Annak ellenére és attól teljesen függetlenül, hogy Orbán Viktor szerdai nemzetközi sajtótájékoztatóján milyen stílusban és tartalommal beszélt az unióról és szervezeteiről, az Európai Bizottság 4,11 milliárd eurót (mintegy 1652 milliárd forintot) folyósított nyolc kedvezményezett ország, köztük Magyarország energiarendszereinek korszerűsítéséhez, az energetikai ipar, a feldolgozóipar, a közlekedés és a mezőgazdaság üvegházhatásúgáz-kibocsátásának csökkentéséhez, valamint az energiahatékonyság javításához – tájékoztatott a brüsszeli testület szerdán.
Kinek csörög?
Az uniós bizottság közleménye szerint 61 beruházás részesül a támogatásban, Horvátország 119,8 millió euró, Csehország 1,34 milliárd euró, Észtország 62,4 millió euró, Magyarország 74,3 millió euró, Litvánia 85 millió euró, Lengyelország 643,2 millió euró, Románia 1,39 milliárd euró és Szlovákia 399,5 millió euró finanszírozáshoz jut.
A kiválasztott beruházások a megújuló energiaforrásokból történő villamosenergia-termelésre, az energiahálózatok korszerűsítésére és az energiaágazat, az ipar, az épületek és a közlekedés energiahatékonyságára összpontosítanak, valamint hozzájárulnak a széntermelés alacsonyabb szén-dioxid-intenzitású tüzelőanyaggal való felváltásához.
Az Európai Unió modernizációs alapjából származó forrásokból Magyarországon
- a gyártási folyamatok optimalizálása,
- digitalizálása és
- automatizálása
terén végzett beruházások kapnak támogatást a villamosenergia-fogyasztás csökkentése érdekében. Az uniós modernizációs alap
- a megújuló energiaforrásokból előállított energia termelésébe és felhasználásába,
- az energiahatékonyságba,
- az energiatárolásba,
- az energiahálózatok, köztük a távfűtés,
- a csővezetékek korszerűsítésébe, valamint
- a szénfüggő régiókban a méltányos átállásba történő beruházásokat támogatja.
Érdekesség….
4 hónapos a hír, hogy több elvetélt próbálkozás után végül sikerrel járt Mészáros Lőrinc érdekeltsége: az Opus Tigáz heteken belül teljes egészében bekebelezheti a tatabányai földgázvezeték-rendszert üzemeltető Turulgáz Zrt.-t, amelybe a Tigáz még a Mészáros megjelenése előtt, 2003-ban szállt be a Mol helyére – adta hírül a 24.hu. A város önkormányzata évekig visszaverte a felvásárlási kísérleteket, augusztus végén azonban mégis jóváhagyta a társaságban birtokolt 41 százalékos tulajdonrészének eladását.
A 195 millió forintos vételárért a szerződés aláírása után az Opus Tigáz lesz a Turulgáz 100 százalékos tulajdonosa.
Mészáros Lőrinc névnapi ajándéka: megkapja a Turulgáz-t - Az ajándékozó személye egyelőre nem publikus, de ötletek vannak rá....
1 éve pedig a Mészáros családban a szeptember (is) a gyarapodás hava. A cégbirodalomhoz tartozó Opus Global Nyrt. egyik érdekeltsége megvette a Titász áramszolgáltatót és az Mfor.hu értesülése szerint még augusztusban megalapították a Mészáros Agro Kft.-t 3 millió forintos jegyzett tőkével. „A nemzet gázszerelőjének tulajdonában lévő Opus Global Nyrt. ugyanis 2020 elején eladta az állami MVM-nek a Mátrai Erőművet (amelyet egyébként két évvel korábban vett meg, de esze ágában nem volt kifizetni a hatalmas környezetvédelmi költségeket). Ezzel a Mészáros birodalom többé már nem volt érdekelt az energiatermelésben. 2021. március 30-án viszont aláírták a szerződést a TITÁSZ áramszolgáltató megvásárlásáról, vagyis hirtelen érdekelt lett ezen a piacon. “ -írta akkor Hadházy képviselő. 2021. április 1-jén életbe lépett az új díjszabás, amelyben csökkent az energia ára, de nőtt a rendszerhasználati díj.
A rendszerhasználati díj-áramdíj arány attól függ, hogy Mészáros éppen mit vásárolt: erőművet, vagy elosztó hálózatot?