Connect with us

Kerítésen innen

Aktív bíró leplezi le Orbánt és csapatát

Aktív bíró leplezi le Orbánt és csapatát
Megosztás

Négyrészes videósorozatban szólalnak meg aktív és már nem dolgozó bírók arról, hogy miként mennek a dolgok manapság a törvénykezésben.

Indirekt

Hallhatunk arról, hogy a Handó Tünde által uralt Országos Bírói Hivatalban hogyan csorbul a bírói függetlenség, miként lehet valakiből bíró, milyen befolyásolási kísérleteket tapasztalnak.  A megszólaltatott szakemberek közül ketten névvel és arccal, ketten viszont – akik jelenleg is aktív pozíciót töltenek be a bírósági hierarchiában – csak nevük elhallgatásával, arcuk kitakarásával és hangjuk eltorzításával voltak hajlandóak nyilatkozni.

Kadlót Erzsébet: veszélyben a jogállamiság utolsó bástyája, a bírói függetlenség

az Országos Bírósági Hivatal (OBH) 2012-es életre hívása után hamar nyilvánvalóvá vált, hogy valamennyi bíró karrierje, előmenetele egyetlen személyen, Handó Tündén múlik, még akkor is, ha a nemzetközi kritikákra reagálva jogkörét idővel csorbították. Sokan már a kezdetektől úgy vélték, ő valójában egy „bírói talárba öltözött politikus”, ezt a vélekedést pedig sok szempontból nem cáfolta meg.

Handó bukóban

A jelenleg is bíróként dolgozó szakember úgy látja: Magyarországon ma nem az az elvárás, hogy valaki jó, hanem, hogy megbízható bíró legyen (nem az a cél, „hogy a szakszerűség domináljon”) – a közigazgatási bíróságok ügye ezt a vélekedést erősíti. Az OBH és az igazságszolgáltatás vezetőinek részéről érezhető az elvárás, hogy a bírák közéleti, társadalmi diskurzusban ne vegyenek részt, pedig a bírói függetlenség szellemi függetlenséget jelent, azt, hogy „ne féljek véleményt alkotni az engem körülvevő világról”.

Sándor Zsuzsa: az érem másik oldala, avagy Handón túl…

Handó, a mindenható

2012 óta többször előfordult, hogy Handó Tünde nem azt a személyt nevezte ki vezetőnek, aki a bírói kar támogatását bírta. Ilyenkor

„nem ritka módszer, hogy az OBH elnöke eredménytelennek nyilvánítja a pályázatot, és az adott vezetői pozícióra megbíz egy általa kiválasztott személyt”.

Az üzenet ezzel az, hogy Handó a megbízott személyt akarja hosszú távon az adott pozícióban látni, évek múltán aztán pedig már nem is nagyon van másnak esélye ellene.

Interjúalanyunk nem tapasztalt olyat a munkája során, hogy egy konkrét ügyben egy vezető utasítást adott volna azzal kapcsolatban, valakit bűnösnek kell-e nyilvánítani, vagy épp felmenteni.

„Ezt ilyen direkt módon nem merik megtenni” 

Handó Tünde gyakorlatilag kirúgta a Fővárosi Törvényszék elnökét

Ami szerinte veszélyt jelent, az leginkább a közvetett befolyásolási kísérlet, ami 

nyilvánvalóan például a szignálás kapcsán érhető tetten”.

A megszólaló szerint átható a törekvés, hogy a közigazgatási, és politika szempontjából fontos ügyeket kiszervezzék a rendes bírósági rendszer alól külön közigazgatási bíráskodás fölállításával. Valós veszély, hogy amennyiben ezek a bíróságok létrejönnek, akkor például a közérdekű adatok kiadására irányuló perekben a politikai kényességnek „megfelelő” döntések születhetnek.

(forrás: budapestbeacon)

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük