Connect with us

Banánköztársaság

A jognak asztalánál

A jognak asztalánál
Megosztás

Harris vagy Trump? Ez immár nem kérdés Trump győzött. (Orbán Viktor is triumfál: ő megmondta.) Ám járjon a világ az ő csodájára, engem most ez már nem igazán érdekel. Nagyon valószínű ugyan, hogy az Egyesült Államok új elnökének működése mindenképpen befolyásolja majd Európa, az én országom, népem, sőt valamiképpen szűkebb családom mindennapjait, de a világ már csak ilyen, az amerikaiak választanak, mi meg ennek isszuk a levét. (Kínában, Oroszországban és másutt sem faggatnak bennünket, hogy ott ki legyen az elnök.)

Mi az ördög ez?

De most más, kevésbé fontos, de elég kényes aktualitás foglalkoztat. A minap közzétették a World Justice Project nevű független civil szervezet ún. jogállamisági jelentését, amely szerint a jogállamiság állapotát illetően 142 vizsgált ország között megőriztük a tavalyi, tavaly előtti már elért, értékes 73. helyezést.(2015-ben még a 36. helyen voltunk.) Magyarországot megelőzi Ruanda, Namíbia, Botswana, Dél-Afrika, Szenegál, Ghána, továbbá Jordánia, Mongólia és Nepál – írta az Index tájékoztató cikkében.

Az EU tagországai között Magyarország az utolsó helyen szerénykedik.

De hát mégis mi az ördög ez a jogállamiság, ami miatt annyit nyaggatnak bennünket Európában? Az egyszerűség kedvéért álljon itt a Wikipédia elfogulatlan meghatározása:

”A jogállamiság mint követelmény …a közhatalom jognak való alávetettségét jelenti. Az a mechanizmus, folyamat, gyakorlat vagy norma, amely támogatja minden állampolgár törvény előtti egyenlőségét és általában véve megakadályozza a hatalom önkényes felhasználását….Magyarország Alaptörvénye szerint „Magyarország független, demokratikus jogállam”

No bizony!

Nézelődnek, vizsgálódnak, kérdezősködnek

A WJP honlapján olvasható (hevenyészett fordításban) a felmérés módszerének leírása:

„A WJP Rule of Law Index minden kiadása több mint 214 000 háztartási és szakértői felmérésre támaszkodik annak mérésére, hogy a jogállamiságot gyakorlati, mindennapi helyzetekben hogyan tapasztalja és érzékeli a nagyközönség szerte a világon. A teljesítményt 44 mutató segítségével értékelik 8 kategóriában, amelyek mindegyikét globálisan pontozzák és rangsorolják a regionális és jövedelmi társaihoz viszonyítva: Kormányzati hatáskörök korlátai, Korrupció hiánya, Nyílt kormányzás, Alapvető jogok, Rend és biztonság, Szabályozás végrehajtása, Polgári igazságszolgáltatás, és a büntető igazságszolgáltatás.”

Soros mancsa

Amint látható, ez a munka elég macerás lehet. Kellenek hozzák kérdezőbiztosok, szakértők, technikai eszközök és pénz. De ki finanszírozza a szervezetet? Az Index bemutatja a felmérés hátországát is. Íme:

„A Magyarországról évek óta lesújtó véleményt megfogalmazó World Justice Project-jelentés stratégiai partnere a Human Rights First, a Human Rights Watch és az Avocats Sans Frontières (Ügyvédek Határok Nélkül) nevű szervezetek, amelyek mind erős finanszírozási szálakkal kötődnek a Nyílt Társadalom Alapítványokhoz (OSF)….”

(Ha valaki nem tudná, ez utóbbi Soros György alapította szervezet, vagyis a magyar kormány és talán az Index szerint is eleve gyanús valami.)

„A WJP kritizálói szerint a Magyarországon is számon kért fogalmak nem tárgyilagosak, mert értékvitákról, világnézeti kérdésekről szólnak, amelyeket a felmérés egyetemlegesen elfogadott, semleges standardokként állít be. A WJP kutatásai saját bevallása szerint sem reprezentatívak, hanem a köz-, illetve szakértői vélemények összesítése, amelyek tudományos megalapozottsága erősen vitatható.”

Miheztartás végett megerősítem, hogy Magyarország szabad ország, kinek-kinek mindent szabad, amit szabad, jelesül lehet véleménye az Indexnek is, valamint például az Európai Uniónak is. Az Európai Bizottság az Unió parlamentjének határozata értelmében – a hivatott bíróság szerint alapos okkal – euró-milliárdokat tart vissza a Magyarországnak egyébként járó uniós támogatásokból, mert a magyar kormány rendszeresen megsérti az EU jogi normáit, az európai jogállamiság alapszerződésben kodifikált követelményeit. Például nem hajt végre jogerős bírósági ítéleteket.

Jogi esetek a magyar módra

Baka András főbíró történetét már szinte belepte a por: az Emberi Jogok Európai Bírósága 2016-ban hozott ítéletet a főbírót jogellenes menesztéséről, akit idő előtt, személyre szabott jogalkotással(!) távolították el tisztségéből, mert nyilvánosan kritizálta a bíróságok függetlenségét veszélyeztető kormányzati lépéseket. A kormány eljárása nemcsak Baka András tisztességes eljáráshoz való jogát és véleménynyilvánítási szabadságát sértette, hanem félelmet és „dermesztő hatást” (chilling effect) keltett a magyar bírák között is, és eltántoríthatta őket attól, hogy szakmai véleményüket nyilvánosan kifejezzék. A kormány az ítéletet a maga módján tudomásul vette, és az ügyben azóta nem történ semmi.

A legfrissebb a nevezetes jogi esetek sorában a milliárdos büntetés:

„Az uniós menekültügyi szabályok megsértése, illetve az együttműködés teljes elmulasztása miatt egyszeri 200 millió eurós, továbbá napi 1 millió eurós bírságot kapott Magyarország. A fizetési határidő lejárt, a kormány a füle botját sem mozgatja.” (HVG)

Jogállamban ilyesmi – nem fordulhat elő! Önkényuralomban viszont ez a norma, a normális. Ha a kényúrnak nem tetszik az ítélet, nem hajtja végre, hanem abcúg bírót kiált, Soros bíróságát!. Követői pedig akadnak szép számmal, ott van például a balatonföldvári jachtkikötő építője, aki leszarja a Kúria építési engedélyt visszavont ítéletét, és folytatja a kikötő építését. És több tucat ilyen eset van, amelyekről tudunk, és még több, amelyekről nem tudunk.

Ehhez képest a WJP listáján a 73. hely kész dicsőség.

Magyarországon a jogállamiság nem inog, hanem romokban hever

De Fidesztán a mi országunk, a mi kormányunk, a mi jogállamunk – olyan, amilyet mi akarunk! És a Soros-féle bajkeverők csak addig listázzák a mi kiváló orbáni jogállamunkat, amíg tagjai vagyunk ennek a mindenbe beledumáló Uniónak. Ha kiléptünk, miénk a világ. Majd Trump segít!

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

Szerző