Kerítésen innen
A kormánypárt megszünteti a képviselők vagyonbevallási kötelezettségét
A kormánypártok ez Európai Parlamentben érvényes szabályokra hivatkozva eltörlik az országgyűlési képvselőkre vonatkozó vagyonbevallási kötelezettséget.
Az Országgyűlés rendkívüli ülésén a Fidesz az országgyűlési törvény és a házszabály módosítását kezdeményezte. A Kocsis Máté által beterjesztett törvényjavaslat célja, hogy a pártok frakciójától jelentős pénzt vegyenek el, vegyenek vissza. Sajátos logika szerint a kormánypárt frakcióvezetője „joggal való visszaéléssel” vádolja az ellenzéket, amiért azok a szabályokat maximálisan kihasználva hat frakciót alapítottak.
Kocsis Máté: Az elért eredmények megvédéséhez a pártoknak és a frakcióknak is hozzá kell járulniuk
Az ország elért eredményeinek megvédésében részt kell vennie mindenkinek, aki csak tud, így a pártoknak és a frakcióknak is – indokolta az országgyűlési törvény, valamint a házszabály módosítását az egyik előterjesztő, a Fidesz frakcióvezetője.
Kocsis Máté elmondta, a szomszédos államban háború zajlik, amelynek hatására háborús infláció és energiaválság alakult ki, ezektől a magyar embereket meg kell védeni.
A politikus elmondta, ha nem lenne háború, akkor is kialakulna egy méltánytalan helyzet, mert a jelenlegi szabályok szerint a bal- és a jobboldal is 3-3 milliárd forinttal többe kerülne.
Hozzátette: a mostani törvényjavaslat 3 milliárd forintot vonna el a baloldali pártoktól és 2 milliárd forintot a jobboldali pártoktól
Az elvonás mértékét azzal indokolta, hogy a frakciók támogatásának a választói akaraton kell nyugodnia. „A matek az matek, a baloldali pártok négy év alatt elveszítettek 800 ezer szavazót” – fogalmazott, úgy folytatva, ezért nem elfogadható, hogy aki ennyi szavazót veszít, többe kerüljön.
Kocsis Máté azt mondta, eddig is az volt, hogy egy ellenzéki képviselő 1,6-szor többe került, mint egy kormánypárti képviselő a frakciótámogatásokat nézve. A törvényjavaslat elfogadása után is több adóforint fog az ellenzéki képviselőkhöz kerülni fejenként, de az arány csökken – magyarázta.
A kormánypárti képviselő szólt arról is, hogy „picit joggal való visszaélés illata van”, hogy a Gyurcsány-lista hat frakciót alakított a parlamentben, bár azt a kampányban is elmondták, hogy így lesz. Kitért arra, hogy jelenlegi tudásuk szerint a hat baloldali pártból négy be sem jutna a parlamentben és csak a DK, valamint a Momentum tudna frakciót alakítani. Ehhez képest még kétszer annyi párt akar részesülni a parlamenti mandátumszerzésből származó előnyökből – jegyezte meg.
Kocsis Máté ismertetése szerint a működési kerete valamennyi parlamenti frakciónak csökken és a támogatások számítási módja jobban tükrözi a választáson való részvétel formáját. Kifejtette: a frakciónak ezentúl nem járna külön támogatás, csak a közös lista kapna támogatását, mert a választóknak nem volt módjuk pártokra szavazni, sem a Fidesz-KDNP, sem a baloldali pártok esetében.
A kormánypárti arcátlanségnak nincs határa
A másik előterjesztő, Hargitai János (KDNP) azt mondta, céljuk tovább erősíteni az uniós integrációt a vagyonnyilatkozattételi szabályok egységesítésével. Az új nyilatkozatban a képviselőknek a jövedelmükről és az érdekeltségeikről kell számot adniuk, míg a vagyonról nem – közölte, megjegyezve: a hozzátartozóknak nem kell nyilatkozatot tenni.
A változó szabályok között említette az ajándék elfogadását, a jövőben a képviselő megbízatásával összefüggésben tartózkodik ajándék elfogadásától, az udvariassági ajándékok bizonyos értékhatárig elfogadhatók.
Hozzátette: eddig az összeférhetetlenség alá eső tevékenységet be kellett jelenteni, de nem volt nyilvános, ezt követően a vagyonnyilatkozatban kell beszámolni erről.
Hargitai János azt mondta, a vagyonnyilatkozat hasonlóan egyszerű lesz, mint az európai parlamenti (EP-) képviselőké, tájékoztatást kell abban adni arról, milyen jövedelme van a képviselőnek, milyen gazdasági érdekeltségei vannak. Arról is nyilatkozni kell, képviselőnek megválasztása előtt három évvel milyen érdekeltségei voltak – mondta.
Szólt arról is, hogy a magyar törvények sokkal szigorúbb szabályokat határoznak meg a képviselőknek az összeférhetetlenség esetére, mint az EP-szabályok.
Elmondta, a képviselő eskütétele után nyilatkozik vagyonáról, utána folyamatosan karban kell tartania azt. Hozzátette: az új rendszer szerint a képviselőknek augusztus 5-ig kell nyilatkozniuk.
Arató Gergely, a DK vezérszónoka úgy vélte: bár a javaslatot egyeztetés nélkül nyújtották be, de bizonyos értelemben ez mégis az ellenzéki munka elismerése, mert azt mutatja, hogy az ellenzék parlamenti jelenléte, munkája zavarja a kormányoldalt. Szerinte a kormánypártok mindent elkövetnek annak érdekében, hogy még nehezebbé tegyék az ellenzéki parlamenti munkát, hogy még inkább akadályozzák azt, hogy az ellenzék a rá szavazó választók véleményét képviselje a parlamentben.
Annak a véleményének adott hangot: a vagyonnyilatkozati rendszert a javaslat megszünteti, és hiába hivatkozik az Európai Parlamentre, mert ott nincs vagyonnyilatkozati rendszer, hanem pénzügyi érdekeltségi nyilatkozatot tesznek a képviselők. Úgy értékelt: ezzel az „utolsó gyenge féket” is ki akarja venni a kormányoldal a saját vagyonosodása elől.
A frakciótámogatás megváltoztatásával kapcsolatban azt hangsúlyozta: az előző szabályozást is a Fidesz hozta az ellenzék megkérdezése nélkül, így ezek után „finoman szólva pofátlanság” azt állítani, hogy az ellenzék él vissza a joggal.
Kijelentette: az ellenzéket nem fogják tudni ezekkel az eszközökkel megfélemlíteni, továbbra is ki fognak állni a választóik jogaiért, és azért, amit helyesnek gondolnak.
Momentum: újabb lépést tesznek hátra
Hajnal Miklós, a Momentum vezérszónoka szerint a javaslattal bemutatják, hogy a parlamenti működés egyoldalúan, a kormánypártok kénye-kedve szerint változhat.
Látszik, hogy a kellemetlen személyeket igyekeznek kizárni a parlamenti munkából – mondta és példaként hozta Hadházy Ákost.
Javasolta, hogy inkább a válságkezeléssel, vagy az EU-s pénzek lehívásával, hozzáférhetőséggel foglalkozzanak és engedjék Hadházy Ákost esküt tenni.
„Egy jachtozó, helikopterező és magánrepülőző” kormány képviselőitől nevetséges, amit az ajándékozással összefüggésben terveznek módosítani – jegyezte meg.
„Sunyi” továbbá az a húzás, amit a vagyonnyilatkozatokkal tesznek – folytatta -, hozzátéve: európai köntösbe bújtatva egy jóval gyengébb vagyonnyilatkozati rendszert vezetnének be.
Lehet turkálni egymás zsebében, de egy valakiében ezt nem teszik, az oligarchákéban – fogalmazott, és felvetette, támogassák a javaslatukat és vezessenek be oligarchaadót.
Hajnal Miklós szerint a kormánypártok nem játszanak nyílt lapokkal, nyelvtani kiskapukat szerepeltetnek a javaslatban, s nem arról vitáznak ma, amit végül elfogadnak.
Beszélt parlamenti a sajtónyilvánosság, a bizottsági munka korlátozásáról, értékelése szerint a parlamenti demokráciának csak a látszatát tartják fenn. Ezzel a javaslattal egy újabb lépést tesznek hátra, nem előre – összegzett.
Forrás: MTI
Hadházy: Kövér nagy szívességet tesz ezzel a pitiáner játékkal….
Friss híreink
- A Millenáris könyvfesztivál-mentes övezetté vált: 2025-ben nem engedi be az eseményt
- Juszt László heti matekja: az aktuális kormányadósság főszáma cirka 150.000.000 Euro
- 70.- forint/magyar kopf – Krausz Gábor segítséget kér
- Emberek, Orwell az 1984-et figyelmeztetésnek szánta, nem forgatókönyvnek
- Lebukott a hárommilliárdos számlagyár
Szerző
Friss
- A Millenáris könyvfesztivál-mentes övezetté vált: 2025-ben nem engedi be az eseményt
- Juszt László heti matekja: az aktuális kormányadósság főszáma cirka 150.000.000 Euro
- 70.- forint/magyar kopf – Krausz Gábor segítséget kér
- Emberek, Orwell az 1984-et figyelmeztetésnek szánta, nem forgatókönyvnek
- Lebukott a hárommilliárdos számlagyár
- Orbán Viktor: Nem elég már oldalvizezni
- Elfüstölt egy villamos – Óriási közlekedési káosz Budapesten
- Orbán és Matolcsy, „két férfi egyeset”
- A horoszkóp ígérete szerint…
- (Nagyon)kisnyugdíjasunk felveszi a kesztyűt: a Mikulásgyár jár a gyerekeknek