Bulvár
Akar egy széken ülni Orbán Ráhellel? Bérelje ki az Opera Királyi Páholyát 1,2 milliért/előadás!
2015 óta sok víz lefolyt a Dunán, -no meg a Tiszán- talán feledésbe is merült az Opera körüli, akkor még a botrány-ingerküszöböt verdeső hír, -régi szép idők…!- miszerint Orbán Viktor már akkor is a mi lábunkon álló Ráhele Budapesten látta vendégül svájci iskolatársait. A fiatalokat a papa fogadta az Országházban, majd este az Operaház Királyi Páholyában pezsgőztek, miközben megtekintették a Diótörőt és felhörpintették az Ókovács Szilveszter-szervírozta pezsgőt.
Ókovács megoldja….
Emlékeznek még, amikor Ókovács Szilveszter az általa vezetett Operaház sanyarú anyagi helyzetére hivatkozva ítélte teljesíthetetlennek a dolgozók bérkövetelését és ezt sztrájk követte ? Ekkor több meghökkentő intézkedést hozott a diri, például
- a büfé jobb kihasználtságára hivatkozva a Carmina Burana előadást a szerző szándékával szembe menve egy szünettel szakította félbe, hogy ehessen-ihasson az operakedvelő sokaság.
- Vagy megvan még a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezete és az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezete sztrájkja alatti néma előadások esete, amiket maga az igazgató mesélt végig?
- …és az, hogy nem lehet csak úgy besétálni a Magyar Állami Operaház épületébe. Az Andrássy úton andalgó turistáknak és a nemzet dalszínházára kíváncsi honpolgároknak is 2000 forintot kell fizetniük azért, hogy lábukkal illethessék az Ybl-palota padlóját „Dalszínházunk az Operaház földszinti közönségforgalmi tereinek látogatására 2000 Ft-os sétálójegyet vezetett be, amely a jegypénztárainkban váltható meg, és amelynek ára a megváltást követő 72 órában beszámítható operaházi előadások, illetve csoportos vezetett épülettúrák jegyvásárlása esetén”
Hogy jön ide a Királyi Páholy?
Egy 2014-es közérdekű adatigénylés során megkérdezték az Operát irányítótól, hogy pontosan ki és hogyan használhatja ezt a páholyt. A válasz szerint „az operai szabályozás, a 9/2011. Miniszteri Biztosi utasítás szerint (amely a jelen vezetés hivatalba lépése előtt született) a királyi páholy használatára az alábbi személyek jogosultak:
- a köztársasági elnök családtagjai valamint vendégei;
- a miniszterelnök családtagjai valamint vendégei;
- királyi családok leszármazottai;
- a kormány tagjai, valamint családtagjaik és vendégeik, amennyiben a protokoll szerint számukra megfelelő páholy nem biztosítható;
- külföldi kormánydelegációk, amennyiben a protokoll szerint számukra megfelelő páholy nem biztosítható;
- az Operaház volt főigazgatói, akik egy személyben az Operaház örökös tagja és mesterművésze címet is birtokolják, amennyiben a fentiekben felsorolt vendégek nem foglalják el a Páholyt;
- az Operaház számára hang- és képfelvételt készítő személyzet, azokban az időpontokban, amikor a páholy üres.
A királyi páholy a fenti személyek számára kifejezetten fenntartott hely. A királyi páholy helyei nem értékesíthetők.
A 24.hu érdeklődésére, hogy történt-e ebben változás, az alábbi választ érkezett:
„A 9/2011. Miniszteri Biztosi utasítás a Magyar Állami Operaház belső szabályozásának része, az OPERA munkatársainak eligazítására szolgál. Ezt az utasítást az intézmény főigazgatója saját hatáskörben módosíthatja, és várhatóan 2024. március 21-i hatállyal, az OPERA 2024/25-ös évadhirdetésével egy időben meg is teszi.”
…és megtette…
A honlapon és a közösségi oldalakon futó hirdetést nézve megtörtént a változtatás:
„Az Ybl palota legszebb, legjobb és legnagyobb páholya az elmúlt csaknem másfél évszázad során Ferenc József császár és király, számos további magyar és külföldi koronás fő, illetve állami vezető számára tette lehetővé az intézmény produkcióinak nyugodt megtekintését. 2024. december 31-ig nézőinknek most online is lehetősége van a szinte telt házas A diótörő és Bohémélet bizonyos adventi és karácsonyi előadásaira bérbe venni a 10 fő befogadására alkalmas, privát előtérrel rendelkező Királyi Páholyt előadásonként bruttó 1.200.000 forintos áron, mely exkluzív catering- és hoszt/hoszteszszolgáltatást, valamint ajándékot tartalmaz.”
<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>
Csak úgy….
Minapi hír, hogy a fenti nadrágszíjhúzásokon mellett azért némi újabb közpénz is csorog az Ókovács vezette intézménybe, hiszen
„…a kormány a magyar zene- és táncművészet népszerűsítése érdekében egyetért egy új, önálló, állami fenntartású színház létrehozásával és annak az állam 100 százalékos tulajdonában álló nonprofit gazdasági társaság útján 2025. január 1-jétől történő működtetésével az egykori Erkel Színház épületében (1081 Budapest, II. János Pál pápa tér 30.)”
– olvasható a 2024. november 28-án este megjelent Magyar Közlönyben. Az Index információi szerint
az Erkel Színház helyén létrejövő új zenés-táncos teátrumot Cseke Péter, a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház jelenlegi igazgatója és Szente Vajk színész-rendező vezeti majd 2025. január 1-jétől.
Az is „közlönybe lett vésve”, hogy
az új zene- és táncszínház a 2025. évi költségvetésből 3,5 milliárd forintot kap, a Magyar Állami Operaház pedig az ingóságok átadásának ellentételezésére 2 milliárd forintot. A zenés színház 2026-ban 3 milliárd, 2027-ben 2,5 milliárd forintot kap.
Csak úgy 2.
2024 január elején írtuk: „emlékeznek, amikor arról számoltunk be, hogy Orbán Viktort az Operaház tetején érte az újév, ahol jó hangulatban danolta Erkel Ferenc Bánk bánjának bordalát és kiáltotta a légtérbe: igyál? Nos, a történet előzményeit Ókovács Szilveszter elmondásából ismerhetjük meg. A Mandiner érdeklődésére az Operaház főigazgatója, elárulta, hogyan került Orbán Viktor szilveszterkor az intézmény épületébe. Mint mondta,
a miniszterelnök páholyt bérel az Operaházban, nem ritka ezért, ha a családja vagy ő maga is megjelenik az egyik ún. testőrpáholyban.
Hozzátette,
a királyi páholyt nem használja.
„Már sok éve fűzöm, hogy nézze meg az Operaház 144 éve felrakott háromszéki vörösfenyőből készült fedélszékét, míves bádogozású tetőzetét. Mivel a Szent István bazilikán és a Parlamenten kívül nincs magasabb épület Pesten az Operaháznál, innen minden látszik, főleg az a háromperces tűzijáték, amelyet a Bánk bordalának eléneklése után 13 éve mindig megvalósítunk”
– hangsúlyozta a lapnak Ókovács. A főigazgató elmondta azt is, hogy a miniszterelnök most hirtelen igent mondott, így 12-en indultak a csúcstámadásra az előadás után, éjfél után pár perccel.
„Hűvös, nyirkos idő volt sok petárdafüsttel, egyetlen zseblámpát vittünk és pár telefont. Igazából elég macerás kijutni, mert különböző tetőablakok, lépcsők, létrák nehezítik az utat, végül heten értünk fel, a többiek az alaptáborban maradtak”
– hangsúlyozta a főigazgató. Felidézte azt is az intézmény vezetője, hogy megszólalt a Himnusz, majd elénekelték a kórussal Petúr bordalát, ezután pedig a tűzijáték következett.
„Mi sem tettünk mást: ugyanúgy elénekeltük a bordalt, csak ott fenn, a cudar sötétben. Vittem fel hátizsákban egy üveg pezsgőt és műanyag poharakat, így a koccintás is megvalósulhatott azokkal, akik fel tudtak jutni. A miniszterelnök úgy tett, mint aki ismeri a járást, legelöl mászott, és ha lett volna nála zászló, biztos ki is tűzte volna valahova”
-zárta visszarévedését Ókovács. Kis ízelítő a hangulatból:
Szerző
További cikkek olvasása a szerzőtől, a nevére kattintva.
Friss
- Újabb jelentés a diliházból – A hülyeség mint alapvetés
- Gulyás-olvasatban Menczer viselkedése a 60 fölötti akadémikusokéval (?) vetekszik
- Kis tükörkép….
- Dr. Kunetz: újabb százmilliók az Országos Mentőszolgálat nevű pénznyelőbe
- Bárándy Péter: ez a kormány és a feje az országot hűtlenül kezeli, (…) de ez a Btk.-ban meghatározottak szerint nem minősíthető annak
- Új fiú a hiradó.hu élén – Szalai Szabolcs, a magyar vándor
- Ha járja az karácsonyi vásárokat, akkor saját érdekében, most figyeljen
- Varga Juditból bulvárhír lett – Ő lehet a következő rehabilitált-jelölt?
- Ne felejtse el a lelkére csomózni unokájának, hogy 2053-ban megtudhatja a hekkelés-botrány részleteit
- Ha eddig azt hitte, hogy múzeumból műtárgyat lenyúlni bűntett, akkor nem számolt a NER-érvrendszerrel