Emlékeznek még, amikor néhány éve LázárJános -akkor kancellária miniszter- sápadtan, remegő szájszéllel jelentkezett be Bécsből azt állítva, hogy a migránsok már élhetetlenné, megszállt területté változtatták az egykori császárvárost?
A bécsiek szerencséje
A város Lázár úr „féltőaggódása ” ellenére is szépen fejlődött tovább, átvészelte a Covid válságot, majd az egész Európát súlytó és jelenleg is tartó orosz-ukrán háborúra is értelmes választ adott és e közben nem feledkezik meg a bolygót fenyegető klímaválságról sem.
Klímasemlegesen
Várhatóan az év végén üzembe állnak Bécsben azok a hőszivattyúk, amelyek segítségével a szennyvízből távhőt tudnak előállítani; az új eljárással kezdetben 56 ezer, 2027-re pedig több mint 110 ezer bécsi háztartást látnak majd el klímasemleges távhővel
– közölte az Eurocomm-PR Budapest, Bécs külképviseleti irodája az MTI-vel.
A tájékoztatás szerint három, Franciaországból vásárolt hőszivattyú már a simmeringi víztisztító telepnél várja a beszerelést, teljesítményük együttesen 55 megawatt.
Az eljárás révén az Ebswien szennyvíztisztító telepet elhagyó, tisztított szennyvizet távhő előállítására használják majd. Mielőtt a Dunába engednék, a megtisztított szennyvíztől hőcserélők segítségével hőt vonnak el, 6 Celsius-fokkal csökkentik a víz hőmérsékletét. Az így nyert hővel több mint 90 Celsius-fokos vizet állítanak elő, amelyet a bécsi távhőrendszerbe táplálnak.
A berendezések működtetéséhez szükséges áramot közvetlenül a freudenaui vízerőmű szolgáltatja, az előállított távhő így teljesen klímasemleges
– ismertették.
70 millió eurós beruházás
Az Osztrák Klímavédelmi Minisztérium (mert ott ilyen is van, a szerk.) támogatásával valósítanak meg – lehetővé teszi, hogy évente mintegy 300 ezer tonna szén-dioxiddal kevesebb kerüljön a levegőbe. A közlemény szerint az osztrák főváros távhőhálózata jelenleg több mint 1300 kilométer hosszú, az egyik legnagyobb Európában. A távhőhálózatot a Wien Energie energiaszolgáltató működteti, amely 440 ezer bécsi háztartást, valamint 7800 üzleti és intézményi nagyfogyasztót lát el. Jelenleg a megtermelt távhő több mint fele származik kapcsolt erőművekből, vagyis földgázból, a távhő egyharmada hulladékégetésből, a maradék pedig biomasszából, ipari hulladékhőből és földhőből.
A Wien Energie célja, hogy 2040-re teljesen klímasemleges távhővel lássa el az osztrák főváros háztartásait.
Kapcsolódó
Le se sz@rták Lázárt Bécs - szerinte - no go zónájában - békésen sétált mindenki