Kerítésen innen
Szia Uram! Akarsz gyorstalpalón 1 év alatt diplomata lenni? „Jelenkezz”!
„Én eddig úgy tudtam, a diplomataképzés egy hosszú és kemény művelet, magas szintű diplomáciatörténet, nemzetközi jog, protokoll, egy halom olyan dolog, amit tényleg alapból tudnia kell egy diplomatának. Erre most a Semmelweis Egyetem diplomás ápoló hallgatójaként érkezett nekem egy olyan, mindenkinek szóló Neptun-üzenet, hogy a szám tátva maradt” – írta a Telex egyik olvasója.
„Én eddig úgy tudtam, a diplomataképzés egy hosszú és kemény művelet, magas szintű diplomáciatörténet, nemzetközi jog, protokoll, egy halom olyan dolog, amit tényleg alapból tudnia kell egy diplomatának. Erre most a Semmelweis Egyetem diplomás ápoló hallgatójaként érkezett nekem egy olyan, mindenkinek szóló Neptun-üzenet, hogy a szám tátva maradt” – írta a Telex egyik olvasója.
Lényeg a hozzá nem értés és a párthűség?
Havi nettó 275 ezer forint az ösztöndíj, a jelentkezés pillanatában még diploma sem kell, az első félév után már külképviseletre lehet gyakorlatra menni, a teljes képzés pedig mindössze egy évig tart a külügyminisztériumhoz tartozó Magyar Diplomáciai Akadémián. Jeszenszky Géza volt külügyminiszter szerint:
„A fejlett országokban a hallgatók jogi, történelmi vagy közgazdasági diploma után mehetnek diplomataképző iskolákba, az ilyen gyorstalpaló beleillik a kormányzatnak abba a törekvésébe, hogy új, hozzá lojális embereket neveljen ki…”
A volt külügyminiszter véleménye szerint ez a gyorstalpalókurzus-alapú diplomataképzés beleillik a kormányzatnak abba a törekvésébe, hogy új, lojális értelmiségi réteget nevelnek ki, a többi (például kultúra, közhivatalok) területhez hasonlóan a diplomácia terén is, az sem baj, ha nem annyira szilárd alapokon.
„…világszínvonalú hazai és külföldi oktatók…”
A levél szerint a Magyar Diplomáciai Akadémia pályázatot hirdet a diplomáciai pálya iránt érdeklődőknek Diplomataképző Programjára, amelyet a Külgazdasági és Külügyminisztérium és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem szakmai együttműködésének keretében valósít meg.
„…Akadémia keretében nyújtott képzési programok eredményeként a hazánkat képviselő diplomaták és a külgazdasági szereplők naprakész információhoz és gyakorlati tudáshoz jutnak, hogy Magyarország nemzeti érdekeit eredményesen képviselni és érvényesíteni tudják a világ bármely részén….”
<<< Olvassa cikkeinket a Google hírei között is! >>>
Szijjártó: „velünk senki sem szórakozhat”
Az akadémia honlapjának kezdőlapján Szijjártó Péter külügyminiszter köszöntőjében az olvasható, hogy az elmúlt években sok fiatalra számíthatott a magyar külpolitika megújításában. Nélkülük nem tudta volna sikerre vinni azt a célkitűzését, hogy a magyar külpolitikai döntések egytől egyig kizárólag a magyar nemzeti érdek alapján szülessenek meg.
Szijjártó Péter külügyminiszter a Fidelitas 16. tisztújító kongresszusán jelentette be a diplomáciai akadémia 2020. szeptemberi indítását. Mint mondta, ennek elvégzése a feltétele lesz annak, hogy valaki a Külgazdasági és Külügyminisztériumban dolgozzon. Hozzátette:
a minisztériumban a Fidelitasból érkezők nagy szerepet vállaltak abban, hogy a magyar külpolitikát meg tudták újítani, túl tudtak lendülni „a merjünk kicsik lenni hozzáálláson”, azon, hogy ha valami konfliktus adódott, az volt a cél, hogy „húzzuk össze magunkat kicsire”.
Mint mondta, ezzel szemben mára a magyar külpolitika alaptézise, hogy büszkék arra, egy több mint ezeréves keresztény államot képviselnek, amely a történelem során sokszor védte a keresztény értékeket, amelynek tagjai hosszú ideig küzdöttek a nemzet szabadságáért, és amely elérte, hogy kimondhatja:
„velünk senki sem szórakozhat”.
Az átkosban….
Szűcs Róbert Gábor egykori diplomata idézte fel, hogy volt ez nem is olyan régen:
Az első tartós külszolgálathoz a boldogult Külkereskedelmi Minisztériumban az alábbi kellett:
- szakirányú egyetemi végzettség, diploma
- legalább két világnyelvből szakmai anyaggal bővített államvizsga, szakmai szintű (nem „tárgyalóképes”, mi az?) nyelvtudás . A fogadó ország nyelvének ismerete (ha az nem világnyelv), előny, később követelmény.
- legalább három, de inkább négy év a referatúrán (viszonylati osztályon),
- önálló tárgyalási képesség, a minisztérium képviselete adott helyzetekben,
- a minisztérium működési mechanizmusának alapos ismerete
- külkereskedelmi vállalati tapasztalat előny
- a fogadó ország helyismerete előny.
És a kereskedelmi tanácsos (kirendeltségvezető) és helyettese kivételével a munkatárs még nem is lett diplomata: csak külügyi szolgálati útlevelet kapott,
A gyorstalpaló jelenleg azt a képességet biztosítja, hogy első külföldi láttán a gyorstalpalt késedelem nélkül összecsinálja magát.”
Szerző
Friss
- Óvodabezárási hullám Csepelen
- Már megint naivságunk áldozatai lettünk: felkészültek az illetékesek a havazásra
- Barátsághoroszkóp, itt és most
- Hull a hó és ez most (állítólag) nem érte váratlanul az illetékeseket – Mit jósol mára Pártai Lucia + orvosmeteorológia
- A Millenáris könyvfesztivál-mentes övezetté vált: 2025-ben nem engedi be az eseményt
- Juszt László heti matekja: az aktuális kormányadósság főszáma cirka 150.000.000 Euro
- 70.- forint/magyar kopf – Krausz Gábor segítséget kér
- Emberek, Orwell az 1984-et figyelmeztetésnek szánta, nem forgatókönyvnek
- Lebukott a hárommilliárdos számlagyár
- Orbán Viktor: Nem elég már oldalvizezni