Kerítésen túl
Addig izmoztunk a jogállamiság ügyében, hogy most már akár euró milliárdokat is bukhatunk!
Vera Jourová, az Európai Bizottság értékekért és átláthatóságért felelős alelnöke szerint ki fogják kényszeríteni a jogállamisági feltételeket, Magyarország és Lengyelország akár több milliárd eurót veszíthet.
Vera Jourová, az Európai Bizottság értékekért és átláthatóságért felelős alelnöke szerint ki fogják kényszeríteni a jogállamisági feltételeket, Magyarország és Lengyelország akár több milliárd eurót veszíthet.
Az Európai Bizottság eltökélt
Az Európai Unió ebben az évben egy új szankciós eszközzel kezdheti meg a jogállamisági feltételek biztosításának figyelését és az elmaradás büntetését, amelynek eredményeként az országok több milliárd eurót veszíthetnek, a menetrend sokkal gyorsabb, mint a korábbi várakozások
– írta Bloombrg. Vera Jourova, az Európai Bizottság értékekért felelős alelnöke segítséget nyújt az iránymutatás-tervezet kidolgozásához arról, hogy az EU miként alkalmazza az új hatásköröket azoknak az országoknak megrendszabályozásában amelyek (Magyarország, Lengyelország) nem tartják be a blokk demokratikus normáit. Az egyik lehetőség az, hogy még folyósítás előtt befagyasztják az EU 1,8 trillió eurós (2,2 trillió dolláros) ösztönző csomagjának folyósítását ezeknek az országoknak.
Nem kicsit veszthet az ország
A leginkább érintett Magyarország és Lengyelország megtámadta az Európai Bíróságon a jogállamisági mechanizmust, amely mint fentebb megírtuk elvileg lehetőséget adna arra, hogy a bizottság visszatartsa az EU elfogadott költségvetésében előírt támogatásokat a követelményeket megsértő országoktól. Magyarország esetében ez 7,2 milliárd eurónyi összeget érinthet.
Jourová szerint romlott a jogállamiság helyzete Magyarországon és Lengyelországban is. Az alelnök szerint a bizottságnak megvan a hatalma arra, hogy befagyassza a támogatásokat abban az esetben, ha azt látja, hogy az egyes tagországokban nincs független igazságszolgáltatás, amely képes volna megakadályozni, hogy az EU támogatásaiból a hatalom körei gazdagodjanak.
Süddeutsche Zeitung
Miután Orbán Viktor kénytelen-kelletlen hátat fordított az Európai Néppártnak, most a jobboldalt próbálja újjászervezni az unióban, de itt azért vár rá egy-két bökkenő. Mint pénteki rádiónyilatkozatából kitűnt, továbbra is szembe akar menni Brüsszellel és ehhez Salvinival, illetve Morawieckival kíván egyeztetni. A lap hozzáteszi, hogy
amit a miniszterelnök a közrádióban szokott mondani, az egyszerre propagandaeszköz a számára, egyben mutatja, hogy éppen milyen a hangulata.
A jelentés emlékeztet arra, hogy
Novák Katalin a közösségi médiában jelentette be az elválást, mintha valami piszlicsáré dologról lenne szó, majd könnyedén hozzábiggyesztett egy „viszlátot”.
Ugyanakkor Brüsszelben egyszerre kommentálják kétellyel és higgadtsággal Orbán tervét. Egyrészt mivel az általános erőviszonyok nem módosultak érdemben Strasbourgban: a négy nagy Európa-barát frakció továbbra is kézben tartja az ügyek menetét.
Új szövetségeseket keres Brüsszelben Orbán, aki számít Salvinira és Kaczynskira, az Afd-vel és az Osztrák Szabadságpárttal viszont nem kíván kooperálni, ám nem lesz könnyű dolga.
Viszont továbbra is van egy „nyelve” az EPP-ben: a KDNP-s Hölvényi György, aki ugyan egy szót nem szól önállóan, ám hivatalosan egy másik párt tagja.
Friss
- Barátsághoroszkóp, itt és most
- Hull a hó és ez most (állítólag) nem érte váratlanul az illetékeseket – Mit jósol mára Pártai Lucia + orvosmeteorológia
- A Millenáris könyvfesztivál-mentes övezetté vált: 2025-ben nem engedi be az eseményt
- Juszt László heti matekja: az aktuális kormányadósság főszáma cirka 150.000.000 Euro
- 70.- forint/magyar kopf – Krausz Gábor segítséget kér
- Emberek, Orwell az 1984-et figyelmeztetésnek szánta, nem forgatókönyvnek
- Lebukott a hárommilliárdos számlagyár
- Orbán Viktor: Nem elég már oldalvizezni
- Elfüstölt egy villamos – Óriási közlekedési káosz Budapesten
- Orbán és Matolcsy, „két férfi egyeset”