3,4 százalékos inflációt mért a KSH. A legjobban az üzemanyag és a dohány drágult, a benzinért már majdnem ötödével többet kell fizetni, mint tavaly ilyenkor.
A gyógyszerektől a kulturális cikkekig
Idén júliusban a fogyasztói árak átlagosan 3,4 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál – közölte a KSH. Az elmúlt egy évben a járműüzemanyagok, valamint a dohánytermékek ára nőtt jelentős mértékben.
Az MNB inflációs célja 3 százalék, vagyis most már a cél fölött vagyunk. A jegybank korábban azt jelezte: azért nem akar mégsem beavatkozni, mert a magasabb infláció fő oka az üzemanyagok drágulása, vagyis ha csökkenni kezdene a nemzetközi piacokon az olajár, és így nálunk is olcsóbb lenne a benzin, akkor máris a 3 százalékos cél alatt lennénk.
A legnagyobb mértékben, átlagosan 7,5 százalékkal az egyéb cikkek nevű kategória drágult – az unalmas név ellenére, fontos csoportról van szó, ide tartoznak a gyógyszerek, a járműüzemanyagok, illetve a lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos, valamint a kulturális cikkek. Ezen belül a járműüzemanyagokért 17,8 százalékkal kellett többet fizetni.
Vaj, tejtermékek, száraztészta, tojás, liszt
Az élelmiszerek ára 3,6 százalékkal emelkedett. Ezen belül a vaj, vajkrém 9,7, a száraztészta 9,2, a tejtermékek 7,2, a tojás és a liszt 7,0, az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 6,8 százalékkal drágultak, a cukor 23,5 százalékkal olcsóbb lett.
A szeszes italok, dohányáruk ára átlagosan 5,3, ezen belül a dohányáruké 7,5 százalékkal nőtt. A szolgáltatások ára 1,6 százalékkal emelkedett.
Tűzifa, palackos gáz
A háztartási energia 1,5 százalékkal drágult, ezen belül a tűzifa ára 13,3, a palackos gázé 7,2 százalékkal nőtt, az elektromos energia, vezetékes gáz és távfűtés ára nem változott. A ruházkodási cikkekért 0,7 százalékkal többet, a tartós fogyasztási cikkekért 0,1 százalékkal kevesebbet kellett fizetni.