Ez a nap
A kormány kilenc éve ígérgeti, a Párbeszéd viszont el is készítette rákmegelőzési javaslatát

Az MSZP-Párbeszéd újra benyújtja a parlamentnek a Párbeszéd korábban készített, a nemzeti rákmegelőzési programról szóló határozati javaslatát.

Évente körülbelül 33 ezer ember hal meg daganatos betegségekben
A nemzeti rákellenes nap alkalmából tartott szerdai, budapesti sajtótájékoztatón a Párbeszéd társelnöke azt hangsúlyozta, hogy Magyarországon évente körülbelül 33 ezer ember hal meg daganatos betegségekben. A kormány kilenc éve ígérgeti, hogy elkészíti a nemzeti rákmegelőzési stratégiát, de az még mindig nincs készen – tette hozzá Szabó Tímea.
A politikus többek között azt követelte, hogy a kormány duplázza meg a megelőzésre szánt forrásokat, szerezzen be megfelelő szűrőberendezéseket és dolgozzon ki egy, az egészséges életmódot népszerűsítő és támogató programot. Arra is felszólította a kabinetet, hogy „álljon ellen a gyógyszerlobbinak” és tegyen arról, hogy a daganatos betegeknél a kevésbé hatékony gyógyszeres kezelések helyett inkább műtéti, illetve sugár- és kemoterápiás beavatkozásokat alkalmazzanak.
Kiemelt területté kell tenni az egészségügyet
A szocialista Korózs Lajos azt mondta: a kormány többször is beharangozta, hogy készül az új nemzeti rákellenes stratégia, de azt még senki sem látta. A politikus kijelentette, hogy a 2006-os rákellenes stratégia némi átalakítással alkalmas lenne arra, hogy hatékonyan csökkentsék a daganatos megbetegedések számát.
A képviselő emellett kitért pártja európai uniós követeléseire is. Azt mondta, hogy a következő hétéves uniós pénzügyi ciklusban kiemelt területté kell tenni az egészségügyet. Legyen egységes európai egészségügyi minimálbér, a kezdő orvosok fizetését minimum 4500 euróban, vagyis másfél millió forintban, míg a szakápolókét és nővérekét legalább 2250 euróban vagyis körülbelül 750 ezer forintban határozzák meg – kérte.
Az uniós forrásokból az orvosok helyben tartására, például szolgálati lakásokra, praxisköltségekre és béremelésekre is kell fordítani – jelentette ki.
Államilag finanszírozott szűrővizsgálatokkal évente 10-15 ezer ember életét lehetne megmenteni
Komáromi Zoltán egészségügyi szakpolitikus azt mondta, hogy jelenleg a háziorvosi ellátásból 437, míg a fogászatiból közel 260 orvos hiányzik. Amennyiben az alapellátás szintjére is kiterjesztenék az államilag finanszírozott szűrővizsgálatokat, akkor azzal évente 10-15 ezer ember életét lehetne megmenteni – szögezte le.
Szabó Tímeát más témában kérdezték arról a – Magyar Nemzet által megszerzett – hangfelvételről, amelyiken Tóth Bertalan, az MSZP elnöke elsősorban a DK-t okolja azért, hogy az EP-választáson nem lesz közös ellenzéki lista.
A politikus azt felelte, hogy az MSZP-Párbeszéd valóban egy össz-ellenzéki listát szeretett volna. Hozzátette, pártszövetségük az egyetlen, amelyik meghallotta a választók akaratát és ezért közösen indultak el.
Miután újra rákérdeztek nála, hogy valóban a Demokratikus Koalíció miatt nem jött létre a közös ellenzéki lista, azt kérte, hogy ezt a kérdést tegyék fel a DK-nak.
(Forrás: MTI)
Szerző
Friss
- Gábor György: Pilátus Orbánhoz képest egy túlképzett humanista volt, aki legalább rosszul aludt éjszakánként
- Botka László: ha bármilyen retorzió éri dr. Kincsét, az támadás az egész magyar egészségügy és Szeged, a “tudományok városa“ ellen
- Hiszi, nem hiszi? – Napi horoszkóp 2025. július 2., szerda
- Ifjabb Lomnici közérthetőre egyszerűagyúsította az amúgy sem túlbonyolított Zenelszkij-Magyar Péter alázást
- Testvérvároskodunk? Kovács Gergely újítása a Hegyvidék-Felcsút kerület-falu rokonítás…
- Szenvedélyes nyári fordulatok: ezekre a csillagjegyekre új szerelem vár!
- Várkonyi Andrea levédésre érett félmondata: „…teljesen el van veszítve a fókusz…”
- Tarjányi Péter: miben csúsztatnak Orbánék?
- Amit Hadházy Ákos a Rogánnéknak, Matolcsynénak és Orbán Ráhelnek köszönhet….
- Kuncze Gábor: a rendőrségnek van egy „énje” és van egy „felettes énje”