Kerítésen innen
A szegények hamarabb halnak?
A Fidesz kormány képes volt a magyar egészségügyet világszínvonalúnak mondani. A kabinet potentátjai szerint az egészségügy alapvetően rendben van, kisebb hibák ugyan vannak, de a rendszer – szerintük-jól működik. Ezt erősítette meg a közelmúltban Orbán Viktor is.
A Fidesz kormány képes volt a magyar egészségügyet világszínvonalúnak mondani. A kabinet potentátjai szerint az egészségügy alapvetően rendben van, kisebb hibák ugyan vannak, de a rendszer – szerintük-jól működik. Ezt erősítette meg a közelmúltban Orbán Viktor is.
Parasztvakítás
A Pénzcentrum internetes oldal konkrétumokkal bizonyította, hogy parasztvakítás, amit a kormány csinál, az egészségügy működése messze van az „ideálistól”.
Rengetegen várnak különféle műtétekre Magyarországon, a legdurvább esetekben majdnem két évet kell várni egy-egy beavatkozásra. Aki nem akar ennyit szenvedni, az elmehet a magánklinikákra. Már persze, ha megteheti. A portál megnézte, mennyibe kerülne magánúton megcsináltatni a leggyakoribb orvosi beavatkozásokat.
Ma átlagosan 291 napot kell várni Magyarországon egy csípőprotézis műtétre,
összesen 5153-an vannak a várólistán a hivatalos adatbázis szerint. A medián (tehát a középső szám, amely előtt ugyanannyi adat van, mint utána) várakozási idő ebben az esetben pedig 164 nap. A legkevesebbet, 117 napot a Dél-Alföldön kell várni, míg a listát toronymagasan Észak-Magyarország vezeti 577 nappal, tehát több mint másfél évvel.
Ha valakinek epeköve van, annak 87 napot kell várni (medidán 51-et) egy laparaszkópiás (tehát kisebb hegekkel, könnyebb felépüléssel járó) műtétre az országos átlag szerint, amire jelenleg 750-en várnak az állami intézményekben. Ebben is a Dél-Alföld vezet, itt 19 nap alatt kikapják az epekövet a laparaszkóppal, míg Nyugat- Közép-Magyarországon átlagban 123 napig szenvedhet az ember az epekövével.
Hallott már ilyet? Belépő a szülőszobába és még csak „le sem fogyasztható”
További „várni valók”….
Sérvműtétre összesen 682-en várnak jelenleg az országban, 86 napnyi a rendszer szerint a várakozási idő – mediánértéken 46 nap. Mint kiderült, ebben a beavatkozásban érdemes valamelyik dél-alföldi intézménybe menni, mivel ott csak kicsivel több, mint egy hónapot, 33 napot kell várni. Ezalatt, Nyugat- Közép-Magyarországon 99 nappal több, 132 nap mire sorra kerülhet a beteg.
Kereken egy évet kell várni átlagosan egy térdprotézisre, most 6021-en vannak a listán – még mediánértéken is 180 nap a várakozási idő. Az Észak-Alföldön csak 176 napig váratnak, mialatt Észak-Magyarországon több mint másfél év, mire megcsinálják az ember térdét: 646 napig kell várni.
Brutális várólisták: szívműtétre is csaknem két évet kell várni
A szürkehályog betegség főképpen a 65 év felettieket érinti,
akikből nagyjából 2 millió él Magyarországon: ebben a korosztályban az emberek nagyjából felénél alakul ki a betegség 75 év felett pedig már több mint 70 százalék panaszkodott zavaró lencseszürkülésre. Tehát több mint egymillió magyart érinthet a homályos látást okozó elváltozás. Ezzel szemben az állami kórházak várólistáin több mint 11200 ember van jelenleg, 85 napot kell átlagosan várni, középső értéken 43-at. Észak-Magyarországon a legjobb a helyzet, csak valamivel több mint egy hónap, 38 nap a várólista. A másik oldalon Észak- Közép-Magyarország áll, ahol 127 napot kell várni egy-egy műtétre.
Több magánklinika árait figyelembe véve kijelenthető,
hogy a protézisek a legdrágábbak, hatalmasak az árkülönbségek a klinikák között. Csípőprotézist például 1,7 millió forinttól csinálnak, de találtak olyan klinikát is, ahol ennek majdnem a duplájába, 2,4 millió forintba kerül a beavatkozás. A térdprotézis is hasonló összegről indul, 1 7500 00 forint a legolcsóbb műtét, találtunk 1,9 millióért és 2 millióért is, de a csúcs itt 2 7500 00 forint volt.
Egy epekő műtét 200-240 ezer, míg a szürkehályog műtétek nagyjából 200-240 ezer forinttól elérhetőek szemenként, a legdrágább klinika, amit találtak 336 ezer forintot kér egy lézeres szemműtétért. A lágyéksérvet 170 ezer forinttól, a hasfali sérvet pedig 220 ezertől műtik meg.
Fontos megjegyezni
ugyanakkor, hogy vannak olyan magánklinikák, ahol bizonyos egynapos műtétekhez igénybe lehet venni TB- finanszírozást a TAJ- kártyával. Ebben az esetben a műtét díja, az altatás díja, valamint a kontroll vizsgálat díja ingyenes. Ellenben a magánklinikai szolgáltatásokért és az ott végzett alapvizsgálatért bizony fizetni kell.
A várólisták szomorú képet mutatnak a magyar egészségügy valós helyzetéről. Akinek nincs pénze a magánellátásra, az hónapokig – akár évekig -is együtt élhet a fájdalommal, miközben állapota tovább romolhat.
Hol van már a 300 forintos vizitdíj,
amiért megbolydult az ország, mondván „jár” az ingyenes orvosi ellátás minden betegnek. Ma annak, aki meg tudja fizetni az ellátást, az életesélyei sokkal jobbak azokénál, akik nem tehetősek. Már régen nem arról szól a történet, hogy „ingyenes” az orvosi ellátás. A gyógyításban is érvényesül: mindenki annyit ér, amennyije van!
Forrás: penzcentrum.hu
Szerző
Friss
- A Millenáris könyvfesztivál-mentes övezetté vált: 2025-ben nem engedi be az eseményt
- Juszt László heti matekja: az aktuális kormányadósság főszáma cirka 150.000.000 Euro
- 70.- forint/magyar kopf – Krausz Gábor segítséget kér
- Emberek, Orwell az 1984-et figyelmeztetésnek szánta, nem forgatókönyvnek
- Lebukott a hárommilliárdos számlagyár
- Orbán Viktor: Nem elég már oldalvizezni
- Elfüstölt egy villamos – Óriási közlekedési káosz Budapesten
- Orbán és Matolcsy, „két férfi egyeset”
- A horoszkóp ígérete szerint…
- (Nagyon)kisnyugdíjasunk felveszi a kesztyűt: a Mikulásgyár jár a gyerekeknek