A hajléktalantilalmi törvénymódosítást azzal indokolták, hogy az utcán élőknek rendelkezésére áll elegendő férőhely. De íme az ellentmondás: megjelent az EMMI vörös kódja…
Büntetik a hajléktalanságot
Az életvitelszerűen közterületen tartózkodás alkotmányban betiltása után, néhány nappal ezelőtt szavazta meg az Országgyűlés azt a törvénymódosítást is, amely október 15-étől gyakorlatilag bünteti a hajléktalanságot. A rendelkezés lényege, hogy akit a hatóságok 90 napon belül háromszor szólítanak fel a közterület elhagyására, és ennek negyedik alkalommal sem tesz eleget, azzal szemben szabálysértési eljárás indul.
A kormány nem mondott igazat – és lebukott
A Fidesz és a kormány azzal indokolta a módosítást, hogy az intézkedés segíti a hajléktalanokat érintő szociális ellátások tudatosabb megszervezését, és minden utcán élőt arra ösztönöz, hogy vegye igénybe a hajléktalanszállókat – ott ugyanis minden hajléktalan számára van férőhely.
Most azonban kiderült, hogy a kabinet nem mondott igazat: saját magát buktatta le az Emberi Erőforrások Minisztériuma által kiadott, úgynevezett vörös kód protokollban. Ez az a dokumentum, amely előírja, hogy extrém meleg vagy hideg időjárás esetén a szociális rendszernek hogyan kell gondoskodnia az utcán élőkről. Itt azt írják, hogy
amennyiben egy vagy több ügyfél elhelyezését hajléktalanellátó intézményben nem lehet megoldani, úgy (a diszpécserszolgálat) a nem hajléktalanellátó intézménnyel/intézményekkel felveszi a kapcsolatot az ügyfelek elhelyezése érdekében.
Vagyis tulajdonképpen az Emmi szerint is előfordulhat, hogy nem mindenkinek jut hely a hajléktalanszállókon.
(Forrás: HVG)