Budapesti hétköznapok
Karácsony Gergely: maga az ügyészség állítja, hogy kamu volt a ‘Városháza-ügy’!
Négy ember ellen emelt vádat a Fővárosi Főügyészség az úgynevezett „Városháza-ügyben”. Értesülések szerint egyikük az ügyben sokat emlegetett ingatlanos, Berki Zsolt, míg a másikuk Gansperger Gyula, a Fidesz egykori pénzembere. Az ügyészség mindannyiukra letöltendő börtönbüntetést és pénzbüntetést kért. Rab Ferenc, a Fővárosi Főügyészség szóvivője szerint mind a négy vádlott tagadta a bűnösségét.
Az ügyészség befolyás vásárlása és többrendbeli – gazdálkodó szervezet részére tevékenységet végző, önálló intézkedésre jogosult személlyel kapcsolatban elkövetett – befolyással üzérkedés bűntette miatt emelt vádat az ügyben. Az ügyészség mind a négy terheltre letöltendő börtönbüntetést és pénzbüntetést kért.
„Maga az ügyészség állítja: kamu volt a ”Városháza-ügy”!
A Fővárosi Főügyészség mai közleménye világossá teszi, hogy mekkora kamu volt a Fidesz által 2021-ben grundolt úgynevezett „Városháza-ügy”. Az ügyészség vizsgálata megállapította, hogy a fővárosi ingatlanok értékesítése kapcsán kavaró ingatlanosnak nem volt semmilyen valós befolyása a főváros ingatlangazdálkodására. A Városháza kapcsán pedig konkrétan megállapítja:
„a Fővárosi Önkormányzat az ingatlanegyüttest valójában nem jelölte ki hasznosításra, értékesítésre. Az ingatlan iránt érdeklődők a korrupciós ajánlatot visszautasították.”
Az persze rejtély, hogy miért kellett négy évet várni erre a megállapításra, hiszen a Városháza eladását konkrétan tiltja a törvény, így arra vonatkozóan semmilyen szándék vagy döntés nem volt.
Úgyhogy várjuk a sűrű bocsánatkéréseket, főleg azoknak a kollégáimnak a nevében, akiket a lehető legnevetségesebb „dokumentumok” alapján meghurcoltak.”
-írta közösségi oldalán Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere.
<< Olvassa cikkeinket a Facebookon, az Instagramon, a Linkedinen, és a Google hírei között is! >>>
A vádirat szerint
Berki Zsolt tagja volt egy ingatlanforgalmazással is foglalkozó cégnek. A férfi 2020–2021-ben több ingatlanközvetítéssel foglalkozó személlyel, illetve ingatlanvásárlás iránt érdeklődő érdekcsoporttal folytatott tárgyalásokat. A megbeszélések során azt állította, hogy a Fővárosi Önkormányzatnál és a fővárosi vagyonkezelő cégnél vezető beosztásban, döntéshozó pozícióban lévő személyekkel áll kapcsolatban. Arra hivatkozott, hogy el tudja intézni, hogy önkormányzati ingatlanok értékesítési pályázatait személyre szabottan írják ki, és a pályázaton mindenképpen az érdeklődő – neki fizető – pályázók nyerjenek.
A férfi mindezért cserébe jogtalan előnyként az ingatlanok vételárának 10%-át kérte a saját részére. A terhelt a pályázatokkal kapcsolatosan az önkormányzat részéről eljárási jogosultsággal nem bírt.
A vádhatóság szerint Berki három ingatlant érintően próbált meg – a nyomozás során egyébként nem igazolt – kapcsolatokra hivatkozva pénzhez jutni. Kettőnél valóban pályázatot írt ki a Fővárosi Önkormányzat. Az egyiken annak a férfinak a cége nyert, aki az ügyben szintén vádlott és aki a befolyással üzérkedő cégének több mint 10 millió forintot át is utalt. Bár az ügyészség nem említett neveket az üggyel kapcsolatos közleményében, Gansperger volt az, aki kifizette a több mint tízmillió forintot.
Ezen a nyilvános pályázaton egyébként nem volt más induló. A fizető férfi a másik két cselekménynél a befolyással üzérkedő állításait erősítve segítséget nyújtott a bűncselekmények elkövetéséhez. A másik pályázattal kapcsolatban megkeresett befektető azonban visszautasította a korrupciós ajánlatot.
A harmadik ingatlan maga a Városháza épületegyüttes volt
Berki a Fővárosi Önkormányzat korlátozottan forgalomképes törzsvagyonába tartozó Városháza ingatlanegyüttes eladása kapcsán is tárgyalásokat folytatott három, az ingatlanvásárlás iránt érdeklődő érdekcsoporttal.
A férfi a személyre szabott pályáztatás elintézése érdekében az általa megjelölt 40 milliárd forintos vételár 10%-át kérte jogtalan előnyként. A Fővárosi Önkormányzat az ingatlanegyüttest valójában nem jelölte ki hasznosításra, értékesítésre. Az ingatlan iránt érdeklődők a korrupciós ajánlatot visszautasították.
A befolyással üzérkedő Berki és a 10 millió forintot meghaladó összeget fizető Gansperger mellett további két másik férfi is vádlottként szerepel, akik a vád szerint egyes cselekményeknél szintén erősítették azt a látszatot, hogy a befolyással üzérkedő el tudja intézni azt, amit ígért.
Szerző
Friss
- Devizahitel-infó, hogy tisztán lássunk
- Molnár Csaba: az Európai Parlament felszólítja a magyar kormányt, hogy csatlakozzon az Európai Ügyészséghez!
- ‘Amikor ott jártam, akkor minden hiánytalanul megvolt’ – mondta Orbán Viktor Magyarország aranytartalékáról
- Karácsony Gergely: maga az ügyészség állítja, hogy kamu volt a ‘Városháza-ügy’!
- Hétfői Hankó-nagyotmondás: ‘a Pannónia Ösztöndíjprogram fényévekkel jobb, mint az Erasmus’
- Orbán Viktor az érettségizőknek: ‘ha nekem sikerült, mindenkinek menni fog’ – Mire is gondolhatott a ‘költő’?
- ‘Rékasi Zsigmond, muti a szerződésed!’ – reagált egy hozzászóló a Sándor-palota cáfolatára – Frissítve!
- ‘Támadás indult ellenünk, együttműködés helyett igazodást vár a politika’ – véli az MTA elnöke
- Nettó 3500 forint dolgozatonként – Ennyi ‘üti a markát’ a tanároknak egy érettségi javításáért
- ‘Orbán-villa’ az olasz Varese-ben – A vityilló több, mint 1.000 négyzetméteres, a garázs ‘csak’ 256….. – Frissítés!