a szakképzett munkaerő megtartása érdekében szükségszerű bért emelni. Ha viszont egy vállalatnak a megemelt bérek mellett a törlesztőrészleteket is utalnia kell ebben a helyzetben, könnyen előfordulhat, hogy nem marad pénze a megemelkedett energiaszámlák kifizetésére, ennek következtében lekapcsolják a hálózatról, azaz kénytelen beszüntetni a gyártást és szállításképtelenné válik, rosszabb esetben tönkre is megy.
Békesi László: ezen a csődtömegen az Orbán rezsim már nem tud úrrá lenni