Connect with us

Kerítésen innen

Közlöny van róla: évi 3 milliárdból (3000 millióból) új zene- és táncszínházat hoz létre a kormány

Közlöny van róla: évi 3 milliárdból (3000 millióból) új zene- és táncszínházat hoz létre a kormány
Megosztás

A Kormány a magyar zene- és táncművészet népszerűsítése érdekében egyetért egy új, önálló, állami fenntartású színház létrehozásával és annak az állam 100 százalékos tulajdonában álló nonprofit gazdasági társaság útján 2025. január 1-jétől történő működtetésével az egykori Erkel Színház János Pál pápa téri épületében – jelent meg a Magyar Közlönyben csütörtök este. 

Zanza….

  • 30 millió forintból létrehozzák az üzemeltető társaságot,
  • megszüntetik a Magyar Állami Operaházzal fennálló vagyonkezelési szerződést,
  • a szükséges műszaki és egyéb ingóságokat átadják a társaságnak,
  • ami rögtön kap 2025-re 3,5 milliárd, majd 2026-ra 3 milliárd, 2027-re pedig 2,5 milliárd forintot,
  • mindezért kárpótlásul az Opera is kap 2 milliárd forintot.

Ahogy további részletek is kiderülnek, frissítjük a cikket.

Forrás

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

Csak úgy….

Júniusban írtuk: „Még meg sem melegedett -bár ebben az időben ez gyorsan megesik- Hankó Balázs újdonsült kulturális és innovációs miniszter hátsó fele alatt a közszolga-fotel, nyílt levelet írt neki színháza nevében Máté Gábor, Mácsai Pál, Kováts Adél, Barda Beáta, Benkő Nóra. A kötelességről való lemondás gyorsan megy….

„A Katona József Színház, az Örkény Színház, a Radnóti Színház, a Trafó és a Városmajori Szabadtéri Színpad felhívása a 2024. évi Országos Színházi Találkozó szervezőinek, a Kulturális és Innovációs Minisztérium illetékeseinek és a szakmai közvéleménynek:

Sajnálattal értesültünk, hogy a minisztérium államtitkára más irányú elfoglaltságára hivatkozva két nappal az esemény előtt lemondta részvételét, és ezért elmarad a kaposvári re:oszt nyitónapjára a szervezők által tervezett első szakmai konferencia nap, ahol a most készülő, a színházi szervezetek szabályozási környezetét is átrajzoló Kulturális Törvényről lett volna szó. Az illetékesek nem jelöltek meg újabb időpontot a megbeszélésre.

A Kulturális és Innovációs Minisztérium élén történt személycsere ma napvilágra került híre nem változtat azon, hogy

a magyarországi színházi élet sok évi szünet után újjáéledő legfontosabb seregszemléjének szervezői „egy valós találkozásokra és szakmai eszmecserékre alkalmas tér” létrehozását ígérték, ám a Kulturális Törvényről az eseményen nem lesz szó.

A re:oszt kiváló alkalom arra, hogy szakmánk a politika jelenléte híján is számos lényegi kérdésben egyeztessen, az eredeti meghívásban hangsúlyozott értékek, azaz „a színházi közösségek közötti kapcsolatok erősödésének” szellemében. A magyar színházművészek, ahogy a magyar kulturális élet más területein dolgozó szakemberek, hivatásukért felelősséget vállaló, minden társadalmi konstellációban legjobb tudásuk szerint teljesítő alkotók.

Megérdemlik és elvárják egymástól és fenntartóiktól az államtitkár asszony által a napokban is nyilvánosan hangsúlyozott „érdeklődő és értő szellemet, de mindenek felett az egymás iránti feltétlen tiszteletet”.

  • Ennek jegyében felszólítjuk az illetékeseket, hogy ne ismételjék az Előadóművészeti Törvény módosításai során unalomig megismert gesztusokat, amikor látszategyeztetésekkel, érdemi párbeszéd nélkül, a színházi alkotók nagy részének kihagyásával születtek meg azok a keretek, amelyeket most nagyobb rendszerbe illeszteni szándékoznak.
  • Felszólítjuk az illetékeseket, hogy hozzanak létre széles körű, a kulturális szakmák egészét bevonó egyeztetési fórumot, s ehhez használják fel az idei kaposvári re:oszt nyilvánosságát! Máté Gábor, Mácsai Pál, Kováts Adél, Barda Beáta, Benkő Nóra”

Szerző